1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Anadolu Grubu’nu Kim Kurdu?

Anadolu Grubu’nu Kim Kurdu?
Anadolu Grubu'nu Kim Kurdu ?
1

Anadolu Grubu’nu Kim Kurdu ?

Anadolu Grubu’nu Kim Kurdu: Gerek Türkiye’de gerekse birçok yabancı ülkede faaliyet gösteren ve yatırımları bulunan bir holdingdir. Aynı zamanda ismi gibi bundan yıllar öncesinde Anadolu’nun bağrından kopmuş bir azim ve çalışkanlık öyküsüdür. Kurulduğu yıllarda iki ortak tarafından temeller atılan holding, zamanla hem temel unsur niteliğindeki sektörlere hem de değişen dünyayla beraber gelen diğer iş kollarına yatırım yaparak varlığını büyütmüş, Anadolu Grubu’nun kurucusu olan iki ortağın ailelerine de yönetmesi için dev imparatorluk kalmıştır.

Anadolu Grubu'nu Kim Kurdu ?
Anadolu Grubu’nu Kim Kurdu ? Fotoğraf: ® Anadolu Grubu

Anadolu Grubu’nun kurucusu kimdir?

Günümüzde içecek, otomotiv, perakende, otomotiv gibi geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Anadolu Holding, 1950 yılında İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı tarafından kurulmuştur. Aslında Türk iş adamlarıyla ilgili olanlar için Özilhan soyadı, Anadolu Efes ve Yazıcı soyadı da Yazıcıoğlu Holding‘ten bilindik gelecektir. Hatta birazdan açıklayacağımız üzere söz konusu kurumlar da Anadolu Grubu ile yakın ilişki içerisindedir.

Anadolu Holding’in kurucularının hayatlarına kısaca değinecek olursak İzzet Özilhan; 1920 Kayseri doğumludur. Eğitim hayatı adına maalesef sadece lise eğitimini tamamlamış olsa da bunun ardında yatan gerçek ani olarak ticarete atılmak durumunda kalmasındandır. Özellikle ilk yıllarında babasının yanında çalışan Özilhan; 1949 yılında müstakbel ortağı olan Kamil Yazıcı ile tanışır ve 1950 yılında ilk ortaklıklarını kurarlar.

Doğuş Grubu’nu Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Doğuş Grubu’nu Kim Kurdu ? Doğuş Holding’in Sahibi Kim ?

Anadolu Grubu’nun diğer kurucularından Kamil Yazıcı ise 1929 Aksaray doğumludur. İzzet Özilhan ile İstanbul’da tanışmalarına onun askerlik görevi vesile olmuştur. İstanbul’da askerlik görevini bitirir bitirmez doğrudan ticarete atılmıştır. Lakin bunu da kendisinden daha tecrübeli olan İzzet Özilhan’ın yanında yapmıştır.

1950’de kurulan ve daha küçük çaplı bir işletme olarak faaliyet göstermeye başlayan bu şirket; zamanla beklenenin üzerinde başarı göstermiş ve başka başka sektörlere de yatırım yapma fırsatını yaratmıştır. 1970’lere yaklaşırken de şirket resmen holdingleşmiş ve Anadolu Grubu adını almıştır.

Anadolu Grubu Kimin?

2000’li yıllara yaklaşıncaya kadar kurucu ortaklar olan İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı tarafından işletilen holding zamanla yönetimsel değişiklikler geçirmiştir. İzzet Özilhan’ın 2014 yılında vefat etmesiyle, Kamil Yazıcı da holdingin onusal başkanlık makamına geçmiştir. Bununla birlikte Anadolu Holding’in CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Tuncay Özilhan olmuştur. Yani günümüzde Anadolu Holding’in patronu Tuncay Özilhan’dır.

Anadolu Holding’in patronu Tuncay Özilhan
Anadolu Holding’in patronu Tuncay Özilhan. Fotoğraf: ® Anadolu Grubu

Babası gibi Kayseri’de hayata merhaba diyen Tuncay Özilhan; 1947 doğumludur. İzzet Özilhan’ın aksine akademik bir kariyere sahip olan Tuncay Özilhan; Saint Joseph Lisesi’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde İktisat okumuş ve ABD’de Long Island Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapmıştır. 1977’de atıldığı iş hayatında aile şirketinde önemli görevlerde bulunmuş; 2007 yılının Mayıs ayında ise Anadolu Grubu’nda işlerin başına geçmiştir.

Anadolu Holding’in Sahibi Kim?

Ağırlıklı olarak hizmet sektöründe kendini ıspatlayan Anadolu Grubu’nun halka açık şirketleri olan ADEL, Anadolu Efes, ISUZU, Coca Cola İçecek, Migros gibi bileşenleri başta olmak üzere Kia, A Yatırım, Artı Varlık Yönetim, Anadolu Bilişim Hizmetleri, Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları, Anadolu Vakfı gibi birçok eğitim, kültür ve enerji yatırımı da bulunmaktadır.

Anadolu Grubu’nun sahipleri ise %68’lik payla Yazıcılar Holding ve %32’lik payla Özilhan Sınai Yatırım Şirketleri‘dir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir