1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Teyp’i Kim Buldu? Teyp’i Kim İcat Etti ?

Teyp’i Kim Buldu? Teyp’i Kim İcat Etti ?
Teyp’i Kim Buldu - Teyp’i Kim İcat Etti
0

Teyp’i Kim Buldu?

Teyp’i Kim Buldu: Teyp, elektriğin işaretlerini saklayabilme özelliği olan bir sistemdir.  Daha doğrusu bunları istenildiğinde yeniden işaretlere dönüştürme özelliği olan bir tür kayıt cihazıdır. Teyp sözcüğünün kökeni şerit kaydedici kelimesi olan “tape recorder”den gelmektedir.

Teyp Nasıl İcat Edilmiştir ?

Teyp’i Kim Buldu - Teyp’i Kim İcat Etti
Teyp’i Kim Buldu, Teyp’i Kim İcat Etti

Oberlin Smith isimli ABD’li bir mühendis manyetik bir ortama kayıt yapılabileceği fikrini ilk ortaya atan kişi olmuştur. 1888’de Electrical World isimli dergide bu düşüncelerini yayımlamıştır. 1894’e gelindiğinde ise Valdemar Poulsen isimli Danimarkalı bir kaşif, sesi elektrik işaretlerine dönüştürmüştür. Bunu manyetik bir ortama kaydetmiştir.

Adobe Systems Ne Zaman Kuruldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Adobe Systems Ne Zaman Kuruldu ?

1898’de de telegraphone ismini verdiği icadının Danimarka patentini almıştır. İlk zamanlarda kullanım alanı bulunamayan bir icattır. Bu icat tekrardan 1927’de ABD Donanmasında geliştilmiş ve kayıt teli alternatif akım ile düzenlenebilmiştir. 1930’larde ise Alman Magnetophone şirketi, kağıt yerine plastik şerit kullanımı başlatmıştır.

Nazi Almanyası bu icadı propaganda aracı olarak etkin bir şekilde kullanmıştır. Teyp, bandı süren motor mekanizması, manyetik alan üreten manyetik kafa, yükseltici bir amplifikatör ve hoparlörden meydana gelmektedir. Teypler genel olarak yavaş kayıt yapmaktadırlar, çünkü hızlı kayıt sesin kalitesini düşürmektedir. Kayıt kafasında bulunan ilave bir özellikle band üzerinde 4 ayrı kayıt yapılabilmektedir. Bu özellikle stereofonik teypler icad edilmiştir. Dört ayrı kayıt özelliği sayesinde, aynı zamanda ses montajı ve ses eko verebilme özellikleri de kullanılabilmektedir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir