e
sv

Aselsan’ı Kim Kurdu ? Aselsan’ın Sahibi Kim ?

429 Okunma — 31 Mart 2021 00:50
Aselsan'ı Kim Kurdu ?
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aselsan’ı Kim Kurdu ?

Aselsan’ı Kim Kurdu: Aslında çok da anlatmamıza gerek yok değil mi? ASELSAN… Bu kelimeyi duyduğumuz zaman her TC vatandaşı ne olduğunu, ne iş yaptığını bilir. Ürettiği teknolojilerle, gerçekleştirdiği projelerle Türkiye’ye güven verir. Düşmana korku salar. Zaten ASELSAN’ın şirket olarak motto’su, sloganı da “Güven veren teknoloji”dir. Üstelik bir dönem yerli cep telefonu bile üretmeyi başarmış olan yegane kuruluştur.

Aselsan'ı Kim Kurdu ?

Aselsan’ı Kim Kurdu ? Fotoğraf: ® Aselsan

ASELSAN’ın kurucusu kim?

ASELSAN’ın kurucusu kim ? Aselsan'ı Kim Kurdu ?

ASELSAN’ın kurucusu kim ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri ve istihbari sahadaki teknolojik ihtiyaçlarını karşılamak; savunma sanayinin en güncel ihtiyaçları dahilinde silah ve savunma sistemleri geliştirip orduyu güçlü tutmak amacıyla kurulan ASELSAN; kısacası yaptığı işin niteliği gereği bir özel teşebbüs değil, devlet teşebbüsüdür.

Buna göre kuruluş bilgilerini verecek olursak ASELSAN; 1975 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuş olan devlet teşebbüslü bir anonim şirkettir. Kısacası açılımı “Askeri Elektronik Sanayi”dir. Aynı zamanda resmiyette ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşudur ASELSAN.

Aselsan’ın sahibi:

6000’e yakın çalışanı bulunan ve elektronik, savunma, yazılım alanında faaliyet gösteren ASELSAN henüz özelleşmiş bir şirket değildir. Bununla birlikte hisselerinin %84,58′, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı TSKGV’ye ait iken, %15,3’lük kısmı da halka arz edilmiştir ve Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

2018 yılının Ekim ayındayken ASELSAN’ın Genel Müdürlük görevi Haluk Görgün tarafından yürütülmektedir. ( Güncelleme olması halinde okuyucumuz yorum kısmından uyarmayı ihmal etmezse seviniriz..:))

ASELSAN’ın faaliyet alanları

3 milyar TL’ye yakın geliri bulunan ASELSAN’ın ürün yelpazesi genel başlık olarak şu şekildedir:

Aselsan Ürün Yelpazesi:

-Askeri haberleşme sistemleri

-Radar Sistemleri

-Silah Sistemleri

-Elektronik Harp

-C4ISR

-Elektro-Optik Sistemler

-Seyrüsefer ve Aviyonik Sistemler

Birbirinden son derece farklı departmanlarda devam eden bu ar-ge çalışmaları sebebiyle ASELSAN pek çok alt daireye ayrılmıştır. Kısacası bunlar da şu şekildedir:

Aselsan Departmanları:

-Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı (HBT)

-Savunma Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST)

-Radar Elektronik Harp İstihbarat Grup Başkanlığı (REHİS)

-Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO)

-Siviller için üretilen Telsiz, PMR ürünler de 2006’da bir yan kuruluş olarak kurulmuş olan Aselsan.NET tarafından üretilmektedir.

Aselsan nerededir?

Günümüzde ASELSAN Ankara’da Macunköy, Akyurt, Gölbaşı ve Teknokent olmak üzere 4 tesiste faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunun yanında ASELSAN Genel Müdürlüğü ise Macunköy’deki tesistedir.

Türkiye Cumhuriyeti için çalışan ASELSAN aynı zamanda yurt dışında da geniş bir müşteri ağına sahiptir. Son olarak bunlara en çarpıcı örnek; 1998 yılında Azerbaycan’da kurularak faaliyete geçen ASELSAN BAKÜ’dür.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Ahmet Yavuz
  2 gün önce

  Merhabalar. Eksik bilgi var. Neden Rahmetli Profesör doktor Necmettin erbakan hocanın kurduğunu, fikir babasının o olduğunu, temelini onun attığını yazmıyorsunuz. Ayıp size

  yorum beğen
  • admin
   1 gün önce

   Aselsan’ın kurucusu T.C Devleti’dir. Fikir babası da; M. Hacim Kamoy’dur. Ama bunlar kurucusunun şahıslara ait olduğunu göstermez. Bu ülkede anlayamadığınız birşey var; ülkede yapılan girişimleri, fabrikaları ve icraatları siyasiler yapmaz; devlet yapar. Siyasiler sadece bir figürdür.. Mesela bir roket atarı veya arabayı bir siyasi üretmez; fabrika ve onu kurma gücüne sahip sektör üretir. Bu şahıslar sadece vesiledir. Zaten milletin hizmetçisi olarak birşeylere vesile olsun diye seçilirler 🙂 Selamlar..

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Aselsan’ı Kim Kurdu ? Aselsan’ın Sahibi Kim ?