1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Gazneli Devleti’ni Kim Kurdu?

Gazneli Devleti’ni Kim Kurdu?
Dandanakan Savaşı
0

Gazneli Devleti’ni Kim Kurdu ?

Gazneli Devleti’ni Kim Kurdu: Bazı Türk Devletleri‘nde alıştığımızdan daha farklı bir coğrafyada; Afganistan’da kurulmuştur Gazne Devleti. Kısacası 963 yılında Alp Tegin tarafından kurulmuştur. Devlet; ismini başkenti olan Gazne’den alır.

Gazneli Devleti’ni Kim Kurdu ?
Gazneli Devleti’ni Kim Kurdu ?

Gazneliler’i Kim Kurdu ?

Afganistan ve Doğu İran’da Farslarla beraber yaşayan Türklerin kurduğu bu Gazneli Devleti; özellikle Alp Tegin’in damadı Sebük Tegin zamanında tam bağımsızlığını kazanmış ve yükselişe geçmiştir. Başka bir deyişle Alp Tegin, Fars asıllı bir topluluk olan Samaniler’in üst düzey bir kumandanı idi ve sonradan darbe yaparak Gazneli Devleti’ni kurmuştur.

Finlandiya’yı Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Finlandiya’yı Kim Kurdu?

Gazneliler Kısa Tarihi:

Sebük Tegin’den sonra tahta geçen Gazneli Mahmut döneminde ise devlet altın çağını yaşamış; sınırlarını Hint Okyanusu’na kadar genişleterek denizlere inmeyi başarmıştır.

Fakat Gazneli Mahmut’un ölümünden sonra işler pek de iyi gitmemiş; devlet önemli toprak kayıplarına uğramıştır. 1.Mesut döneminde başlayan bu gerileme en çok da diğer Türk Devleti olan Selçuklular’a yaramıştır. Öyle ki; Gazneliler’in neredeyse tüm batı toprakları Dandanakan Savaşı’yla beraber Selçuklu hakimiyetine girmiştir.

Dandanakan Savaşı
Dandanakan Savaşı. Çalışma: ® Semih Çağatay

Zamanla Afganistan’da sıkışıp kalan Gazneliler; bu kez de Fars asıllı bir diğer topluluk olan Gurlular karşısında zor durumda kalmıştır. 1151’de elinde sadece Hindistan’ın iç kesimlerinde bazı topraklar kalan Gazne Devleti, 1186 yılında Hüsrev Melik’in esir alınmasından sonra fiilen sona ermiş; kısa süre sonra da tarih sahnesinden silinmiştir.

Gazneliler’i Kim Kurdu ? Gazneli Devleti’ni Kim Kurdu ?
Gazneliler’i Kim Kurdu ?

Gaznelilerin torunları olan Türkler’in bir kısmı diğer Türk Devletleri’nin himayesinde varlığını sürdürmüş; bir kısmı da Farslar’ın arasında asimile olarak kaybolmuştur.

Gazneli Devletini kim/ne zaman kurdu?: Alp Tegin-963

Gazneli Devletini kim/ne zaman yıktı?: Gurlular-1186

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir