1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Şarj Aletini Kim Buldu?

Şarj Aletini Kim Buldu?
Şarj Aletini Kim Buldu ?
0

Şarj Aletini Kim Buldu ?

Şarj Aletini Kim Buldu: Şarj cihazlarının, içinde bulunduğumuz teknoloji devrini varsayarsak oldukça önemli bir buluş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle günümüzün her anlamda en çok rağbet gören bu elektronik mobil cihazlarını şarj eden aygıtı kim buldu acaba? İlk üretildiği yıllarda cep telefonu şarj cihazlarının çok büyük ve devasa cihazlar olduğunu söylesek şaşırır mıydınız?

Şarj Aletini Kim Buldu ?
Şarj Aletini Kim Buldu ?

Mobil cihazlar önceleri 10 saat şarj ile 30 saat kullanımı tolere edebiliyorlardı. Bilim insanları, daha kullanışlı ve kolay şarj edebilen cihazları üretmek için sürekli yeni teknolojiler üretmeye çalıştılar. Zaman içerisinde de amaçlarına ulaşarak mobil ve benzeri cihazlar için şarj cihazlarını kullanışı kolay ve daha küçük hale getirmeyi başardılar. Konuyu daha fazla uzatmadan mobil şarj cihazlarının mucidine bakalım:

Şarj Cihazını Kim İcat Etti ?

Şarj Cihazını Kim İcat Etti ?
Şarj Cihazını Kim İcat Etti ?

İlk cep telefonu şarj cihazı 2000 yılında Wen-Chin Yang tarafından icat edilmiştir. Yalnız tabii ki bu icat, günümüze en yakın şarj cihazlarına benzeyen aygıtın keşfiydi. Aynı zamanda cihaz, bilgisayardan elektrik almak için USB yuvası ve DC çeviriciye sahipti. Bunun yanında bilgisayara takabileceğiniz bir cep telefonu şarj kablosu vardı. Yang, ayrıca bu cihaz için patent başvurusunda da bulunmuştu.

Lityum Pili Kim İcat Etti ?

Lityum-İyon piller, Haidue tarafından icat edilmiştir. Bu pillerin geliştirilmesi ve icadı, cep telefonu şarj endüstrisini ciddi derecede etkilemiştir. Bunun yanında önceki şarj cihazları ve geliştirilmeye çalışan sürümleri gibi aygıtların hafızasına olumsuz etkileri yoktu. Kısacası bu piller, pil canavarı olarak nitelendirilen ve cihazların enerjisini adete sömüren aygıtların artık alt olacağı anlamına da geliyordu. Özellikle bu pillerin yaygınlaşması cihazların fiyatlarının da yükselmesine vesile oldu.

Akıllı Telefonu Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Akıllı Telefonu Kim Buldu?

Hızla gelişen teknoloji sayesinde, giderek kullanımı daha da kolaylaştıran şarj cihazları üretilmeye devam etmektedir. Özellikle bu aygıtlar arasında en çok ilgi çeken şarj cihazlarından birisi kablosuz olanlarıdır. Kısacası, hayatımıza daha fazla renk katacak ve kullanım kolaylığını maksimum düzeye çıkaracak yeni şarj cihazlarının da üretilmesi dileğiyle..

Kablosuz Şarj Cihazı Teknolojileri
Kablosuz Şarj Cihazı Teknolojileri
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 4
  e_lendim
  Eğlendim
 • 8
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 5
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir