1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Amazon’u Kim Kurdu?

Amazon’u Kim Kurdu?
Amazon’u Kim Kurdu ?
0

Amazon’u Kim Kurdu: Amazon, merkezi Seattle’da bulunan dünyanın en büyük internet tabanlı şirketlerinden birisidir. Aynı zamanda teknoloji devi Apple, Google, Microsoft ve Meta (Facebook) ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri, hatta dünyanın en büyük beş şirketi arasında yer almaktadır.

Şirket, başlangıçta kitaplar için çevrimiçin bir pazar yeri olarak faaliyetlerine başlamış olsa da, zamanla dünyanın en değerli ve etkin markası haline gelmiştir. Aynı zamanda Amazon, çok sayıda ürün kategorisine sahiptir. Bu ayrıcalık onu “her şeyi bulabileceğiniz” anlamında bir değer yapısına oturtmuştur. Günümüzde de bulut bilişim, yapay zeka, e-ticaret, dijital akış, zoox ve otonom araçlar gibi; pek çok alanda faaliyet ve arge çalışması gerçekleştirmektedir. Diğer yan kuruluşlarından bazıları; Whole Foods market, Amazon lab 126, Ring, IMDB ve Twitch gibi portallardır. Peki böyle devasa boyutlarda online satış gerçekleştirip büyüyen; aynı zamanda dünyanın en büyüklerinden birisi haline gelen kurumun, kuruluş hikayesi nasıldı:

Amazon’u Kim Kurdu ?

Amazon’u Kim Kurdu ?
Amazon’u Kim Kurdu ?

Jeffrey Preston Bezos, Washington, Bellevue‘deki garajında, 5 Temmuz 1994’te dünyaca ünlü Amazon.com‘u kurmuştur. Bezos, işten ayrılmadan önce birkaç şirkette daha çalışmıştır. İlk işi, bilgisayar bilimi alanında hizmet veren ve Wall Street’te bulunan bir kurumdu. Sonrasında ise Fitel Company’de çalışmaya başlamıştır. Ancak amacı hâlâ uluslararası bir ticaret ağır kurmaktı ve bunu gerçekleştirememişti.

Daha sonra Bezos, Bankars Trust’ın başkan yardımcılığına yükselmiştir. Aynı zamanda bu gelişme artık Jeff’in bilgisayar bilimi alanında faaliyet veren D.E Shaw & Co şirketinde çalışmasına olanak sağlamıştır.

Bu gelişmelerden sonra Bezos, New York’tan Seattle’a kros yolculuğuna çıkmaya karar verdi. Aynı zamanda bu seyahat esnasında iş planını hazırlayarak, şirketi kurmaya karar kıldı ve Amazon’u garajında kurarak faaliyete geçirdi. Şirkete verdiği ilk isim ise Cadabra idi. Fakat bir gün avukatının şirketin ismini “kadavra” olarak telaffuz etmesinden rahatsız olan Bezos, isim değişikliğine giderek; dünyaca ünlü nehir olan Amazon’dan esinlenerek, şirket ismini Amazon olarak değiştirmiştir.

İlk faaliyetlerine 1995’te başlayan kurumu Bezos, dünyanın en büyük kitapçısı yapmayı düşlüyordu. Bunun yanında şirket ise bu hayalleri gerçeğe dönüştürecek şekilde büyümeye başlamış; başka bir deyişle dört ayın sonunda günlük 100’ün üzerinde kitap satım rakamlarına ulaşmıştı. Bunlardan etkilenen Jeff, tüketicilerin çevrimiçi ürünleri incelemesi adına ve ürün çeşitliliğini arttırmak babında devrim niteliğinde bir adım atarak, sayfasında farklı ürünlere de yer vermeye başlamıştır. Aynı zamanda ürünlerin detaylı incelenebilmesi ve birçok farklı konulara yer verilmesi ziyaretçilerin de oldukça ilgisini çekmeyi başarmıştı. Bundan sonraki adımlarda da hep başarılı hamleler yapılması ve istikrarın aksamadan devam ettirilmesi şirketi bugünkü haline getirmiştir. Neyse konuyu daha da dallandırıp budaklandırmadan, şirket kuruluşu olan 1995’ten bugüne kadar Amazon’un nasıl yükseldiğine; gelin hep birlikte bir göz atalım:

Amazon 1995-1997 Yılları:

Amazon’un Tarihi ? Amazon’u Kim Kurdu ?
Amazon’un Tarihi
 • Şirket bilindiği üzere 1995 yılında Washington merkezli hizmet vermeye başlamıştır. İlk olarak web sitesi metin ağırlıklı olan dünya devinin, aynı zamanda site görünüşü de griydi. Bu hem Bezos, hem de siteyi ziyaret edenler için çokta güzel bir ayrıntı değildi; bunun yanında kitaplarla ilgili detaylı bilgilerden yoksundu.
 • Buna rağmen Madrona Venture Group‘tan Tom Alberg, Bezos’un kurduğu şirkete güvenerek ona yatırım yapmaya karar verdi. Yaptığı bu yatırım bedeli o zamanlar tamı tamına 100.000 dolardı. Yapılan bu yatırımlar kısa sürede etkisini gösterek yukarıda da bahsettiğimiz şekilde şirketin dört ay sonra kara geçerek; günde 100’den fazla ürün satmasına vesile olmuştur.
 • Bunun ardından çevrimiçi kitapçılık faaliyetlerinin yanına diğer ürün ve hizmetler de eklenerek iş modeli ciddi ölçüde geliştirildi.
 • Yine 1997 yılında Amazon’un web sitesine film videoları; aynı zamanda müzik CD’leri eklenerek ürün çeşitliliği daha da arttırıldı. Bunun yanında kurum yine bu yılın Mayıs ayında ilk kez halka arzını gerçekleştirdi.

Amazon 1998-2000 Yılları:

Amazon Logo
A harfinden Z harfine uzanan ok işaretli Amazon logosu..
 • 1999’da Time Dergisi, Amazon’un çevrimiçi alışverişi popüler hale getirmesini görmezden gelemedi ve kuruma övgüler yağdırırken; Jeff Bezos’u da yılın kişisi olarak seçti.
 • Aynı yıl içinde Amazon, yayıncılık işine de el atarak; kapanmakta olan bir şirketi satın alarak bazı kitapları buradan baskıladı.
 • 19 Haziran 2000 yılından sonra Amazon, logosunda A’dan Z’ye uzanan kavisli bir ok kullandı. Bundan sonraki süreçte de bu logo, şirket logolarından birisi olarak kaldı.

Amazon 2011-2015 Yılları:

Amazon Ne Zaman Kuruldu ? Amazon’u Kim Kurdu ?
Amazon’u Kim Kurdu: Amazon Ne Zaman Kuruldu ?
 • 2001 yılında pek çok web sitesinin balonu patladı ve iflas ettiler. Neyse ki Amazon bu teknolojik çöküş sürecinden alnının akıyla çıkarak; ilerleyen zamanlarda baskın bir oyuncu haline geldi. Hatta bu oyunculuk öyle bir seviyeye gelmişti ki; şirketin açıkladığı ilk kar 2001 yılındaydı ve yılın dördüncü çeyreğinde 1 milyar dolar seviyesindeydi. Aynı zamanda bu Bezos’un iş modelinin artık başarılı olduğunun da kanıtıydı.
 • Bundan sonraki yıllarda da artışlar olağan hızıyla devam etti. Örnek verecek olursak, 2002’de gelirler 3,9 milyar dolar, 2003’te 5,3 milyar dolar, 2004’te 6,9 ​​milyar dolar, 2005’te 8,5 milyar dolar ve 2006’da 10.7 milyar dolar oldu.
 • Amazon 2007 yılında aynı zamanda e-kitap okuyucusunu (Kindle) piyasaya sürdü. Bu dijital okuyucu, yüzlerce hatta binlerce kitabı tek çatı altında birleştirebilmekteydi.
 • 2011 yılında Amazon’un mevcut çalışan sayısı 30.000’e ulaştı. Yine aynı yıl Amazon’u çevrimiçi tam 900 milyon kişi ziyaret etti. 2012 yılında çalışan sayısının ulaştığı rakam ise tamı tamına 56.000’di.
 • 2014 yılında dünya devi Amazon, akıllı telefon piyasasına girerek “Fire Phone” adlı telefonunu piyasaya sürdü. Ancak bu girişim başarısız olarak Amazon’a 170 milyon dolardan fazla zarar ettirdi.

Amazon 2016-2021 Yılları:

Amazon Nerede Kuruldu ?
Amazon Nerede Kuruldu ?
 • Haziran 2017’ye gelindiğinde Amazon, 400’den fazla mağazası olan birinci sınıf bir süpermarket zinciri olan Whole Foods‘u satın aldı. Bu satın alma o zaman için pek çok finans uzmanı tarafından Amazon’un fiziksel varlığını güçlendirmek; aynı zamanda rakiplerine karşı saha üstünlüğünden faydalanmak amaçlı olarak değerlendirilmiştir.

İçinde bulunduğumuz 2022 yılında ise Amazon, Bezos’un kurarken planladığı gibi dünyanın en büyük çevrimiçi alış veriş portalı olmayı başarmış; yeniliklerine ve arge çalışmalarına da hızla devam etmektedir. Aynı zamanda bugün geldiği nokta da, dünyanın en büyük geniş tabanlı müşteri ağına sahiptir.

Netflix’i Kim Kurdu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Netflix’i Kim Kurdu?

Amazon’un Sahibi Kim ?

Amazon’un Sahibi Kim ?
Şirketin  sahibi ve kurucu başkanı Jeff Bezos

Amazon’un kurucusu ve sahibi Jeff Bezos’dur. Ancak kurumun hisselerinin yaklaşık 8’de7’si farklı yatırımcılara aittir. Bu hisselerin değeri ise 1.4 trilyon dolardır. Bezos’un elinde bulundurduğu hisselerin değeri yaklaşık 180 milyar dolar seviyesindedir. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda CEO’SU olan Bezos, CEO’luk görevini 2021 yılı Temmuz ayında Andy Jassy’e bırakmıştır. Şirketteki yönetim kurulu başkanlığı ve kurucu sıfatı aynı şekilde devam etmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir