1. Anasayfa
 2. Kim Buldu
Trendlerdeki Yazı

Bilgisayarı Kim Buldu? Bilgisayarı Kim İcat Etti?

Bilgisayarı Kim Buldu? Bilgisayarı Kim İcat Etti?
Bilgisayarı Kim Buldu?
0

İlk Bilgisayar Ne Zaman İcat Edildi?

Bilgisayarı Kim Buldu: Bilgisayarların birçok farklı sınıflandırması nedeniyle bu sorunun kolaylık ile verilecek bir cevap olduğunu düşünmüyoruz. Zira, Charles Babbage tarafından ilk olarak 1822 yılında yaratılan mekanik bilgisayarın, özellikle bugün pek çok kişinin bilgisayar olarak saydığı şeyle alakası olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle, sayfamızda Fark Motorundan başlayıp bugün kullandığımız bilgisayarlara kadar birçok bilgisayarın ilk ortaya çıkış süreçlerinden bahsetmeye çalışacağız.

“Bilgisayar” kelimesi ilk ne zaman kullanılmıştır?

“Bilgisayar” kelimesi ilk olarak 1613’te Richard Braithwaite’in The Yong Man’s Gleanings adlı kitabında kullanılmıştır. Kitaptaki amacı orijinal olarak hesaplamalar veya işlemler yapan bir insanı tanımlamaktı. Bilgisayarın tanımı, özellikle Sanayi Devrimi’nin asıl amacı hesaplama olan mekanik makinelerinin ortaya çıktığı 19. yüzyılın sonuna kadar aynı kaldı. Daha doğrusu bilgisayarın tanımı, 19. yüzyılın sonundan itibaren makineler ile anılmaya başlamıştır.

İlk mekanik bilgisayar veya otomatik bilgi işlem motoru konsepti

1822’de Charles Babbage, polinomlara yaklaşabilen ilk otomatik hesaplama makinesi olarak kabul edilen Fark Motorunu tasarladı ve geliştirmeye başlamıştır. Fark Motoru, birkaç sayı kümesini hesaplayabilmekteydi. Aynı zamanda sonuçların basılı kopyalarını çıkarabiliyordu. Babbage, kendi işi için ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen Ada Lovelace‘den Fark Motorunun geliştirilmesinde ciddi yardımlar almıştır. Ne yazık ki, finansman nedeniyle Babbage, bu makinenin tam ölçekli işlevsel bir versiyonunu hiçbir zaman tamamlayamamıştır. Buna rağmen, Haziran 1991’de Londra Bilim Müzesi, Babbage‘ın doğumunun iki yüzüncü yılı için 2 Numaralı Fark Motorunu tamamlamıştır. Devamında, yani 2000 yılının başlarında da baskı mekanizmasını bitirmiştir.

İlk Genel Amaçlı Bilgisayar

Analitik Motor

1837’de Charles Babbage, ilk genel mekanik bilgisayar olan Analitik Motor‘u tasarladı. Analitik Motor, bir ALU (Aritmetik Mantık Birimi), temel akış kontrolü, delikli kartlar ve entegre bellek içeriyordu. Yalnızca belirli bir hesaplama için değil, birçok şey için kullanılabilen ilk genel amaçlı bilgisayar konseptidir. Ne yazık ki, finansman sorunları nedeniyle, bu bilgisayar da Charles Babbage hayattayken asla yapılamadı. 1910’da Charles Babbage‘ın en küçük oğlu Henry Babbage, bu makinenin bir bölümünü tamamlamayı ve temel hesaplamaları yapmayı başarmıştır.

Bilgileri kaydeden ve depolayan ilk makine

1890’da Herman Hollerith, ABD nüfus sayımı için makinelerin delikli kartlara bilgi kaydetmesi ve saklaması için bir yöntem geliştirdi. Hollerith‘in makinesi, manuel tablolamalardan yaklaşık on kat daha hızlıydı ve nüfus sayımı dairesine milyonlarca dolar kazandırdı. Hollerith daha sonra bugün IBM olarak bildiğimiz şirketi kuracaktı.

İlk Programlanabilir Bilgisayar

Z1, Alman Konrad Zuse tarafından 1936 ile 1938 yılları arasında ailesiyle beraber oturduğu oturma odasında icat edilmiştir. Aynı zamanda ilk elektromekanik ikili programlanabilir bilgisayar ve ilk işlevsel modern bilgisayar olarak kabul edilmektedir.

İlk programlana bilir bilgisayar. Bilgisayarı Kim Buldu?
İlk programlana bilir bilgisayar

Modern bir bilgisayar olarak kabul ettiğimiz gerecin ilk kavramları

Turing makinesi ilk olarak 1936’da Alan Turing tarafından yaratılmıştır. Aynı zamanda bu cihaz bilgi işlem ve bilgisayarlar hakkındaki teorilerin temeli oldu. Makine, birkaç mantıksal talimatı izleyen bir kişiyi taklit edecek şekilde kağıt bant üzerine semboller basan bir cihazdı. Bu temeller olmasaydı, bugün kullandığımız bilgisayarlara sahip olmazdık.

İlk elektrikli programlanabilen bilgisayar

Colossus ismindeki ilk elektrikli bilgisayar
Bilgisayarı Kim Buldu: Colossus ismindeki ilk elektrikli bilgisayar

İsmi Colossus olan, Tommy Flowers tarafından geliştirilen ilk elektrikli programlanabilir bilgisayardır. Aynı zamanda ilk kez Aralık 1943’te tanıtılmıştır. Colossus, İngiliz kod çözücülerin II. Dünya Savaşı sırasında şifrelenmiş Almanca mesajları okumasına yardımcı olmak için yaratılmıştır.

İlk Dijital Bilgisayar

ENIAC Bilgisayar. Bilgisayarı kim buldu?
ENIAC Bilgisayar

İlk dijital bilgisayar olan ABC, Atanasoff-Berry Computer‘ın kısaltmasıdır. Profesör John Vincent Atanasoff ve yüksek lisans öğrencisi Cliff Berry tarafından 1937’de geliştirilmeye başlanmıştır.

ABC, ikili matematik ve Boole mantığı da dahil olmak üzere dijital hesaplama için 300’den fazla vakum tüpü kullanan ve CPU’su olmayan (programlanabilir değildi) elektrikli bir bilgisayardı. O zamana kadar ilk dijital bilgisayar olarak bilinen ENIAC’ın tezini; 19 Ekim 1973’te ABD Federal Yargıcı Earl R. Larson, J. Presper Eckert ve John Mauchly‘nin ENIAC patentinin geçersiz olduğuna dair karara imza atarak çürüttü. Kararda Larson, özellikle Atanasoff‘u, ilk dijital bilgisayarın tek muciti olarak adlandırdı.

ENIAC ise, Pennsylvania Üniversitesi’nde J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından icat edilmiştir. Yapımına 1943’te başlanmıştır. Bunun yanında 1946’ya kadar tamamlanamamıştır. Yaklaşık 1.800 fit kare kapladı ve yaklaşık 50 ton ağırlığında toplam 18.000 vakum tüpü kullanan bir bilgisayardı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yargıcın, ABC bilgisayarının ilk dijital bilgisayar olduğuna hükmetmesine rağmen, birçok kişi ENIAC’ın tamamen işlevsel olduğu için hâlâ ilk dijital bilgisayar olduğunu düşünmektedir.

İlk Depolama Kabiliyeti Olan Bilgisayar

İlk Depolama Kabiliyeti Olan Bilgisayar - EDSAC
İlk Depolama Kabiliyeti Olan Bilgisayar – EDSAC

Bir programı elektronik olarak depolayan ve yürüten ilk bilgisayar, 1948’de “Bebek” veya “Manchester Bebeği” olarak da bilinen SSEM‘di. Frederic Williams tarafından tasarlanıp, aynı zamanda koruyucusu da aynı kişi tarafından yapılmıştır. Yazılımını ise Tom Kilburn, İngiltere Manchester Üniversitesi‘nden Geoff Tootill‘in yardımlarıyla gerçekleştirmiştir. Kilburn, aynı zamanda bölme yerine tekrarlanan çıkarma kullanarak bir tamsayının en yüksek uygun çarpanını bulan, bunun yanında elektronik olarak depolanan ilk programı da yazmıştır.

Dünyanın ikinci depolanabilen program bilgisayarı da İngiliz EDSAC’tır. Maurice Wilkes tarafından İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Matematik Laboratuvarı‘nda yapılıp tasarlanmıştır. EDSAC, ilk hesaplamasını 6 Mayıs 1949’da gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda, 6 inçlik bir katot ışını tüpünde görüntülenen bir tic-tac-toe uygulaması olan “OXO” adlı grafik bilgisayar oyununu çalıştıran ilk bilgisayardı.

İlk Bilgisayar Şirketi

İlk bilgisayar şirketi Electronic Controls Company’dir. 1949’da ENIAC bilgisayarın yaratıcıları J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından kurulmuştur. Şirketin adı daha sonra EMCC veya Eckert-Mauchly Computer Corporation olarak değiştirilmiştir.

Televizyon Kumandasını Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Televizyon Kumandasını Kim Buldu? Televizyon Kumandasını Kim İcat Etti?

Bir programı bellekten depolayıp çalıştırabilen ilk bilgisayar

İlk olarak 1950’de Amerika Birleşik Devletleri hükümetine teslim edilen UNIVAC 1101 veya ERA 1101, bir programı bellekten depolayıp çalıştırabilen ilk bilgisayarlar olarak kabul edilmektedir.

İlk ticari bilgisayar

1942’de Konrad Zuse, daha sonra ilk ticari bilgisayar olacak olan Z4 üzerinde çalışmalara başlamıştır. Bilgisayar, 12 Temmuz 1950’de Zürih İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü‘nden matematikçi Eduard Stiefel‘e satılmıştır.

IBM’in ilk bilgisayarı

IBM'in ilk bilgisayarı 701. Bilgisayarı kim buldu?
IBM’in ilk bilgisayarı 701

7 Nisan 1953’te IBM, ilk ticari bilimsel bilgisayarı olan 701‘i halka tanıtmıştır.

İlk transistörlü bilgisayar

İlk transistörlü bilgisayar TX-O
İlk transistörlü bilgisayar TX-O

TX-0 (Transistörlü Deneysel Bilgisayar), 1956’da Massachusetts Institute of Technology‘de gösterilen ilk transistörlü bilgisayardır.

 

İlk masaüstü ve kitlesel pazar bilgisayarı

İlk masaüstü bilgisayar Olivetti Programma 101
Bilgisayarı Kim Buldu: İlk masaüstü bilgisayar Olivetti Programma 101

1964 yılında, ilk masaüstü bilgisayar olan Programma 101, New York Dünya Fuarı‘nda halka tanıtılmıştır. Pier Giorgio Perotto tarafından icat edilen bilgisayar, aynı zamanda Olivetti tarafından üretilmiştir. Aynı zamanda her biri 3.200 $ fiyat etiketi ile yaklaşık 44.000 Programma 101 bilgisayarı satılmıştır.

Aynı zamanda 1968’de Hewlett Packard, toplu olarak pazarlanan ilk masaüstü bilgisayar olarak kabul edilen HP 9100A‘yı pazarlamaya başlamıştır.

İlk Mikroişlemci

İlk mikroişlemci Intel 4004
İlk mikroişlemci Intel 4004

Intel, 15 Kasım 1971’de ilk mikroişlemci olan Intel 4004‘ü piyasaya sürmüştür.

İlk Mikrobilgisayar

İlk Mikrobilgisayar. Bilgisayarı kim buldu?
Bilgisayarı Kim Buldu: André Truong Trong Thi ve Francois Gernelle geliştirilen ilk mikrobilgisayar. Bilgisayarın dönemin şart ve imkanlarına göre 500KHz işlemci ve 8KB RAM (bellek) özelliklerine sahip olduğunu hatırlatalım.

Vietnamlı-Fransız mühendis André Truong Trong Thi ve Francois Gernelle, 1973 yılında mikrobilgisayarı geliştirdiler. İlk mikrobilgisayar olarak kabul edilen bu cihaz, Intel 8008 işlemciyi kullanmıştır. Aynı zamanda ilk ticari montajsız bilgisayar olma özelliğine de sahipti. Başlangıç fiyatı ise özellikle o dönemlere göre dudak uçuklatacak cinsten ve tamı tamına 1.750 dolardı.

İlk dizüstü veya taşınabilir bilgisayar

IBM’in ilk taşınabilir bilgisayarı 5100
Bilgisayarı Kim Buldu: IBM’in ilk taşınabilir bilgisayarı 5100. Aynı zamanda dünyanın ilk taşınabilen bilgisayarıdır..

IBM 5100, Eylül 1975’te piyasaya sürülen ilk taşınabilen bilgisayardır. Bilgisayar 24.95 kg ağırlığındaydı ve kısacası beş inçlik bir CRT ekrana, teyp sürücüsüne, 1,9 MHz PALM işlemciye ve 64 KB RAM’e sahipti.

İlk Apple bilgisayar

Steve Wozniak tarafından geliştirilen Apple’ın ilk bilgisayarı. Bilgisayarı kim buldu?
Steve Wozniak tarafından geliştirilen Apple’ın ilk bilgisayarı

Apple I (Apple 1), başlangıçta 666,66 dolara satılan ilk Apple bilgisayarıydı. Bilgisayar kiti, 1976’da Steve Wozniak tarafından geliştirilmiştir. Aynı zamanda 6502 8 bit işlemci ve genişletme kartları kullanılarak 8 veya 48 kb’ye genişletilebilen 4 kb bellek içeriyordu. Apple I, tamamen monte edilmiş bir devre kartına sahip olmasına rağmen, kitin çalışması için bir güç kaynağı, ekran, klavye ve kasa gerekiyordu.

IBM’in ilk kişisel bilgisayarı

IBM’in ilk kişisel bilgisayarı
IBM’in ilk kişisel bilgisayarı

IBM, ilk kişisel bilgisayarı olan IBM PC’yi 1981’de piyasaya sürmüştür. Bilgisayarın kod adı Acorn‘du. 256’ya genişletilebilen ve MS-DOS kullanan bir 8088 işlemciye, aynı zamanda 16 KB belleğe sahipti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir