e
sv

Sabunu Kim Buldu? Sabunu Kim İcat Etti ?

615 Okunma — 27 Şubat 2021 04:00
Sabunu Kim Buldu ? Sabunu Kim İcat Etti ?
avatar

admin

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sabunu Kim Buldu?

Sabunu Kim Buldu: Temizlikteki en önemli gereçlerden birisi olan sabun, aynı zamanda günlük hayatta da pek çok yerde ve alanda kullanılmaktadır. Özellikle; katı, sıvı, köpüklü, kokulu vb. gibi birçok çeşidi de bulunmaktadır. Sabun, suyla birleştiği takdirde temizlemede kullanabilen maddelerden yapılan temizlik gereçlerine verilen genel isimdir. Sabunun temizleyebilme etkisi, suyu içine çekebilen ince bir tabaka ile yağ parçacıklarını sarabilmesi ile oluşmaktadır.

Sabunu Kim Buldu ? Sabunu Kim İcat Etti ?

Sabunu Kim Buldu ? Sabunu Kim İcat Etti ?

Evlerimizde kullandığımız sabunlar ise doğada bulunmaktadır. Başka bir deyişle bitkisel ve hayvani yağlardan elde edilen yağ asidi tuzlarından imal edilmektedir. Serbest halde bulunan karbondioksitli asitlerden de ayrıca çeşitli sabunlar yapılabildiği görülmüştür. Sentetik temizleme gereçlerin 1930’larda kullanılmaya başlanmasından sonra aynı anlamda kullanılan sabun ve deterjan kavramları birbirinden ayrılmıştır.

Sabunu Kim İcat Etti ?

Sabun tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğu düşünülmektedir. Hatta Pompei‘deki lav örtüsünün altında araştırma yapan bilim insanları toprak içinde bir çok sabun kalıbına rastlamışlardır. Modern sabunu ise 19. YY’da Fransız bir kimyager olan Eugene Chevreul bulmuştur. Chevreul’ün sabunun bir yağ asidi tuzu olduğunu bulmasının ardından da sabun geliştirilmeye başlanmıştır.

Sabunu ilk bulan kim ? İlk nerede ve ne zaman üretildi ?

Sabunu ilk bulan kim ? İlk nerede ve ne zaman üretildi ?

Tarih boyunca sabunlar genellikle sodyum ve soda küllerinin ya da potasyum, tuz ve yağ asitlerinin kül suyu yardımıyla sabunlaştırılması tepkimesi ile birlikte elde edilmiştir. Temelde bulunan yağların hidrolizi gliserol ve rafine sabunu oluşturmaktadır.  Özellikle günümüzde sabun temizleme aracı olmanın yanı sıra kozmetik, losyon, sprey, ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

Zaman içinde farklı şekillere giren dekoratif sabun çeşitleri..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sabunu Kim Buldu? Sabunu Kim İcat Etti ?