1. Ana Sayfa
  2. Kim Kurdu

Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ? Acıbadem Hastanesi Kimin ?

Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ? Acıbadem Hastanesi Kimin ?
Acıbadem Hastanesi Kimin ?
0

Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ?

Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu: Yakın dönemde yapılan sıralamaya göre Türkiye’nin en geniş kapsamlı hizmet veren, en çok şubesi bulunan ve en büyük özel hastanesi olarak kabul edilen Acıbadem; her ne kadar bütün bu özellikleriyle Türkiye’de en çok tercih edilen sağlık kuruluşlarından biri olsa da, pahalı olduğu için bir o kadar da fazla eleştirilen alternatiflerden biridir. Başka bir deyişle fiyatı düşük olsun yüksek olsun; aynı zamanda hizmeti kaliteli olsun kalitesiz olsun kesin olan bir şey vardır ki; Acıbadem Holding’in bünyesinde bir hastaneler zinciri olarak faaliyet gösteren bu sağlık kuruluşu, Türkiye’de sağlık sektöründe en çok söz sahibi olan şirketlerden biridir. Bu yazımızda da kısaca Acıbadem Hastanesi’nin kuruluncaya kadar geçirdiği aşamalardan, günümüzdeki gibi zincir haline gelinceye kadar yaşadığı zorluklardan bahsedeceğiz:

Acıbadem Hastanesi’nin kurucusu kimdir?

Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ?
Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ? Fotoğraf: ® Acıbadem

Özellikle daha önceki yazılarımızdan birinde de ele almıştık. Nedendir bilinmez Türkiye’de özel hastanelerin kurucları, idarecileri, vs. üst makam sahipleri futbolla epey alakalı oluyor. Bunu birazdan biyografisini inceleyeceğimiz Acıbadem Hastanesi’nin kurucusu Mehmet Ali Aydınlar’da göreceğiz. Başka bir örnek vermemiz gerekirse Medical Park’ın kurucusu Muharrem Usta‘da da görmemiz mümkündür.

Acıbadem Hastaneleri’nin kurucusu: Mehmet Ali AYDINLAR

Hastane bazında kuruluşuna değinecek olursak Acıbadem Hastanesi; 1991 yılında Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nin açılması vesilesiyle kurulmuştur. Yani günümüzde dev bir hastaneler zinciri olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda bu kuruluşun tohumlarının atıldığı yer hastanenin ilk şubesi olan Kadıköy’dür. Mehmet Ali Aydınlar’ın yoğun emekleri ve çabaları başta olmak üzere Kadıköy Hastanesi’nin tüm çalışanlarının özverili çalışmaları sonucu hastane kısa sürede varlığını duyurmuş ve kazancını arttırmıştır. Özellikle bu yoğun çalışmanın ödülü de 1995’te Acıbadem Hastanesi’nin Bağdat Caddesi’nde kurulan 2. şubesi olmuştur. Zamanla açılan yeni şubeler ve tıp merkezleri sonucunda Acıbadem Sağlık Grubu; özellikle 18 hastane ve 13 tıp merkezi; 2.500’den fazla doktor ve bir o kadar da hemşire ile hizmet veren bir sağlık imparatorluğuna dönüşmüştür.

Aselsan’ı Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Aselsan’ı Kim Kurdu ? Aselsan’ın Sahibi Kim ?

Acıbadem Hastanesi’nin sahibi olan Mehmet Ali Aydınlar‘ın hayatına kısaca değindiğimiz zaman da; Anadolu’da genç yaşta ticarete atılmak vasıtasıyla başlayan ve başarılı girişimlerin yanı sıra TFF başkanlığı gibi spor dünyasında aktif görevlerle de süslenen son derece kaliteli bir kariyer görürüz. Mehmet Ali Aydınlar, 1956 yılında Malatya’nın Arapgir ilçesinde dünyaya gelmiştir. Meslek hayatına aslında muhasebeci olarak başlamıştır. 12 yıllık muhasebeci geçmişinden sonra Kadıköy’de binbir güçlükle kendi işini kurmaya karar vererek Acıbadem Hastanesi’nin ilk şubesinin temellerini atmış ve sonrasında az önce anlattığımız yayılma hikayesinin gerçekleşmesine vesile olmuştur. 2011-12 döneminde TFF Başkanlığı da yapmış bulunan iş adamı Mehmet Ali Aydınlar’ın; Acıbadem Holding çatısı altında sağlığın yanı sıra eğitim sektöründe de birçok girişimi bulunmaktadır. Ayrıca; gerek İstanbul’da gerekse memleketi Malatya’da yaptığı birçok hayır işi, kendisini ön plana çıkaran en önemli unsurlar olmuştur.

Acıbadem Hastanesi’nin sahibi kim?

Acıbadem Hastanesi Kimin ?
Acıbadem Hastanesi Kimin ? Fotoğraf: ® Acıbadem

Aradan geçen 25 yıllık süreye rağmen Acıbadem Hastanesi’nin yönetiminde bir değişiklik olmamıştır. Hatta idaresini aynı zamanda kurucusu olan Mehmet Ali Aydınlar yürütmektedir. Bununla birlikte pay sahipleri bazı değişikliklere uğramıştır. Özellikle kurulduğu dönem yine Mehmet Ali Aydınlar’a ait olan hisselerin bir bölümü 2000 yılında İMKB’de halka arz edilmiştir. Bununla birlikte 2011 yılında Acıbadem Sağlık Grubu’nun önemli bir payı satılmıştır. Alan kurum ise Singapur merkezli bir sağlık grubu olan Integrated Healthcare Holdings’dir.

Liste halinde sıralayacak olursak Acıbadem Sağlık Grubu’nun bünyesinde bileşen olarak bulunan şirketler şu şekildedir:

  • Acıbadem Labmed
  • A Plus
  • Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri
  • Acıbadem Proje Yönetimi
  • Acıbadem Teknoloji
  • Telepati
  • Acıbadem Sigorta
  • Acıbadem Labvital
  • Acıbadem Labcell
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap