1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Arsenal’i Kim Kurdu?

Arsenal’i Kim Kurdu?
Arsenal’in Sahibi Kim ?
0

Arsenal’i Kim Kurdu ?

Arsenal’i Kim Kurdu: İngiltere’nin, dolayısıyla dünyanın en büyük futbol kulüplerinden birisidir Arsenal. Özellikle Britanya Adası’nda çok köklü ve maceralarla dolu bir geçmişe sahiptir. Aynı zamanda Manchester United ile birlikte Arsenal, en büyük İngiliz kulüpleri nelerdir diye sorduğunuz zaman herkesin sayacağı ilk 2-3 takımdan biridir.

Kısacası bugünkü başarıları ve on yıllar boyunca devam eden o değişmez prestiji bir yana, Arsenal’in tarihinin nerelere dayandığını hiç merak ettiniz mi? Futbolun beşiği İngiltere’de, Arsenal diye bir kulübü kim ne zaman kurdu? Yanıtlarını biliyor musunuz? İşte kısa ve öz hatlarıyla Arsenal Futbol Kulübü’nün kuruluş bilgileri ve künyesi:

Arsenal Kaç Yılında Kuruldu?

Bu sorunun cevabını verebilmek için 1900’lerden öncesi İngiltere’ye bakmak gerekli. Başka bir deyişle takımın ismiyle son derece alâkalı ve manidar bir hikaye..

İngilizce bilmeyenler için belirtelim Arsenal, cephanelik demektir. Özellikle bunu Age of Empires gibi strateji oyunlarında da çokça görmüşsünüzdür. Arsenal adlı binalar vardır. Her neyse… İşte Arsenal; 1880’lerin İngiltere’sinde geçimini cephane işçiliği yaparak sağlayan bir grup futbol hayranı tarafından kurulmuştur. Aynı zamanda ismi de kurucularının cephane işçisi olmasından gelmektedir.

Arsenal’i Kim Kurdu ? Arsenal Tarihi..
Arsenal’i Kim Kurdu ? Arsenal Tarihi..

Cümleyi özetleyecek olursak Arsenal; 1886 yılında İngiltere’nin Woolwich semtinde bir grup cephane işçisi tarafından kurulmuştur. Bir farkla; takımın ilk ismi “Dial Square” olarak belirlenmiştir.

Yani burada 130 yıllık bir geçmişten söz etmek mümkündür..

Arsenal’in Sahibi Kim?

Yukarıda belirttiğimiz kuruluş evresinden sonra Arsenal, o zamanki adıyla Dual Square; kısa süre sonra “Royal Arsenal” adını almıştır. 1891 yılında ise “Woolwich Arsenal” adıyla profesyonel lige giriş yapmışlar ve bugünkü çehrelerine daha da yaklaşmışlardır.

Karahanlı Devleti’ni Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Karahanlı Devleti’ni Kim Kurdu?

1886-1887 sezonu Arsenal oyuncuları

Cephane işçilerinin elinde bulunan Arsenal; ilerleyen yıllarda yaptığı yer değişiklikleri sebebiyle iflas etme noktasına gelmiş, 1910 yılında Henry Norris tarafından satın alınarak tekrar eski gücüne kavuşturulmuştur. Bugün var olan Arsenal ismini o dönemlerde almıştır.

Aradaki gelişim sürecini özetleyecek olursak Arsenal’in günümüzdeki başkanı Chips Keswick’tir. Bir zamanlar teknik direktörlüğünü Arsene Wenger’in yaptığı, şuan teknik direktörü Mikel Arteta olan kulüp, maçlarını Londra’da bulunan Emirates Stadyumu’nda oynamaktadır.

Arsenal’ Emirastes Stadı: Stattan bir görüntü..
Arsenal’ Emirastes Stadı: Stattan bir görüntü..

Kulübün sahibinin, daha doğrusu hissedarlarının kim olduğuna gelince.. Bu köklü kulübün en büyük hisseleri (%28.8), 9,25 milyar dolardan fazla serveti bulunan Amerikalı milyarder Stan Kroenke‘e aittir. Bununla birlikte diğer hisseleri Rus milyarder Alisher Usmanov ve Londra‘da yaşayan ünlü finansçı Farhad Moshiri‘nin ortaklığıyla kurulan Red & White Securities firmasına aittir.

Arsenal’in Sahibi Kim ?
Arsenal’in Sahibi Kim ?

Sayısız İngiltere ve Avrupa Kupası’nı müzesine götürme başarısı gösteren Arsenal; aynı zamanda eski cephane işçilerinden kalan lakaplarıyla The Gunners (Topçular) ve The Red Army (Kızılordu) adlarıyla da tanınmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir