1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Wi-fi’yi Kim Buldu ? Wi-fi’yi Kim İcat Etti ?

Wi-fi’yi Kim Buldu ? Wi-fi’yi Kim İcat Etti ?
Wi-fi’yi Kim Buldu ?
0

Wi-fi’yi Kim Buldu ?

Wi-fi’yi Kim Buldu: Wi-fi, kablosuz bir ağ teknolojisidir. Wi-fi, daha uzun anlamıyla; bilgisayarların, bazı akıllı telefonların, iPad’lerin, oyun konsollarının ve diğer cihazların kablosuz bir sinyal üzerinden iletişim kurmasını sağlayan kablosuz ağdır. Bir radyonun hava dalgaları üzerinden bir radyo sinyaline ayarlanabilmesi gibi; bahsettiğimiz cihazlarla hava yolu aracılığıyla internet bağlantı sinyali alınabilir. Kısacası Wi-fi sinyali bir nevi yüksek frekanslı bir radyo sinyalidir.

Wi-fi’yi Kim Buldu ?
Wi-fi’yi Kim Buldu ?

Aynı zamanda bir radyo istasyonunun frekansı nasıl düzenlenirse, Wi-fi standartları da o şekildedir. Bir kablosuz ağı oluşturan tüm elektronik bileşenler -örneğin cihazınız veya yönlendiriciniz- Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü ve Wi-Fi Alliance tarafından belirlenen 802.11 standartlarından birine dayanır.

Wi-fi’yi Kim İcat Etti ?

Wi-fi’yi, Avustralyalı bir mühendis olan Dr. John O’Sullivan icat etmiştir. Ancak bu çok geniş çaplı bir icat olduğundan dolayı, gelişimine katkıda bulunan birkaç kişilik bir ekip daha vardı. Wifi’nin icadı oldukça aşamalı bir buluştu ve işlevsel hale getirilmesi 1970’li yıllara kadar sürdü. Günümüzde de Wifi internet teknolojileriyle ilgili sürekli yeni gelişmeler olmaktadır. Wi-fi teriminin, Wİfi aygıtlarının belirli standartlara uygun olduklarını anlamak için test edilmesinde yer alan bir kuruluş olan Wireless Fidelity Alliance‘dan (daha sonra Wi-Fi Alliance olarak bilinen) geldiği düşünülmektedir. O zaman yapılan çalışmaların çoğu kablosuz LAN’ın daha güvenilir ve daha hızlı hale getirilmesi çabasıydı. Zira bu çalışmalar meyvesini vermiş; O’Sullivan devrim niteliğindeki buluşunu 1977’de Hollanda’daki Dwingeloo Radyo Gözlemevi‘nde deneme şansına erişmiştir.

Wi-fi’yi Kim İcat Etti ?
Wi-fi’yi Kim İcat Etti ?

Dr. O’Sullivan, wifi teknolojisiyle ilgili geliştirme çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyordu. Lakin toplumda ve bilim çervesinden de methiyeler almaya başlayan mucid; 2009 yılında mühendislik alanındaki en prestijli ödüllerden biri olan Başbakanlık Bilim Ödülü’nü de almaya hak kazanıyordu. Tabii ki ödülleri ve başarıları sadece bununla kalmayan kaşif, 2012 yılında Avrupa Patent Ofisi tarafından; Avrupa Mucit Ödülü‘nü de almayı başaracaktı. Bunun yanında 2017 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE); WiFi teknolojisinin geliştirilmesine katkılarından dolayı Dr. O’Sullivan’a; Masaru Ibuka Tüketici Elektroniği Ödülü‘nü de vermiştir.

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE):

Wi-fi’yi İlk Kim Buldu ?

IEEE, New York merkezli, ağırlığını profesyonel mühendislerin oluşturduğu bir dernektir. Başka bir deyişle 1963 yılında kurulan dernek, türünün en büyüğüdür. Dünyanın her yerinden kendi alanındaki en iyi profesyonelleri bir araya getirir. Şu anda, derneğin üyeliği, dünya çapında 160’tan fazla ülkeden gelen mühendis ve teknisyenlerden oluşmaktadır. IEEE, özellikle teknoloji şirketlerinin uyması gereken endüstri standartlarını oluşturmakla görevlidir. Bu endüstri standartının tanımı ise tüm Wi-Fi ürünleriyle uyumlu olan IEEE 802.11b’dir. Aynı zamanda WiFi Alliance, IEEE 802.11b standardıyla uyumluluğu belirlemek için WiFi ürünlerinin testini de gerçekleştirmektedir.

Kulaklığı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Kulaklığı Kim Buldu?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 6
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 3
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir