1. Anasayfa
 2. Kim Buldu
Trendlerdeki Yazı

Bulaşık Makinesini Kim Buldu?

Bulaşık Makinesini Kim Buldu?
Elektrik Motorlu Bulaşık Makinesinin İcadı
0

Bulaşık Makinesini Kim Buldu ?

Bulaşık Makinesini Kim Buldu: Bulaşık makinesini evlerinizde ki en iyi teknolojik buluşlardan birisi olarak özetleyebiliriz. Daha gelişmiş bir aygıt olarak düşündüğümüzde, aslında sadece teknolojik bir icat değildi. Aynı zamanda suyu tasarruflu kullanmanız için ekonomik bir buluştur. Bununla birlikte yaşam standardınızı üst seviyelere çıkaran bir keşiftir. Bir başka deyişle evinizdeki en sıra dışı yardımcılarınızdan birisidir. Böyle bir teknolojik cihazın günümüzde olmadığını düşünmek bile birçoğunuz için hayal kırıklığıydı belki de.

Bulaşık makinesi, tam olarak özetleyecek olursak çatal, bıçak, benzeri mutfak veya çeşitli nesneleri otomatik olarak temizlemeye yarayan bir aygıttır. Çalışma prensibi genel olarak fiziksel fırçalamaya dayalı bir şekildedir. Hassas öğeler için 45° ila 75° arasında, hassas olmayan ve zor çıkarılabilir lekeler içinse 110° ile 170° arasında sıcak su püskürtme mantığına dayalıdır. Bir veya daha fazla dönmekte olan püskürtücülere su ve bulaşık deterjanı karışımı pompalanır. Bu karışım tekrardan pompalama işlemi olmadan enerji tasarrufu için birden fazla kez dolaştırılır. Bundan sonraki aşama da ise deterjanlı veya detarjansız durulama işlemi vardır.  Sonrasında su boşaltılmakta ve bu işlemi deterjanla ana yıkama takip etmekteydi. Bu işlemlerden sonra ise elektro mekanik solenoid valf sayesinde küvete daha fazla su girmesi gerçekleşirdi. Daha sonrasında durulama işlemine geçilirdi. Başka bir deyişle solenoid valfler,  su geçişini kontrol altında tutan vanalardır. Durulama işlemi bittikten sonra su tekrar boşaltılmaktaydı. Birkaç kurutma yönteminden biri kullanılarak kurutma işlemine geçilmekteydi.

Bulaşık Makinesini Kim Buldu ?
Bulaşık Makinesini Kim Buldu ?

Evde kullandığımız bulaşık makineleri haricinde otel, restaurant ve işletmelerde kullanılan endüstriyel bulaşık makineleri de mevcuttur. Bu cihazlar genellikle 65° ve 180° arasında çalışırlar ve dezenfektanları da işletmeye uygun kimyasallar olur.

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti ?

İlk bulaşık yıkama cihazını Amerika Birleşik Devletleri’nden Joel Houghton bulmuştur. Mekanik olan bu aygıt, 1850 yılında yine aynı kişi tarafından tescil edilmiştir. Yani o zamanın teknolojik unsurlarına göre çok başarılı bir cihaz pozisyonunda bulunmuyordu. Ancak yine de bulaşık makinesinin kaşifi Joel Houghton’dur diyebiliriz. Bu cihazdan bahsedecek olursak, en önemli özelliği tahtadan yapılmasıydı. Bununla birlikte maalesef bulaşıklara su püskürtme aşamasında işlemi el ile gerçekleştiriyordunuz. Tabii ki bu Houghton ve buluşu için bir hayal kırıklığı gibi gözükmekteydi. Ancak ilk mekanik bulaşık makinesini icat ettiği gerçeğini hiç birşey değiştirmeyecekti.

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti ?
Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti ?

Yıllar 1865’i gösterdiğinde bu sefer ortaya farklı bir girişimci olan L.A. Alexander çıkacaktı ve ilkine çok benzeyen, ancak tek farkı raf sistemi olan aygıtı ile patent alacaktı. Fakat Alexander’ın cihazı da geniş kitlelerce kabul görmeyecekti. Aynı zamanda Houghton’ın ki gibi hayal kırıklığından öteye gidemeyecekti.

Çamaşır Makinesini Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Çamaşır Makinesini Kim Buldu?

Elde çalışan bulaşık makinelarinin en başarılısını, porselenlerini evinde çalışan hizmetkardan korumaya kararlı olan sosyetik zengin Josephine Cochrane, 1886 yılında icat etmiştir. Bu buluşa malikanesinin arazisinde bulunan alet kulübesindeki tamirci George Butters’ ta katkı vermiştir. Buluş, 1893 yılında Chicago Dünya Fuarı‘nda Lavadora ismiyle tescillenmeye çalışılmıştı. Fakat 1858 yılında keşfedilen başka bir cihazla aynı ismi taşıdığı için ismi Lavaplatos olarak değiştirilmişti. Aynı zamanda bu icadın ilham kaynağı da hayli ilgi çekicidir. Cochrane’in ilham kaynağı, temizlik sırasında hizmetkarlarının pahalı porselenlerine verdiği zarardı.

20’inci Yüzyılda Bulaşık Makinesi:

Yıllar 1924’ü gösterdiğinde, Birleşik Krallık‘tan William Howard Livens evde kullanılmaya uygun küçük, elektrikli olmayan bir bulaşık makinesi icat etmişti. Aynı zamanda bu makine günümüzün tasarım öğelerinin de birçoğunu barındırıyordu; nesneleri koymak için bir ön kapı, kirli bulaşıkları tutmak için tel bir raf ve dönen bir püskürtücü gibi.. Bu cihaz evde kullanılmaya uygunluğu açısından da çok özeldi. Zira yıllar 1940’ı gösterdiğinde, zamanın tasarımları bile Howard’ın buluşundan ilham alıyordu. Bununla birlikte cihazın keşfedildiği yıllarda (1924), evlerde kalıcı su tesisatı ve akan su giderlerinin zamanla yaygınlaştığını söylemekte de fayda var. Çünkü bu kriterler cihazın popüler olmasında belirleyici ve etkin bir rol oynamaktaydı.

Elektrik Motorlu Bulaşık Makinesinin İcadı:

Elektrik Motorlu Bulaşık Makinesinin İcadı
Elektrik Motorlu Bulaşık Makinesinin İcadı

Bu arada Avrupa’nın ev tipi ilk elektrik motorlu bulaşık makinesini 1929 yılında Miele firmasının ürettiğini unutmayalım. Zira bu ünlü Alman firması günümüzde oldukça büyük ve yaygın satış ağı bulunan teknoloji devidir.

1970’ li yıllara baktığımızda ise; bulaşık makinesinin evlerde ilk olarak yaygın kullanım alanını Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da bulduğunu gözlemliyoruz. 1970’lerden sonraki yıllara baktığımızda ise, bu teknolojik cihazlara sensör teknolojilerinin ve tasarruf özelliklerinin kazandırıldığı reddedilemez bir gerçektir. Bu özellikler ve teknolojik etkiler sayesinde bulaşık makineleri artık günümüz dünyasında olmazsa olmaz demirbaşlardan birisidir. Aynı zamanda etkin kullanım alanı tüm dünyayı kapsamaktadır..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir