1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Kibriti Kim Buldu? Kibriti Kim İcat Etti ?

Kibriti Kim Buldu? Kibriti Kim İcat Etti ?
Kibriti Kim Buldu ? Kibriti Kim icat Etti ?
0

Kibriti Kim Buldu?

Kibriti Kim Buldu: Hemen hemen her alanda kullandığımız kibrit, ağaç dallarından yontularak yapılan ve kürdana benzeyen bir maddedir. Uç kısmına yapışkan bir madde sürüldükten sonra fosfor içeren katı bir karışım konularak sürtünme ile yanar. Kibrit’in uç kısmı, kükürt ve oksitleyici olarak potasyum klorattan oluşmuştur.

Kibriti Kim Buldu ? Kibriti Kim İcat Etti ?
Kibriti Kim Buldu ? Kibriti Kim İcat Etti ?

İlk olarak kibriti, İngiliz bilim adamları  1809 yılında bulmuştur. İngilizlerin bulduğu kibrit tipindeki aletin uçlarından birisi, potasyum klorat içeren bir karışıma batırılmış kükürtlü bir tahta parçasıydı. Ancak bu aleti tutuşturabilmek için yoğun sülfirik asite daldırmak gerekliydi. Bu yüzden tehlikeli ve oyalayıcı bir alet olmuştur.

Kullanımı daha basit olan diğer bir kibriti ise 1831 yılında, Charles Sauria isimli on dokuz yaşındaki bir Fransız öğrenci Dole’de geliştirmiştir. Aynı zamanda Sauria, ingilizlerin bu karışımına küçük bir sürtünmeyle bile alev alabilen beyaz fosforu eklemeyi akıl etmiştir. Fakat beyaz fosfor zehirli olduğu için bu icat kullanışlı olmamıştır.

Kibriti Kim Buldu ? Kibriti Kim İcat Etti ?
Kibrit’in uç kısmı, kükürt ve potasyum klorattan oluşmuştur. Potasyum klorat, kükürtün yanması için gerekli oksijeni sağlar.

İlk Buharlı Lokomotifi Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
İlk Buharlı Lokomotifi Kim Buldu? İlk Buharlı Lokomotifi Kim İcat Etti?

Daha sonra ise İsveçliler kibritin alev alan kısmına sürdükleri karışıma kırmızı fosfor eklemişlerdir. Ancak kibritin ucunda ise sadece potasyum klorat bırakmışlardır. Böylelikle İsveçliler günümüzde kullanılan kibriti icat etmişlerdir. Ayrıca beyaz fosforun aksine kırmızı fosfor zehirli olmadığı için daha kullanışlı olmuştur. Ülkemiz ise 1929 yılına kadar kibrit’i Avrupa’dan ithal etmiştir. Daha sonra 1932 yılında ilk kibrit fabrikasını İstanbul – Büyükdere’de kurmuştur. Son olarak 1952 yılında ise kibrit yapımı işini serbest bırakmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 4
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 3
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir