1. Anasayfa
 2. Kim Buldu
Trendlerdeki Yazı

Helikopteri Kim Buldu ? Helikopteri Kim İcat Etti ?

Helikopteri Kim Buldu ? Helikopteri Kim İcat Etti ?
Helikopteri Kim Buldu ?
0

Helikopteri Kim Buldu: Birçok insan helikopterlere hayranlık duymaktadır. Bir makinenin kuşlar gibi havalanıp nasıl uçtuğunu merak etmek, çokta şaşılacak bir durum değildir. Çinli çocukların MÖ 400’lü yıllarda günümüz helikopterlerini andıran bambu oyuncakları ile oynadığını bilmek; özellikle bu konuya daha çok ilgi göstermenizi sağlayacaktır. Çocukların oynadığı bu oyuncaktan biraz daha bahsedecek olursak; avuç içinde hızla döndürülüp serbest bırakılan perveneli cihazları andırıyordu diyebiliriz. Konuyu daha fazla bulandırmadan, tasarımına 1480’lü yıllarda Leonardo da Vinci tarafından başladığı iddia edilen helikopterin tarihine hep birlikte göz atalım:

Helikopteri Kim Buldu ?

Paul Cornu ve uçan ilk helikopter
Paul Cornu ve uçan ilk helikopter

Fransız bisiklet üreticisi Paul Cornu, 1907 yılında helikopteri ilk icat eden mucittir. Bu mucizevi buluş, aynı zamanda günümüz helikopterleriyle muazzam benzerlikler taşımasada, bugün bildiğimiz helikopterlerin ilk icadıydı. İlk helikopter, yerden 1 fit yükselerek, 20 saniye boyunca havada kalmayı başarmıştır.

Bir başka Fransız olan Etienne Oehmichen, 10 Temmuz 1955 yılında iki yolcu kapasiteli helikopteriyle ilk yolcu helikopteri uçuşunu gerçekleştirmiştir.

Helikopterin Tarihi:

Helikopterin Tarihi
Helikopterin Tarihi

Oyuncak olarak ilk helikopterin yapılış tarihi 1870 yılıdır. Ancak bundan dokuz yıl önce, buharla çalışan küçük bir helikopter yapılmıştır. Lakin alüminyum gövdesiyle yerden kalkmayı başaramamıştır.

1878 yılında ise yine buharla çalışan bir helikopter yapılmış, yerden 39 feet yükseliğe çıkmayı başarmıştır. Hatta bu helikopter, günümüz helikopterleri gibi dikey bir şekilde havalanmayı becermiştir. 1887 yılında bir başka Paris’li mucit, helikopterin elektrikli versiyonunu yapmayı başarmıştır. Aynı zamanda uçuşu da başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. 1901 yılında ise sahneyi Almanlar çıkmış, helikopterle ilk uçuş seferini gerçekleştirmiştir. Bu uçuş aynı zamanda insanları bir yerden başka bir yere ilk taşıma eylemiydi. Bu araç, başka bir deyişle günümüz helikopterleriyle birebir benzerlik taşıyan ve motorla uçan bir makineydi.

1880’lerin sonunda helikopterle uçuş gerçekleştirmeyi deneyen kişi ünlü mucit Thomas Edison’du. Lakin icat ettiği helikopter patlamış, işçilerden birisi ciddi şekilde yaralanmıştır. Ancak Slovak bir mucit, Edison’dan öğrendiklerini, kendi bilgileriyle de harmanlayarak 1901 yılında havada 1,6 fit uçabilen helikopterini yaratmıştır. Yine aynı mucit bu buluşunu daha da geliştirerek, 1905 yılında 4.900 fitin üzerine çıkan uçuşunu gerçekleştirmeyi başarmıştır. Edison, 1908 yılında icat ettiği helikopterini tekrar uçurmayı denesede, helikopter bulunduğu alandan kalkmayı yine başaramamıştır.

Sandalyeyi Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Sandalyeyi Kim Buldu ? Sandalyeyi Kim İcat Etti ?

Modern Helikopterin İcadı:

Modern Helikopteri Kim İcat Etti ?
Modern Helikopteri Kim İcat Etti ?

Helikopteri ilk olarak icat edip uçurmayı başaran mucit Paul Cornu’dur. Lakin modern helikopteri icat eden ilk kişi o değildir. İlk olarak modern uçuşu, 1910 yılında başladığı helikopter icadıyla ilgili çalışmalarını 1940 yılında bitirdiği modern helikopter ile tamamlayan Igor Sikorsky’dir. 1940 yılında tamamlanan bu helikopterin modeli VS-300’tü ve modern tek motorlu bir helikopterdi. Günümüz helikopterleriyle de birebir benzerlikler taşıyordu. Lakin tek kişilik bir helikopterdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir