1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Şapkayı Kim Buldu?

Şapkayı Kim Buldu?
Şapkayı Kim Buldu?
0

Şapka Nedir?

Şapkalar, zorlu hava şartlarından korunmak maksadıyla veya dini törenler, bunun yanında yüksek profilli faaliyetler gibi özel günlerde giyilmekte olan baş örtüleridir. Farklı malzemelerden yapılabilmektedirler;  pamuklu, plastik, keçe veya yünlü şapkalarınız olabilir. Hem kadınlar hem de erkekler şapka takabilmektedirler.

Bir tacın kraliyet makamını belli etmesi gibi, şapkalar da kişinin sosyal statüsünü gösterebilirler. Birçok asker, polis, posta hizmeti verenler ve bazı dini şahsiyetler üniformalarının bir parçası olarak şapka takabilirler.

Şapkayı Kim İcat Etti?

Şapkayı Kim Buldu, Şapka Nedir?
Şapkayı Kim Buldu, Şapka Nedir?

Şapkalar günlük gardırobumuzda o kadar baskın parçalar haline geldi ki, insan düşünmeden yapamıyor. İlk şapka yaratıcısı olarak kimi anıyoruz? Herkesin hatırlayabildiği kadarıyla şapkalar yüzyıllardır ortalıkta dolaşıyor, peki şapkayı icat eden belirli bir kişi var mı?

Şapka tarihine göz atıp, bu tarihi gizemi çözmeye çalışalım.

Şapkaların tarihi bizden çok öncelere dayanmaktadır. Özellikle tarihçiler ayni fikirde olmasalarda M.Ö. 3000’den öncesine ait pek fazla kayıt ve kanıt yoktur. Ancak buna rağmen şapkanın bu tarihlerden çok önce icat edildiğini düşünüyoruz. Hatta öyle ki, insanlar dünyada dolaştığından itibaren şapkalar muhtemelen vardı. Tek bir kişiye indirgemeye çalışsak, muhtemelen başını Güneş’ten ve elementlerden korumak için hayvan derisini ilk kez giyen kişinin tarih öncesi insanlardan biri olduğu sonucuna varırız. Yani neresinden bakarsanız bakın, insanların doğadan ve hava koşullarından korunmak için bu gereçlere ihtiyacı vardı.

Şapkayı Giydiği Düşünülen İlk İnsan Örnekleri

Buz Adam Ötzi

Şapkayı Kim İcat Etti?
Şapkayı Kim İcat Etti? Buz Adam Ötzi’nin bedenin yaklaşık 5300 yıllık olduğu düşünülmektedir. Fotoğraf Kaynağı: Daily Mail

Resmi olarak doğrulanabilen ilk şapka keşfi, kısacası Buz Adam olarak da bilinen Ötzi‘nin giyindiği kürk şapkadır. Şapkası boz ayı derisinden yapılmıştır. Bu şapkaların özellikle dönemin sert mevsim koşullarını hafifletmek için kullanıldığı düşünülmektedir.

First Lady Şapkası

Brassempouy Venüsünün şapkalı veya kapüşonlu bir kadını tasvir ettiği fotoğrafı..
Şapkayı Kim Buldu, Brassempouy Venüsünün şapkalı veya kapüşonlu bir kadını tasvir ettiği fotoğrafı..

Arkeologlar ünlü Brassempouy Venüsü‘nün şapkalı veya kapüşonlu bir kadını tasvir ettiğini düşünmekteydi. Tahminler fildişi heykelin 26.000 yıldan daha eski olduğunu öne sürse de, heykelcik Fransa‘nın Brassempouy kentinde 1892 yılına kadar keşfedilmemişti.

Mısır’da ilk şapka olduğu düşünülen tasvirler

Mısırdaki ilk şapkalar
Mısırdaki ilk şapkalar, bu fotoğrafta, 3.300 yıllık bir ziyafet sahnesindeki kadınlar, başlarının üzerinde koni biçimli şapkalar takarken tasvir ediliyor. Fotoğraf Kaynağı: National Geographic

Şapkanın ilk çizimlerinden biri bize eski Mısır‘dan geliyor. Thebes‘teki bir mezar, özellikle koni benzeri hasır şapkalar takan insanları gösteriyor. Bu görüntü, MÖ 3.200 civarına tarihlenmektedir. Mısır‘da şapkaların yaygın olduğu düşünülmekteydi. Sebebi, üst sınıf Mısırlılar başlarını tıraş edip kavurucu çöl sıcağından korunmak için şapka takmaktaydılar.

Günümüzde şapkaların milyonlarca çeşidi bulunmaktadır. Gündelik başlıklarından beyzbol şapkalarına ve koruyucu kasklardan kovboy şapkalarına kadar. Aynı zamanda günümüzdeki kullanım alanları; koruma ve işlevden, statü sembollerine ve moda ifadelerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Barometreyi Kim Buldu?

Barometreyi Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir