1. Ana Sayfa
  2. Kim Buldu

Bisikleti Kim Buldu? Bisikleti Kim İcat Etti ?

Bisikleti Kim Buldu? Bisikleti Kim İcat Etti ?
Bisikleti Kim Buldu ? Bisikleti Kim İcat Etti ?
0

Bisikleti Kim Buldu ?

Bisikleti Kim Buldu: Tarihin tozlu sayfalarına şöyle bir göz gezdirdiğimizde, görürüz ki zamanın da bulunmuş pek çok icat ilk dönemlerinde beklenen ilgiyi görmemiştir. Bunun sebebi o icada olan ihtiyacın henüz insanlar tarafından fark edilmemesiydi. Fakat bazen öyle istisnalar çıkar ki, büyük bir hız ile gelişerek herkesin ilgi odağı haline gelir. Değişimini tamamlarken aynı zamanda ünü büyük bir hızla dünyanın dört bir köşesini sarar. Bunlardan bir tanesi de bisikletin icadıdır.

Tarih boyunca bisiklet gibi insan ulaşımında kullanılan ürünlere rastlanılmıştır. Ama gerçek anlamda bir taşıma aracı olan bisiklete rastlamak için biraz daha ileriye dönük olarak düşünmemiz gerekmektedir. Bu sebeple 18. yüzyıl sonlarının Fransa’sına kadar gidiyoruz. Baron Drais isimli bir mucit, bizim karşımıza ilk olarak pedalsız ve direksiyonsuz bir bisiklet modeli ile çıkıyor.

Bisikleti Kim Buldu ? Bisikleti Kim İcat Etti ?
Bisikleti Kim Buldu ? Bisikleti Kim İcat Etti ?

Ünü hızla artan bu aracın ikinci modeli ise 1861 yılında karşılıyor bizi. Bu sefer yine pedalı yok ama rahat olmasa bile bir koltuğu ve direksiyonu var. 1865 yılında ise ön tekerinden pedallı bisiklete rastlıyoruz. Baron Drais, kazandığı para ve ününün de etkisi ile pek çok yeni bisiklet modeli üretiyor. Özellikle 1875 yılında ise ilk modern bisiklet olan Velocipede (velosipet) ortaya çıkıyor.

Bisikleti Kim Buldu ? Bisikleti Kim İcat Etti ?
İlk modern bisiklet Velocipede (velospit).

Velosipetler, 1960’lı yıllarda Türkiye pazarına girme fırsatı bulmuştur. Ancak o zaman ki değeri ortalama bir traktör parasına eşdeğer durumundaydı. Günümüzde de bisikletler, kullanım amacına göre çeşitlenmesiyle daha da geliştirilmiştir. Sonuç itibariyle neredeyse dünya üzerinde ortalama 800 milyon civarında bisiklet bulunmaktadır.

Çaydanlığı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Çaydanlığı Kim Buldu? Çaydanlığı Kim İcat Etti ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap