1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ? Acıbadem Hastanesi Kimin ?

Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ? Acıbadem Hastanesi Kimin ?
Acıbadem Hastanesi Kimin ?
0

İlk olarak 1991 yılında Kadıköy’de küçük bir semt hastanesi olarak hikayesi başlayan Acıbadem, bugün 5 ülkede 24 hastane ve 15 tıp merkezi ile sağlık sektöründe bir deve dönüşmüştür. Aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi ile sağlığın birçok alanında hizmet vererek kalifiye sağlık personeli yetiştirmektedir. Bununla birlikte Türkiye dahil 5 ülkede 24 hastane, 15 tıp merkezi ve 25 binden fazla çalışanı ile sürekli büyümeye devam etmektedir.

Sağlık turizminden de sektörün en güçlüsü olan kurum, 8 yıldır HIB ödüllerinde birinciliği kimseye kaptırmıyor. Kurumun mevcutta 3400 uzman doktor ve bunun yanında 5000’den fazla hemşireye sahip olduğunu da unutmayalım.

Acıbadem’i Kim Kurdu?

Hikayesine 1991’de bir semt hastanesi olarak “Acıbadem Kadıköy Hastanesi” ile başlamıştır. Türk sağlık sektörü devinin kurucusu Mehmet Ali Aydınlar‘dır. Aydınlar, bugün 5 ülkede hizmet veren onlarca hastane ve tıp merkezine sahip kurumun aynı zamanda yönetim kurulu başkanıdır. Bunun yanında başarıları sadece hastane kurmakla sınırlı kalmayan iş adamı, 1998 senesinde düzenlenen Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması‘nda “Yönetimde Mükelliyet” ödülünü kazanmıştır. Bununla birlikte 2010 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü‘ne layık görülen Aydınlar‘ın, ödülleri arasında 2011 yılında kazandığı “Yılın Spor Adamı” ödülü de bulunmaktadır.

Sağlık sektörüne 1991 yılında “Acıbadem Kadıköy Hastanesi” ile giren kurumun, tarihindeki diğer önemli hadiselere de bir göz atalım:

Acıbadem Hastanesi Tarihi

Acıbadem Hastanesi Tarihi
Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu, Acıbadem Hastanesi Tarihi

1995

Anadolu yakasının en popüler destinasyonlarından biri olan Bağdat Caddesi‘nde Acıbadem Bağdam Caddesi Tıp Merkezi” kuruldu. Pek çok alanda hizmet veren kuruluşun 6 gözlem odası ve bunun yanında cerrahi girişim kısmı bulunmaktaydı.

1996

Açılışlarına tıp merkezleri üzerinden giden Acıbadem‘in, bu seferki adresi Etiler ve çevre civarındakilere hizmet verecek Acıbadem Etiler Tıp Merkezi‘ydi.

2000

Başarılı kalp operasyonlarının yanı sıra çocuk kardiyolojisi ve çocuk sağlığında en fazla hekim ve bununla birlikte nitelik barındıran Bakırköy Acıbadem‘in kuruluş yılı ise 2000.

2004

Nörolojik bilimlerin yoğunlukta olduğu Acıbadem Kozyatağı Hastanesi, aynı zamanda müthiş alt yapıya sahip teknolojorileri ile 2004’te hizmete girmiştir.

2006

Yatırımlarına İstanbul dışında da devam etmek isteyen Acıbadem’in, özellikle Anadolu’da kurulan ilk hastanesi Acıbadem Bursa Hastanesi‘dir.

2007

Acıbadem Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan kurum, bu sefer hastane değil üniversite. 2007 yılında faaliyete başlayan öğrenim kurumu, aynı zamanda sürekli öğrenime açık ve donanımlı sağlık personeli yetiştiriyor.

2009

2018 yılında tamamlanan ve grubun en büyük hastanesi olma özelliği taşıyan mekanın ismi Acıbadem Maslak Hastanesi.

2010’lu Yıllar ve Sonrası

2010

Sporcu sağlığını ön planda tutan ve bünyesinde Ortopedi ve Travmatoloji’nin uzmanlarını da barındıran Fulya Acıbadem‘in açılış yılı 2010.

2011

Grubun yurt dışındaki ilk hastanesi Makedonya Sistina Hastanesi. Hastanenin kuruluş yılı 2011 ve 193 yatak kapasitesine sahip. Aynı zamanda; omurga sağlığı, meme sağlığı ve kanser gibi birçok hastalığa karşı mücadele vermektedir.

2012

Bu seferki hastane kuruluş haberi Bodrum Acıbadem‘den. Hastanenin şık tasarımı ve aynı zamanda teknolojik olanakları, tam da dünyaca ünlü ilçeye yakışacak nitelikte.

2014

Oldukça donanımlı bir hastane olarak faaliyetlerine başlayan Acıbadem Atakent, aynı zamanda SGK anlaşmalı olarak hizmet vermektedir.

2015

Tıp merkezi yatırımlarına da devam eden grub; özellikle Gemlik, Zekariyeköy ve Taksim merkezlerini aynı yılda faaliyete almıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Aselsan’ı Kim Kurdu? Aselsan’ın Sahibi Kim?

Aselsan’ı Kim Kurdu?

2016

Büyüklüğü ülke sınırlarını da aşan Acıbadem Grubu, Bulgaristan‘ın önde gelen sağlık kuruluşları City Clinic Group ve Tokuda Group‘u da bünyesine kattı. Bulgaristan‘da mevcutta 4 hastane ve 5 tıp merkezi bulunan grup, bununla birlikte ülkenin en büyük sağlık kuruluşu olmayı başardı.

2017

Hastane ve tıp merkezi yatırımlarına durmaksızın devam eden grubun Acıbadem Altunizade Hastanesi, 22. hastanesi olma ünvanına sahip oldu.

2019

Grup, Bodrum‘da hastanenin yanı sıra tıp merkezi de açarak bölgeye yatırımlarını devam ettirdi.

2021

Sırbistan‘da bulunan ve yılda 100.000’den fazla hastaya tanı hizmeti veren Bel Medic Group, grup bünyesine dahil oldu.

2022

Yapay zeka ve harika bir alt yapı teknolojisini de barındıran ve grubun dünya üzerinde açtığı 24. hastane olan Acıbadem Ataşehir, aynı zamanda Command Center ve Leed Gold sertifikalı “Çevre Dostu” hastane yapısını barındırıyor.

Acıbadem Hastanesi Kimin?

Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ?
Acıbadem Hastanesini Kim Kurdu ?

Kurumun yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Aydınlar‘dır. Acıbadem’in hissedarları ve aynı zamanda paylarına düşen yüzdeler aşağıda görüldüğü şekildedir.

ORTAĞIN ADI-SOYADI/TİCARET ÜNVANISERMAYEDEKİ PAYI (%)OY HAKKI ORANI (%)
Integrated Healthcare Holdings%60%60
Aydınlar Ailesi%25%25
Bagan Lalang Ventures Sdn%15%15
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir