1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Petkim’i Kim Kurdu?

Petkim’i Kim Kurdu?
Petkim Tarihi
0

Petkim’i Kim Kurdu?

Petkim’i Kim Kurdu: Petkim Petro Kimya A.Ş. 3 Nisan 1965 yılında, TPAO liderliğinde petrokimya sanayinin kuruluş amacıyla açılmıştır. Kuruluş sermayesi 250 milyon TL’dir. İlk faaliyetleri İzmit-Yarımca’da başlamıştır. Bu tesislerden sonra plastik işleme amacıyla 1971 yılında Çanakkale’deki fabrika faaliyete girmiştir. Aynı zamanda yıllar 1976’yı gösterdiğinde Türkiye’de otomotiv sanayinin hızla gelişiminin etkisiyle Petlas Lastik Sanayi A.Ş. kurulmuş ve yerli araç lastiği üretilmeye başlanmıştır. 1984 senesinde İzmir’de bulunan Aliağa’daki işletme tesislerinin inşaatı bitirilerek aktif hale getirilmiştir. Yine bu tesis 1993 yılında Petkim’in merkez üssü haline gelmiştir. Alanındaki faaliyetleri giderek artıran kurum, 1993 yılında TS-EN- ISO 9002 kalite belgesini almayı başarmıştır.

Büyümesini hızla sürdüren kurum, Yarımca’da bulunan komplekslerini Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun izniyle 60 milyon Amerikan doları karşılığında Tüpraş’a bırakmıştır. Bunun yanında kurum üretimdeki kapasitesini birçok alanda yükselterek, özellikle kendi elektriğini dahi kendi üretir pozisyona gelmiştir.

81 vilayette işlenen katı ve sıvı atık giderme tesislerinin inşaatı da 2002 yılında tamamlanmıştır. 2003 senesinde daha önce Çanakkale’de bulunan Plastik İşleme Fabrikası, Aliağa’daki tesislere taşınmıştır. 2005 senesinde onbeş yılın en yüksek ihracatını gerçekleştiren kurum, bunun yanında yıllar 2006’yı gösterdiğinde ise fuel-oil’den doğal gaza dönüşüm çalışmaları için Buhar Üretim Ünitesi tesislerini faaliyete geçirdi. Başarıları sadece bununla sınırlı kalmayan kurum, aynı zamanda Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve Standart and Poor’s’un ortak gerçekleştirdiği araştırmaya göre Türkiye’nin en şeffaf yönetilen beş kuruluşu arasına girmeyi başarmıştır.

Günümüzde Petkim

Petkim’i Kim Kurdu ?
Petkim’i Kim Kurdu ?

Petkim, günümüzde 50’den fazla petrokimyasal ürün çeşidiyle, ülkenin hâlâ en büyük hammadde tedarikçilerinden birisidir. Aynı zamanda kurum, senede neredeyse 3.4 milyon ton brüt üretim gerçekleştirmektedir. Petkim’in ürettiği hammaddeler arasında, özellikle sentetik kauçuklar ve plastikler; otomotiv, tarım, inşaat, elektronik, ambalaj ve elektrik sektörlerinin önemli kaynakları bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şarj Aletini Kim Buldu?

Şarj Aletini Kim Buldu?

Petkim’in Sahibi Kim ?

Petkim’in Sahibi Kim ?
Petkim’in Sahibi Kim ?

Günümüzde, Petkim Petrokimya Holding A.Ş.´nin %51’lik kısmı SOCAR & Turcas Petrokimya A.Ş’ne aittir. Geriye kalan %49’luk kısmı ise halka açık bir kurumdur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir