e
sv

Teyp’i Kim Buldu? Teyp’i Kim İcat Etti ?

180 Okunma — 26 Şubat 2021 04:19
Teyp’i Kim Buldu - Teyp’i Kim İcat Etti
avatar

admin

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teyp’i Kim Buldu?

Teyp’i Kim Buldu: Teyp, elektriğin işaretlerini saklayabilme özelliği olan bir sistemdir.  Daha doğrusu bunları istenildiğinde yeniden işaretlere dönüştürme özelliği olan bir tür kayıt cihazıdır. Teyp sözcüğünün kökeni şerit kaydedici kelimesi olan “tape recorder”den gelmektedir.

Teyp Nasıl İcat Edilmiştir ?

Teyp’i Kim Buldu - Teyp’i Kim İcat Etti

Teyp’i Kim Buldu – Teyp’i Kim İcat Etti

Oberlin Smith isimli ABD’li bir mühendis manyetik bir ortama kayıt yapılabileceği fikrini ilk ortaya atan kişi olmuştur. 1888’de Electrical World isimli dergide bu düşüncelerini yayımlamıştır. 1894’e gelindiğinde ise Valdemar Poulsen isimli Danimarkalı bir kaşif, sesi elektrik işaretlerine dönüştürmüştür. Bunu manyetik bir ortama kaydetmiştir.

1898’de de telegraphone ismini verdiği icadının Danimarka patentini almıştır. İlk zamanlarda kullanım alanı bulunamayan bir icattır. Bu icat tekrardan 1927’de ABD Donanmasında geliştilmiş ve kayıt teli alternatif akım ile düzenlenebilmiştir. 1930’larde ise Alman Magnetophone şirketi, kağıt yerine plastik şerit kullanımı başlatmıştır.

Nazi Almanyası bu icadı propaganda aracı olarak etkin bir şekilde kullanmıştır. Teyp, bandı süren motor mekanizması, manyetik alan üreten manyetik kafa, yükseltici bir amplifikatör ve hoparlörden meydana gelmektedir. Teypler genel olarak yavaş kayıt yapmaktadırlar, çünkü hızlı kayıt sesin kalitesini düşürmektedir. Kayıt kafasında bulunan ilave bir özellikle band üzerinde 4 ayrı kayıt yapılabilmektedir. Bu özellikle stereofonik teypler icad edilmiştir. Dört ayrı kayıt özelliği sayesinde, aynı zamanda ses montajı ve ses eko verebilme özellikleri de kullanılabilmektedir.

Teyp’i İcat Eden Kimdir ?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Teyp’i Kim Buldu? Teyp’i Kim İcat Etti ?