1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Uçağı Kim Buldu?

Uçağı Kim Buldu?
Uçağı Kim Buldu?
0

Uçak Nedir?

Uçak, sabit kanatlı, pervaneler ya da motorlarla güçlendirilen, havada haraket etme kabiliyetine sahip bir araçtır. Uçaklar itme gücü ile hareket ederler.

Uçakları gökyüzünde ve havalimanlarında görebilirsiniz. Seyahat etmek, malları ve insanları taşımak ve ülkenin askeri güçleri tarafından kullanılabilirler. Uçaklar diğer ulaşım taşıtlarının ve araçlarının çoğundan çok daha hızlıdır. Çoğu uçakta, uçağı uçuran bir pilot bulunmaktadır.

Uçak Türleri Nelerdir

Uçak Türleri
Uçağı Kim Buldu, Uçak Türleri

Uçaklar şekillerine, motorlarına, ağırlıklarına vb. göre sınıflandırılabilirler.

Yolcu uçağı: Bunlar özellikle insan gruplarını taşımak için üretilmişlerdir. Havayolları tarafından ticari uçuşlar için kullanılabildikleri gibi özel uçuşlar içinde kullanılabilirler. Bu uçaklar; basınçlı kabinler ve koltuklar, tuvaletler, paravanlar ve küçük mutfaklar gibi belirli özelliklerle donatılmıştır.

Kargo uçağı: Bunlar malları ve büyük nesneleri taşımak için kullanılırlar. İnsanları taşımak için gerekli koltuklara veya diğer unsurlara sahip değildirler. Daha fazla depolama alanına sahip olmak için genellikle daha geniş bir gövdeye sahiptirler. Yükün yere daha yakın olması için daha yüksek kanatları ve daha fazla tekerleri bulunmaktadır.

Askeri Uçak: Genellikle savaş zamanında ve tatbikatlar da kullanılırlar. Yolcu ve kargo uçakları sivil olmaktan ziyade askeri olabilse de, buradaki tanım saldırı veya savunma uçaklarını kapsamaktadır. Amaçlarına göre pek çok askeri uçak türü bulunmaktadır. Örneğin bomba veya füze taşıyabilen ve atabilen bombardıman uçakları; veya havadaki hedefleri yakalayıp vuracak şekilde tasarlanan ve donatılan, çok kısa sürede çok yüksek hızlara ulaşan savaş uçakları gibi..

Uçağı Kim İcat Etti?

Write Kardeşler
Uçağı Kim Buldu, Uçağın mucidi ve bugün birçok insanın seyahatler ve başka amaçlar için uçabilmesini sağlayan Write Kardeşler

Orville ve Wilbur Wright kardeşler, ilk uçağın mucitleri idi. 17 Aralık 1903’te Wright kardeşler, kendi gücüyle havalanabilen, doğal olarak dengeli ve hasarsız şekilde iniş yapan bir uçuş aracını başarılı bir şekilde test ederek insanla uçuşu çağını başlatmışlardır.

Wright Kardeşler, 1903’te ilk uçuşlarını yapmadan önce, diğer mucitler kuşlar gibi uçmayı başarmak için birçok deneme yapmıştır. Bu daha önceki çabalar arasında uçurtmalar, sıcak hava balonları, hava gemileri, planörler ve diğer hava araçları gibi cihazlar kullanılmıştır. Bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, her şey Wright kardeşlerin insanlı uçuş sorununa çözüm buldukları tarihte tamamen değişmiştir.

Erken Testler ve İnsansız Uçuşlar

Wilbur Wright'ın New York'taki son uçuşu. Uçağı Kim Buldu?
Uçağı Kim Buldu, 4 Ekim 1909, New York: Hudson-Fulton kutlamaları sırasında, Wilbur Wright’ın New York’taki son uçuşu.. Fotoğraf (Photo): ® Airandspace

1899 yılında Wilbur Wright, uçuş deneyleri hakkında bilgi almak için Smithsonian Enstitüsü‘ne bir talep mektubu yazdıktan sonra kardeşi Orville Wright ile birlikte ilk uçaklarını tasarlamışlardır. Bu, uçağın yuvarlanma hareketini ve dengesini kontrol etmek için kanat uçlarını hafifçe bükme yöntemi olan, daha doğrusu kanat bükülmesi yoluyla uçağı kontrol etmeye yönelik çözümlerini test etmek için uçurtma gibi uçurulan küçük, çift kanatlı bir planördü. Wright Kardeşler, uçuş halindeki kuşları gözlemlemek için çok zaman harcadılar. Kuşların rüzgara doğru uçtuğunu ve kanatlarının kavisli yüzeyi üzerinden akan havanın kaldırma kuvveti yarattığını fark ettiler. Kuşlar dönmek ve manevra yapmak için kanatlarının şeklini değiştirmekteydiler. Kanadın bir kısmının şeklini değiştirerek ve yönlendierek dönüş kontrolü sağlayabileceklerini düşündüler.

Önümüzdeki üç yıl boyunca Wilbur ve kardeşi Orville, hem insansız (uçurtma olarak) hem de pilotlu uçuşlarda uçurulacak bir dizi planör tasarlamışlardır. Bu tasarlama eyleminden önce Cayley ve Langley‘in çalışmalarını ve Otto Lilienthal‘in yelken kanatlı uçuşlarını okumuşlardır. Hatta bazı fikirleriyle ilgili olarak Octave Chanute ile yazıştılar. Bu çalışmalar sonucunda kendileri için en büyük sorunun ve çözülmesi gereken problemin uçağın kontrolü olduğunu fark ettiler.

Başarılı bir planör testinin ardından Wright’lar tam boyutlu bir planör yapıp test etmişlerdir. Rüzgarı, kumu, engebeli arazisi ve uzak konumu nedeniyle Kuzey Carolina‘daki Kitty Hawk‘ı test alanı olarak seçtiler. 1900 yılında Wright kardeşler, 50 kiloluk yeni çift kanatlı planörlerini, 17 feet kanat açıklığına ve kanat eğme mekanizmasına sahip Kitty Hawk’ta hem insansız hem de pilotlu uçuş denemeleri ile başarıyla test ettiler.

İnsanlı Uçuşlar ve Devam Eden Testler

Orville Wright, Wright Military Flyer'ı uçurma hazırlıklarında
Uçağı Kim Buldu, 1909, Virginia: Orville Wright, Wright Military Flyer’ı, Fort Myer-Virginia’da gösteri uçuşlarında uçurdu. Fotoğraf (Photo): ® Airandspace

Daha önceki sonuçlara dayanarak Wright Kardeşler, kontrolleri ve iniş takımlarını iyileştirmeyi ve daha büyük bir planör yapmayı planladılar.

1901’de Kuzey Carolina‘daki Kill Devil Hills‘te, Wright Kardeşler o zamana kadar ki uçulan en büyük planörü uçurdu. 22 metrelik kanat açıklığına, yaklaşık 45 kiloluk ağırlığa ve iniş için kızaklara sahipti. Ancak birçok sorun ortaya çıktı. Kanatların kaldırma gücü yeterli gelmemekteydi, ilerideki mekanizması kontrol etmede etkili değildi. Aynı zamanda kanat eğme aracı ara sıra uçağın kontrolden çıkmasına neden oluyordu.

Wright Kardeşler, insanların muhtemelen yaşamları boyunca uçmayacağını tahmin ederek onları hayal kırıklığına uğrattığını düşünüyorlardı. Lakin vazgeçmeye de niyetleri yoktu. Wright Kardeşler, son uçuş denemelerinde yaşanan sorunlara rağmen test sonuçlarını yeniden gözden geçirdiler.  Aynı zamanda yaptıkları hesaplamaların güvenilir olmadığını belirlediler. Daha sonra 32 metrelik kanat açıklığına ve onu dengelemeye yardımcı olacak bir kuyruğa sahip yeni bir planör tasarlamayı planladılar.

İlk İnsanlı Uçuş

İlk Uçak ve Write Kardeşler
17 Aralık 1903, Kitty Hawk, Kuzey Karolina: Wright Kardeşler, Kontrollerde Orville Wright‘la uçuş girişiminde. Kardeşi Wilbur makinenin yanında muhtemelen heyacan içinde.

1902’de Wright Kardeşler, yeni planörlerini kullanarak çok sayıda test uçuşu gerçekleştirdiler. Çalışmaları, hareketli bir kuyruğun aracın dengelenmesine yardımcı olacağını gösterdi. Bu nedenle, dönüşleri koordine etmek için kanat bükme tellerine hareketli bir kuyruk bağladılar. Bu gelişmelerden sonra mucitler, rüzgar tüneli testlerini doğrulamak için motorlu bir uçak yapmayı planladılar.

Pervanelerin nasıl çalıştığını aylarca araştırdıktan sonra, Wright Kardeşler bir motor ve motorun ağırlığını ve titreşimlerini taşıyabilecek kadar sağlam yeni bir uçak tasarladılar. Araç 317 kilo ağırlığındaydı ve Flyer olarak namı yayılmaya başladı.

Wright Kardeşler daha sonra Flyer‘ın havalanması ve suyun üzerinde kalması için yeterli hız sağlayarak fırlatılmasına yardımcı olacak hareketli bir ray inşa ettiler. Bu makineyi uçurmak için biri küçük bir kazayla sonuçlanan iki denemeden sonra Orville Wright, Flyer‘ı 17 Aralık 1903’te 12 saniyelik sürekli bir uçuşa çıkardı; işte bu uçuş tarihteki ilk başarıyla çalıştırılan ve pilotla gerçekleşen uçuştu. Aynı zamanda ilk gerçek uçağın doğuşuydu.

İlk Silahlı Uçağın İcadı

İlk silahlı uçağın icadı da tabii ki Write Kardeşler’e aitti. Bununla birlikte ABD Hükümeti ilk uçağını, Write Kardeşler’in çift kanatlı bu uçağını 30 Temmuz 1909’da satın alarak gerçekleştirdi. Uçak, Write Kardeşler‘den o günkü özellikleri ile saatte 40 mil hıza ulaştığı için 25.000 $ artı 5.000 $ bonusa satın alınmıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şemsiyeyi Kim Buldu?

Şemsiyeyi Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir