e
sv

Termometreyi Kim Buldu? Termometreyi Kim Keşfetti ?

238 Okunma — 02 Mart 2021 03:50
Termometreyi Kim Keşfetti ? Günümüz dijital termometrelerinden. Özellikle vücud ısısı ölçmek için sıklıkla kullanılırlar..
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Termometreyi Kim Buldu?

Termometreyi Kim Buldu: Galileo Galilei 1592 yıllında bulmuştur. Amacı sıcaklığı ölçmek için kullanılan alettir. Bir cam balon ile bunun altına takılmış cam borudan oluşuyordu. Borunun alt ucu açıktı ve bir kaptaki suya daldırılmış durumdaydı. Balondaki hava sıcaklık nedeniyle genleştikçe ya da büzüldükçe, borudaki su düzeyi de alçalıyor ya da yükselme eğilimi gösteriyordu. İlk yapıldığında Galileo bu şekilde yapmıştır.

Termometreyi Kim Buldu ? Bir termometre, lakin günümüzden oldukça eski bir zamandan..

Termometreyi Kim Buldu ? Bir termometre, lakin günümüzden oldukça eski bir zamandan.. Copyright: ®  Timo Müller

 

1655 yıllarında termometre gelişti, gelişimin öncü isimlerinden birisi de “Gabriel Fahrenheit”dı. Fahrenhait ile birlikte bu gereçler renkli alkollü, daha sonrasında civalı oldu. Civa hızlı bir şekilde çevresindeki sıcaklığa erişerek, düzenli olarak genleşir ve borudaki yükselişi kolayca izlenirdi. 375 derece de kaynadığı ve -39° dolaylarında donduğundan dolayı geniş sıcaklık aralığında kullanılabilinirdi. Alkol 78° kaynadığı için yüksek sıcaklıklarda kullanılamaz; ancak bunun yanında -117° civarlarında kaldığı için kutup gibi bölgelerdeki düşük sıcaklıkların ölçümü için kullanılabilirlerdi. Aynı zamanda termometrelerde kullanılacak olan alkole mavi ya da kırmızı maddeler katılarak sıvının daha iyi görünmesi sağlanabilirdi.

Sıvıyla termometre yapımında, boru ve balon tamamen en üst kısma kadar alkol veyahut civayla doldurulur; havanın dış kısma atılabilmesi için ısıtılır ve sonrasında borunun en üst kısmı hava geçirmeyecek biçimde kapatılır. Sıvı soğuma işleminden sonra büzüldüğünde, borunun iç kısmında bir vakum ortamı, yani bir hava boşluğu meydana gelir. Sonrasında da boru derece denilen kısımlar halinde ölçeklendirilmektedir.

Termometreyi Kim Keşfetti ? Günümüz dijital termometrelerinden. Özellikle vücud ısısı ölçmek için sıklıkla kullanılırlar..

Termometreyi Kim Keşfetti ? Günümüz dijital termometrelerinden. Özellikle vücud ısısı ölçmek için sıklıkla kullanılırlar.. Copyright ® Ketut Subiyanto

 

Termometre Çeşitleri:

Termometreler, sıvılı, metal ve gazlı gibi seçenekleriyle üçe ayrılırlar.

Sıvılı termometrelerde; cıvalı termometreler (hasta termometresi ve laboratuar termometresi) ve alkollü termometreler (duvar termometresi) ikiye ayrılırlar.

Termometre’nin çok farklı kullanım alanları olsada, günümüzde genel kullanım alanlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Evlerde bulunan doktor derecesi
 • Sanayide kullanılan.
 • Maksimum ve minimum sıcaklıkları kaydeden bir termometre (hava durumu vb.)
 • Fırın termometresi.
 • Maksimum ve minimum çift metalli termometre.
 • Cihaz içlerinde bulunan termometreler

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Termometreyi Kim Buldu? Termometreyi Kim Keşfetti ?