1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

İzlanda’yı Kim Kurdu?

İzlanda’yı Kim Kurdu?
İzlanda'yı Kim Kurdu ? İzlanda, özellikle doğal güzellikleriyle turistik açıdan önemli bir ülkedir..
0

İzlanda’nın kuruluşu:

İzlanda’yı Kim Kurdu: İzlanda, Atlas Okyanusu’nun kuzey kısmında, Grönland’ın güneydoğusuyla beraber Britanya Adası ve İskandinavya’nın kuzeybatısında bulunmakta olan bir ada ülkesidir. Kısacası Avrupa ülkeleri içerisinde yer almaktadır. Atlas Okyanusu‘nun kuzeyinde bulunan volkanik bir ada üzerinde yerleşime açılmış ve özellikle çevresindeki onlarca küçük adadan meydana gelmiş bir devlet konumundadır. En yakın komşusu ise Grönlanddır.  Diğer komşuları Norveç ve İskoçya’dır.

İzlanda’nın Tarihi

İzlanda’ya İlk Yerleşim Ne Zaman Gerçekleşti?

İzlanda'ya İlk Yerleşim Ne Zaman Gerçekleşti? 1973 yılında yakıtı biterek düşen bir uçağın arka silüette Kuzey Işıkları manzarasıyla görünümü..
İzlanda’yı Kim Kurdu? İzlanda’ya İlk Yerleşim Ne Zaman Gerçekleşti? 1973 yılında yakıtı biterek düşen bir uçağın arka silüette Kuzey Işıkları manzarasıyla görünümü..

861 yılı içerisinde Norveçliler tarafından keşfedilen bu topraklara ilk kez 9 ve 10. yüzyıllarında Norveç’ten gelmiş olan Vikingler yerleşmiştir. Aynı zamanda bu toplulukların önderleri bir araya gelerek 930 yılında parlamento koşullarının ilk örneği olarak sayılabilecek Athing’i meydana getirmişlerdir. İç anlaşmazlıklar neticesinde bağımsızlığı kaybolan ada ülkesi 1262 yılında Norveç’in hakimiyetine girmiştir. 14. Yüzyılda ise Norveç’in Danimarka’ya bağlanmasıyla beraber Danimarka’nın hâkimiyeti altında yaşamaya devam etmişlerdir. Danimarka, daha önce de adadan ticari bakımdan faydalanmaktaydı. Sonrasında gelişen süreçlerle Norveç‘i tamamen idaresi altına almayı başardı.

1551 yılında yapılan referandum ile beraber Protestanlığı kabul etmiş olan İzlandalılar, 1662 yılında Danimarka kralına bağlılık yemini etmişlerdir. 17. yüzyılda ada içerisinde oluşan kıtlık, hastalık ve volkan püskürmeleri gibi felaketler ülkede gidişatı olumsuz etkilemiştir.

1838 yılında Reykjavik’te on üyeli bir meclis yer toplanması ile özerklik görüşmelerine başlanılmış, 1904 yılında İzlanda’ya diplomasi dışında özel bir özerklik tanınmıştır.

İzlanda’nın Yüzölçümü ve Coğrafi Yapısı

İzlanda'nın Yüzölçümü ve Coğrafi Yapısı
İzlanda’yı Kim Kurdu, İzlanda’nın Yüzölçümü ve Coğrafi Yapısı

Ülkenin yüzölçümü toplamı 103.000 km2 olarak hesaplanmıştır. İzlanda’nın büyük bir bölümü volkanik durumda yer alıp adadaki yanardağlar hâlâ faal durumda bulunmaktadır. Volkanların sayısı 200’ü bulabilmektedir. “İzlandanın başkenti neresidir?” derseniz; ülkenin başkenti Reykjavik’tir. Bununla beraber ülkenin en yüksek dağı 1490 metre yüksekliğinde bulunan Hekla Dağı‘dır. İzlanda’nın kıyılarının güney bölgesi düz, diğer yerleri ise girintili ve çıkıntılıdır. Kıyılarının uzunluğu yaklaşık olarak 6.000 km’den fazla olarak yer almaktadır. Adanın bazı bölümleri geçmişteki yanardağ püskürmeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Ülkenin büyük bir bölümü lav ovalarıyla kaplıdır. Bu ovalar içerisinde yer yer jökül adı verilen buz kubbeleri de bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bisikleti Kim Buldu?

Bisikleti Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir