1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Netflix’i Kim Kurdu?

Netflix’i Kim Kurdu?
Netflix Nedir ?
0

Netflix’i Kim Kurdu ?

Netflix’i Kim Kurdu: Muhtemelen her gün bir Netflix dizisi, belgeseli veya filmi izliyorsunuzdur. Eğer seyretmiyorsanız da mutlaka bu platformu duymuşsunuzdur.

An itibariyle dünyanın en iyi video akış hizmeti olan Netflix, DVD’leri müşterilere posta yoluyla gönderek hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde ise dünya internet bant genişliğinin neredeyse %15’inden fazlası tüketmektedir. Aynı zamanda dünya üzerinde 190’dan fazla ülkede abonesi bulunmaktadır.

Peki bu kadar nasıl büyüyebildi ve ilerlemenin hikayesi neydi ?

Netflix Nasıl Büyüdü ?
Netflix Nasıl Büyüdü ?

Netflix’in İlk Günleri:

Netflix’in Sahibi Kim ?

Netflix, 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Santa Cruz ilçesindeki Scotts Valley adlı küçük bir California şehrinde kurulmuştur. Reed Hastings, bu fikrin, o dönemler dünyanın en büyük DVD kiralama ve satış platformu Blockbuster‘dan Apollo 13 filmini kiralayıp altı hafta geç iade ettiği için aldığı 40 dolarlık bir para cezasıyla ateşlendiğini söyledi. Ayrıca o gün spor salonunda egzersiz yaparken, para cezasının verdiği acının ona; birilerinin internetten film sipariş ederek ve postayla almasına izin veren bir uygulama yaratılabileceğinin ilhamını verdiğini söylüyor.

Reed Hastings
Reed Hastings aynı zamanda Netflix’in iki kurucusundan biridir.

Netflix Gerçek Doğuş Hikayesi Neydi ?

Ancak yukarıda bahsettiğimiz hikaye Marc Randolph’a göre o şekilde değildi ve bu sadece bir pazarlama amaçlı şakaydı. 1997’nin başlarında Reed çalıştıkları şirketin CEO’suydu ve aynı firmada Marc’ta Kurumsal Pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısıydı. O dönemler çalıştıkları kurumun başka firmayla birleşme hikayesinden kaynaklı işsiz kalacaklarından dolayı Reed’in kendisine; “Bir fikir bulalım, sen işleyişini yürütürsün, ben de finansal yönetimini üstlenirim” dediğini söylüyor.

Amazon.com gibi bir şey başlatmak isteyen Marc, Santa Cruz’daki evlerinden Silikon Vadisi’ndeki işlerine giderken her gün arabada Reed’e bu e-ticaret fikrini sundu: sörf tahtaları, özel yapım beyzbol sopaları, eğitilmiş köpek, hazır yemek ve şampuan gibi alışveriş seçenekleri.. Ancak her defasında Reed’den aldığı cevap, asla bu işin başarılı olamayacağı cevabıydı.

Marc Randolph
Marc Randolph’da Netflix’in kurucu ortaklarından biridir.

Daha sonrasında Marc, bir gün DVD adında Japonya’da yeni icat edilmiş yeni bir ürünün haberini duydu. Buradan yola çıkarak DVD’lerin evde standart olarak izlenen VHS Kasetlerinin yerini alabileceğini fark etti. Kendi içinde biraz beyin fırtınası yaptıktan sonra bu fikri Reed’e açtı. Bu fikrin de verdiği bir hevesle müthiş ikili 1997 yılının sıcak bir yaz gününde, Santa Cruz’daki Logos Books & Records’a girdiler; buradan Patsy Cline’ın en iyi şarkılarından oluşan bir CD satın aldılar ve kasabanın birkaç blok ötesindeki Reed’in evine postaladılar. Sonrasında CD’nin sağlam bir şekilde eve ulaşmasının ardından, e-ticarette zafere giden bir yolun başlangıcını yaptıklarını düşündüler.

Netflix Kuruluyor:

Netflix’i Kim Kurdu ?
Netflix’i Kim Kurdu ?

29 Ağustos 1997 yılında Netflix, Reed Hastings aracılığıyla; Randolph’un annesi ve Integrity QA kurucusu Steve Kahn’dan mali destek alınarak 1.9 milyon dolar sermayeyle; Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından kuruldu. Bu hisselerdin %70’i aynı zamanda başkan da olan 37 yaşındaki Redd Hastings’e, geri kalanı da 39 yaşındaki kurumun CEO’su seçilen ve diğer geri kalan azınlık hisseye sahip Marc Randolph’a aitti.

Kurum birkaç başarısız denemenin ardından sonunda başarılı bir iş modeli oluşturmayı başardı. Bu model, son tarihi ve gecikme ücreti olmayan; 19.95 ABD Doları tutarındaki ücretle içeriğe sınırsız erişim sağlayan abonelik tabanlı bir sistemdi. DVD’ler aynı zamanda posta ücreti ödenmiş, bir iade kılıfı bulunan ince paketlenmiş kırmızı zarflar içinde geldi. Bunun yanında tüm posta masrafları da Netflix tarafından karşılandı.

Bu sistem pek çok kişi tarafından oldukça olumlu karşılanmıştır. Aynı zamanda o dönem oldukça popüler olmuştur. Kurulumundan itibaren beş yıl sonra Netflix, artık günde milyonlarca DVD gönderen bir şirket haline gelmişti. Bunun yanında kurum “Netflix” ismini 29 Ağustos 1997 yılında Scotts Valley, California’da tescil ettirdi. Bundan sonraki tarihsel sürece hep birlikte göz atalım:

Netflix Tarihi:

Netflix Tarihi ? Netflix’i Kim Kurdu ?
Netflix Tarihi

1999: Bu yılda Netflix’e 239.000 kişi abone oldu. Markanın video arşivi de 3.100’lü rakamları gördü.

2000: Reed Hastings, eski Blockbuster CEO’su John Antioco‘ya Netflix’i 50 milyon dolara satın almasını teklif eder. John onu geri çevirir ve toplantı sırasında Reed ve Netflix ekibine kahkahalar atarak güler.

2001: Netflix, bu yılda 1 milyon aboneye ulaşır; aynı zamanda büyüme ivmesini hızla sürdürmeye devam eder.

2002: Bu yılın mayıs ayında Netflix, halka açılmıştır. Halka arz kurumun piyasa değerini 82,1 milyon dolar artırdı. Bunun yanında Netflix’e o sene 309,7 milyon dolar değer biçilmiştir. Bununla birlikte Netflix, bölgesel depolar açarak abonelerinin “DVD’lerini almanın çok uzun sürdüğüne dair” şikayetlerine yanıt olarak bir gecede teslimat sağlayan hizmetini devreye aldı.

2003: Marc Randolph, Netflix’ten ayrılıp hisselerini sattı. Bununla birlikte tüm hisseler ve Netflix’in tek sahibi Reed Hastings oldu.

2006: Netflix sonunda ciddi kârlar elde etmeyi başardı. Aynı zamanda 80 milyon dolardan fazla kâr elde etmiştir. Bunun yanında abone sayısı 6,3 milyona yükseldi.

2007: Netflix, “Şimdi İzle” hizmeti aracılığıyla doğrudan TV’lere, bilgisayarlara ve tabletlere içerik aktarma hizmetine başladı. İlk deneme Kanada‘da gerçekleştirilmiştir. Hizmet ilk etapta 1.000 içerikle başlatılmıştır. Bunun yanında, daha önce sürdürülen aylık 5,99 ABD doları tutarındaki fiziksel DVD abonelikleri; bu hizmeti kullananlara ücretsiz olarak sunulmuştur.

Aytemiz’i Kim Kurdu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Aytemiz’i Kim Kurdu ?

Netflix’te 2010’lu Yıllar ve Sonrası:

Netflix Nedir ?
Netflix’i Kim Kurdu ? Netflix Nedir ?

2010: Netflix, yayın akış sloganını değiştirdi. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri‘nde reklamlar aracılığıyla bildirisinin tanıtımı da gerçekleştirmiştir. Reed, yatırımcılara aslında şunları söylüyordu: “Üç yıl önce, belli oranda dağıtım gerçekleştiren bir DVD posta şirketiydik. Artık posta yoluyla DVD sunan bir yayın akışı şirketiyiz.

2012: Netflix orijinal şovlar yapmaya başladı. İlk şovu Lilyhammer, ardından 2013’te House of Cards oldu. Bu şovlardan sonra Squid Game ve The Crown gibi; son derece popüler hale gelen ve birçok ödül kazanan 1900’den fazla orijinal içerik üretti.

2013: Netflix, kullanıcı profillerini tanıttı ve aynı zamanda Ağustos ayında tüm Netflix abonelerine sundu.

2015: Netflix 50 ülkede faaliyet göstermeye başlamıştı.

2016: Netflix 130 ülkede aynı anda yayına girmeye başladı. Aynı zamanda kullanıcı arayüzüne, altyazılarına ve dublajlarına yerel diller ekledi.

2017: Netflix resmi olarak dünya çapında 100 milyon aboneye ulaştı.

2021: Netflix, 190’dan fazla ülkede 209 milyon aboneye ulaştı. Önemli istisnalar Kuzey Kore, Suriye, Çin ve İran‘dır. Tüm uluslararası yayın altyapısında 15.000’den fazla içeriğe sahip oldu. Bunun yanında yıllık 25 milyar doların üzerinde gelir elde etmeye başladı.

2022: İçeriğimizin yayın tarihi olan 01.01.2022 tarihindeyiz. Netflix ile ilgili bu yılki gelişmeleri, yıl sonuna doğru sizler için güncellemeye çalışacağız..

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir