1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Manchester United’ı Kim Kurdu?

Manchester United’ı Kim Kurdu?
Manchester United kaç yılında kuruldu ?
0

Manchester United’ı Kim Kurdu ?

Manchester United’ı Kim Kurdu: İngiltere Premier Ligi’nin; hatta ve hatta dünya futbolunun yaşayan efsanelerinden olan Machester United; özellikle bugün aktif olarak sürdürdüğü başarılı spor kariyeriyle beraber 150 yıllık tarihiyle de İngiliz futbolunun çınarlarındandır.

Futbolun doğduğu ülkede çalışmalarına başlaması, İngiliz futbolunun dünyada her zaman kendine has bir tarza sahip olması, özellikle başarılarından dolayı zenginleri ve yatırımcıları sürekli kendine çekmesi sayesinde Manchester United; taraftarlarına yaşattığı heyecan dolu dakikalar eşliğinde yönetiminin kasasına para akıtmaya da devam etmektedir.

Manchester United’ı Kim Kurdu ?
Manchester United’ı Kim Kurdu ?

Bugün futbolla  ilgilenen herkes Manchester United’ın sahip olduğu saygınlığı az çok bilir. Kulübün temellerinin atıldığı en eski zamanları pek çok futbolsever bilmemektedir. Bu yüzden de Manchester United’ın kuruluşuna ve geçirdiği değişikliklere değinmek daha makbule geçer diye düşündük ve bu yazıyı hazırladık:

Manchester United kaç yılında kuruldu?

Kulübün kuruluşu 20. yüzyıldan bile öncesine dayansa da yıllar içerisinde geçirdiği bazı isim değişikliklerinden ve devir teslim işlemlerinden bahsetmekte yarar var.

İlk halini nakledecek olursak Machester United; kısacası 1878 yılında Newton Heath LYR Football Club ismiyle kurulmuştur. Burada Lancashire-Yorkshire demiryolu hattının çalışanlarının ve idarecilerinin destekleriyle kurulan takım; ilk mücadelelerini de daha çok diğer demiryolu takımlarıyla yapmıştır.

Manchester United kaç yılında kuruldu ? Manchester United’ı Kim Kurdu ?
Manchester United kaç yılında kurulmuştur?

Profesyonel olmayan ve gayri federe tarzda geçen yıllar boyunca takımın antrenmanlarını yaptığı yer de demiryolu hattının büyük ve geniş deposu olmuştur.

1880 yılı ise Manchester United’ın müsabakalarını resmi tarzda oynamaya başladığı zaman olmuştur. Yeşil-Altın Sarısı renkleriyle ter dökmeye başlayan kulüp bu karşılaşmalar ile başarı ardına başarı sağlamıştır. 1888 yılında “The Combination” ismiyle kurulan yerel ligin de kurucularından olmuştur.

Arsenal’i Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Arsenal’i Kim Kurdu?

Manchester United resmen kuruluyor:

1890’lı yıllar boyunca yükselişini sürdüren kulüp; özellikle 1900’lere girilirken pek çok iş adamının ve profesyonel kümelerin dikkatini çekmiştir. Bu durum da kısa sürede meyvesini vermiştir.

Sonuç olarak Newton Heat LYR; 1902 yılında John Henry Davies ve yanındaki üç iş adamı tarafından satın alınmıştır. Böylelikle Manchester United kurulmuştur. Bu kuruluştan sonra kulüp tarihi de İngiliz futboluyla paralel bir şekilde ilerlemiştir. Geçen her yıl boyunca Machester United’ın bugünkü prestijini kazanmasını sağlayan adımlar atılmıştır.

Manchester United futbol kulübü maçlarını Old Trafford’da oynamaktadır.

 

Old Trafford’dan bir görünüm..
Old Trafford’dan bir görünüm. Manchester şehrinde bulunan stadın kapasitesi 76.210. Özellikle maç günleri stadın tamama yakını dolmaktadır.

Manchester United’ın Sahibi Kim?

Kulübün sahibi ve yönetimi Glazer ailesindedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir