1. Ana Sayfa
  2. Kim Kurdu

İzlanda’yı Kim Kurdu ? İzlanda Tarihi

İzlanda’yı Kim Kurdu ? İzlanda Tarihi
İzlanda'yı Kim Kurdu ? İzlanda, özellikle doğal güzellikleriyle turistik açıdan önemli bir ülkedir..
0

İzlanda’nın kuruluşu:

İzlanda’yı Kim Kurdu: İzlanda Atlas Okyanusu’nun kuzey kısmında, Grönland’ın güneydoğusuyla beraber Britanya Adası ve İskandinavya’nın kuzeybatısında bulunmakta olan bir ada ülkesidir. Kısacası Avrupa ülkeleri içerisinde yer almaktadır. Atlas Okyanusunun kuzeyinde bulunan volkanik bir ada üzerinde yerleşime açılmış ve özellikle çevresindeki onlarca küçük adadan meydana gelmiş bir devlet konumundadır. En yakın komşusu ise Grönland olarak yer almaktadır. Yaklaşık uzaklık 350 km olarak hesaplanmıştır. Diğer komşuları Norveç ve İskoçya’dır.

İzlanda'yı Kim Kurdu ? İzlanda, özellikle doğal güzellikleriyle turistik açıdan önemli bir ülkedir..
İzlanda’yı Kim Kurdu ? İzlanda, özellikle doğal güzellikleriyle turistik açıdan önemli bir ülkedir..

İzlanda’nın Tarihi:

İzlanda’ya İlk Yerleşim Ne Zaman Gerçekleşti?

İzlanda'ya İlk Yerleşim Ne Zaman Gerçekleşti? 1973 yılında yakıtı biterek düşen bir uçağın arka silüette Kuzey Işıkları manzarasıyla görünümü..
İzlanda’ya İlk Yerleşim Ne Zaman Gerçekleşti? 1973 yılında yakıtı biterek düşen bir uçağın arka silüette Kuzey Işıkları manzarasıyla görünümü..

861 yılı içerisinde Norveçliler tarafından keşfedilen bu topraklara ilk kez 9 ve 10. yüzyıllarında Norveç’ten gelmiş olan Vikingler yerleşmiştir. Aynı zamanda bu toplulukların önderleri bir araya gelerek 930 yılında parlamento koşullarının ilk örneği olarak sayılabilecek Athing’i meydana getirmişlerdir. İç anlaşmazlıklar neticesinde bağımsızlığı kaybolan ada ülkesi 1262 yılında Norveç’in hakimiyetine girmiştir. 14. Yüzyılda ise Norveç’in Danimarka’ya bağlanmasıyla beraber Danimarka’nın hâkimiyeti altında yaşamaya devam etmişlerdir. Danimarka daha önceden adadan ticari bakımdan faydalanıyordu. Daha sonra ülke İzlanda’yı tamamen idaresi altına almayı başardı. 1551 yılında yapılan referandum ile beraber Protestanlığı kabul etmiş olan İzlandalılar, 1662 yılında Danimarka kralına bağlılık yemini etmişlerdir. 17. yüzyılda ada içerisinde oluşan kıtlık, hastalık ve volkan püskürmeleri ortalığı tamamen karıştırdı. 1838 yılında Reykjavik’te on üyeli bir meclis yer aldı. 1843 yılında ise Althing yeniden düzenlendi. 1904 yılında İzlanda’ya diplomasi dışında özel bir özerklik tanındı.

İzlanda’nın Yüzölçümü ve Coğrafi Yapısı:

İzlanda'nın Yüzölçümü ve Coğrafi Yapısı. İzlanda’yı Kim Kurdu
İzlanda’nın Yüzölçümü ve Coğrafi Yapısı

Ülkenin yüzölçümü toplamı 103.000 km2 olarak hesaplanmıştır. İzlanda’nın büyük bir bölümü volkanik durumda yer alıp adadaki yanardağlar hâlâ faal durumda bulunmaktadır. Volkanların sayısı 200’ü bulabilmektedir. “İzlandanın başkenti neresidir?” derseniz; ülkenin başkenti Reykjavik’tir. Bununla beraber ülkenin en yüksek dağı 1490 metre yüksekliğinde bulunan Hekla Dağı‘dır. İzlanda’nın kıyılarının güney bölgesi düz, diğer yerleri ise girintili ve çıkıntılıdır. Kıyılarının uzunluğu yaklaşık olarak 6.000 km’den fazla olarak yer almaktadır. Adanın bazı bölümleri geçmişteki yanardağ püskürmeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Ülkenin büyük bir bölümü lav ovalarıyla kaplıdır. Bu ovalar içerisinde yer yer jökül adı verilen buz kubbeleri bulunmaktadır.

Bisikleti Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Bisikleti Kim Buldu? Bisikleti Kim İcat Etti ?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap