1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Teleskopu Kim Buldu? Teleskopu Kim İcat Etti ?

Teleskopu Kim Buldu? Teleskopu Kim İcat Etti ?
1

Teleskopu Kim Buldu?

Teleskopu Kim Buldu: Gök bilimi ve gökyüzündeki olayların incelenmesi için olmazsa olmazlardandır teleskop.  Eğer bu buluş olmasaydı, semavi olayların hiçbirisi hakkında bilgi sahibi olamayacaktık. Ayrıca buluşların birçoğu bir anda zihinde belirmiş ve öyle bulunmuştur. Fakat teleskopun bulunması uzun yıllar almıştır.

Teleskop buluşunun temellerini Hollanda asıllı bilim adamları Jacob Metius, Hans Lippershey ve Zacharias Janssen atmıştır. Middelburg’da, 17. Yy. ilk yıllarında bu üç bilim adamı kırılma özelliği olan ilk teleskopu bulmuşlardır. Özellikle Hans Lippershey, diğer bilim adamlarına göre buluşunu daha ileriye götürmüş ve 1608 yılında tescil ettirmiştir. Lakin onun buluşu icat niteliğinde görülmemiş ve patenti yapılmamıştır. Yalnızca bir ikramiye ile ödüllendirilmiştir.

İtalyan bir bilim adamı olan Galileo teleskop buluşuna hız kazandırmıştır. Ayrıca 1609 yılında, Galileo Hollandalı bilim adamlarının buluşlarını geliştirerek ilk teleskopu tamamladı. Bununla beraber yeni buluşuyla gökyüzünü inceledi ve ayın girintili çıkıntılı bir yüzeye sahip olduğunu gördü. Sonuç itibariyle Venüs’ün güneş çevresinde turladığını teleskop isimli buluşuyla kanıtladı. Ancak anladı ki, dünya evrenin merkezi değildi. Evrenin merkezi dünya değil, güneşti.

Teleskopu Kim Buldu ? Teleskopu Kim İcat Etti ?
Teleskopu Kim Buldu ? Teleskopu Kim İcat Etti ?

Teleskop buluşuna en önemli katkılardan bir tanesini de Sir Isaac Newton yapmıştır. Hollandalı bilim adamlarının aksine Newton, yansıtıcı teleskopu bulmuştur. Bu teleskop buluşu ise uzaktaki nesneleri yakınlaştırabiliyordu. Aynı zamanda 1688 yılında bulunan bu teleskopa Newtonian Reflector adı verilmiştir.

Kağıdı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Kağıdı Kim Buldu? Kağıdı Kim Keşfetti ?

Sonuç olarak tüm bu sayılan bilim adamları teleskop buluşuna hizmet etmiş ve aşamalı bir şekilde teleskop buluşunu bize kazandırmışlardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir