1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu
Trendlerdeki Yazı

Aselsan’ı Kim Kurdu? Aselsan’ın Sahibi Kim?

Aselsan’ı Kim Kurdu? Aselsan’ın Sahibi Kim?
Aselsan'ı Kim Kurdu ?
5

Aselsan’ı Kim Kurdu ?

Aselsan’ı Kim Kurdu: Aslında çok da anlatmamıza gerek yok değil mi? ASELSAN… Bu kelimeyi duyduğumuz zaman her TC vatandaşı ne olduğunu, ne iş yaptığını bilir. Ürettiği teknolojilerle, bunun yanında gerçekleştirdiği projelerle Türkiye’ye güven verir. Düşmana korku salar. Zaten ASELSAN’ın şirket olarak motto’su, sloganı da “Güven veren teknoloji”dir. Üstelik bir dönem yerli cep telefonu bile üretmeyi başarmış olan yegane kuruluştur.

Aselsan'ı Kim Kurdu ?
Aselsan’ı Kim Kurdu ? Fotoğraf: ® Aselsan

ASELSAN’ın kurucusu kim?

ASELSAN’ın kurucusu kim ? Aselsan'ı Kim Kurdu ?
ASELSAN’ın kurucusu kim ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri ve istihbari sahadaki teknolojik ihtiyaçlarını karşılamak; savunma sanayinin en güncel ihtiyaçları dahilinde silah ve savunma sistemleri geliştirip orduyu güçlü tutmak amacıyla kurulan ASELSAN; kısacası yaptığı işin niteliği gereği bir özel teşebbüs değil, devlet teşebbüsüdür.

Yoğurdu Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Yoğurdu Kim Buldu? Yoğurdu Kim Keşfetti ?

Buna göre kuruluş bilgilerini verecek olursak ASELSAN; 1975 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuş olan devlet teşebbüslü bir anonim şirkettir. Kısacası açılımı “Askeri Elektronik Sanayi”dir. Aynı zamanda resmiyette ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşudur ASELSAN.

Aselsan’ın sahibi:

6000’e yakın çalışanı bulunan ve elektronik, savunma, yazılım alanında faaliyet gösteren ASELSAN henüz özelleşmiş bir şirket değildir. Bununla birlikte hisselerinin %84,58′i, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı TSKGV’ye ait iken, %15,3’lük kısmı da halka arz edilmiştir ve Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

ASELSAN’ın Genel Müdürlük görevi Haluk Görgün (2021 değişmemiştir) tarafından yürütülmektedir.

3 milyar TL’ye yakın geliri bulunan ASELSAN’ın ürün yelpazesi genel başlık olarak şu şekildedir:

Aselsan Ürün Yelpazesi:

-Askeri haberleşme sistemleri

-Radar Sistemleri

-Silah Sistemleri

-Elektronik Harp

-C4ISR

-Elektro-Optik Sistemler

-Seyrüsefer ve Aviyonik Sistemler

Birbirinden son derece farklı departmanlarda devam eden bu ar-ge çalışmaları sebebiyle ASELSAN pek çok alt daireye ayrılmıştır. Kısacası bunlar da şu şekildedir:

Aselsan Departmanları:

-Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı (HBT)

-Savunma Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST)

-Radar Elektronik Harp İstihbarat Grup Başkanlığı (REHİS)

-Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO)

-Siviller için üretilen Telsiz, PMR ürünler de 2006’da bir yan kuruluş olarak kurulmuş olan Aselsan.NET tarafından üretilmektedir.

Aselsan nerededir?

Günümüzde ASELSAN Ankara’da Macunköy, Akyurt, Gölbaşı ve Teknokent olmak üzere 4 tesiste faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunun yanında ASELSAN Genel Müdürlüğü ise Macunköy’deki tesistedir.

Türkiye Cumhuriyeti için çalışan ASELSAN aynı zamanda yurt dışında da geniş bir müşteri ağına sahiptir. Son olarak bunlara en çarpıcı örnek; 1998 yılında Azerbaycan’da kurularak faaliyete geçen ASELSAN BAKÜ’dür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. 2021-10-18

  Merhabalar. Eksik bilgi var. Neden Rahmetli Profesör doktor Necmettin erbakan hocanın kurduğunu, fikir babasının o olduğunu, temelini onun attığını yazmıyorsunuz. Ayıp size

  • Asıl size ayıp, edepsizliğinizi cehaletinize veriyoruz. Yukarıda Ali beye verdiğimiz cevaba bakarak, neden yer vermediğimizle ilgili fikir sahibi olabilirsiniz :)

 2. 2021-11-26

  Sayın admin;
  Ahmet Yavuz Bey’in yorumuna verdiğiniz cevap çorba olmuş. Devlet kavramı tanımı yapmanıza gerek yoktu. Bir yatırım ya özel sektör eliyle ya da devlet eliyle yapılır. Yap işlet devret, yap işlet vs. modelleri de bildiğinizi varsayarak açıklamaya gerek duymuyorum. Fakat en Ahmet Bey’in de vurguladığı önemli husus olan irade şahıslarda vücut bulur. Dirayetli, zeki, ufku geniş insanlar devlet politikalarını üretir. Rahmetlik Erbakan hoca da böyle bir kişiydi. Bu metinde bahsetmemeniz gerçeği değiştirmez. Size tavsiyem tarafsız veya her zıt tarafın argümanlarını birlikte okuyun, araştırın, değerlendirin ki tarihçesinden bahsettiğiniz kurumun fikir babası kim, kimler buna suni gündemlerle engel olmaya çalışmış öğrenmiş olursunuz.

 3. 2022-10-26

  Sayin Admin dogruyu yazmisdir carpitmaya gerek yok Aselsan devletindir.Devlete yapilan fabrika yol köprü hastane okul Arge kuruluslar Üniversite hastane elbetteki siyasetci ve hangi dönemden basbakan oldugunun hic bir önemi yok kimsenhayir kurumuna bağįş yapmiyor devlete millete hizmet icindir ….isimler hic önemli degil baki olan yüce Türk Milleti ve Devletidir.
  Elbette bu devlete bir katre etmis devlet adamlari devlet hic bir zaman unutmamisdir Prof.Dok.Docent Necmettin Erbakan Adnan Menderes Turgut Özal gibi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir