Finlandiya’yı Kim Kurdu?
Finlandiya'yı Kim Kurdu ?
0

Finlandiya’yı Kim Kurdu ?

Finlandiya’yı Kim Kurdu: Diğer ülkelerin kuruluş zamanları gibi Finlandiya’nın kuruluş zamanı ve tarihi de dünya tarihi adına çok önemli bir hadisedir. Özellikle Finlandiya’nın Rusya’dan ayrık olarak bağımsız bir ülke olarak dünyada nam yapmaya başlanması 1917 yıllarına kadar uzanır. Kısacası ilk olarak 1809 yılında Rusya içerisinde özerklik ilan eden Finlandiya, aradan yüz seneyi aşkın bir süre geçince, bu özerkliğini devlet olma yolunda sürdürecek ve hayalini kurduğu devlete kavuşacaktır. 1920’li yıllardan sonra Finlandiya güçlü bir dünya devleti olma yolunda atılıma geçecektir.

Finlandiya’yı Kim Kurdu ?
Finlandiya’yı Kim Kurdu ?

Finlandiya’nın Kurucusu Kim?

Nüfusu bugünlerde beş milyonu aşan Finlandiya’nın sembolleşmiş herhangi bir kurucusu bulunmamaktadır.

Letonya’yı Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Letonya’yı Kim Kurdu? Letonya Tarihi

Finlandiya ülkesinin sembolleşmiş herhangi bir kurucusu bulunmasa da bazı isimler Finlandiya’da özel saygı görür. Bu isimlere gösterilen özel saygının nedeni, ülkenin bağımsızlığını kazanmasında harcadıkları çabadır. Rusya’dan ilk olarak bağımsız bir bölge, sonrasında ise bağımsız bir devlet olarak ayrılmıştır Finlandiya. Bu ayrılma sürecinde emeği geçmiş isimler, ülkede bugün de iyi bir şekilde hatırlanmaktadır. Finlandiya bağımsızlık bakımından tarihi boyunca çok güçlü bir mücadele verdiği için, bu ülkede örnek teşkil eden tarihi şahsiyetler okullarda ders olarak okutulmaktadır. Ülke, dünya üzerinde bağımsızlığını zor şartlar altında elde etmiş ülkelerden bir tanesidir.

Finlandiya Ne Zaman Kuruldu?

Finlandiya ülkesinin kuruluşu 1910’lu yılların sonlarında gerçekleşmiştir. 6 Aralık 1917 tarihinde kurulan Finlandiya’nın bağımsız bir devlet olarak Rusya tarafından ilk defa kabul edilişi 4 Ocak 1918’tir. Rusya, Finlandiya’nın kuruluşundan yaklaşık bir ay sonra, bu ülkeyi kabul etmek durumunda kalmıştır. Aynı zamanda Finlandiya’yı kabul eden ilk devlet olmuştur. Başkenti Helsinki olan Finlandiya’da para birimi olarak Euro kullanılır. Ülkenin resmi dilleri, Fince ve İsveççe’dir. Finlandiya, yönetimin kolaylaştırılması amacıyla altı farklı yönetim bölgesine ayrılmıştır ve bu yönetim merkezleri aracılığı ile idare edilmektedir.

Finlandiya Ne Zaman Kuruldu? Özellikle Kuzey Işıkları bu coğrafyada izlenebilecek en muhteşem doğa hadiselerinden biridir. Finlandiya’yı Kim Kurdu..
Finlandiya Ne Zaman Kuruldu? Özellikle Kuzey Işıkları bu coğrafyada izlenebilecek en muhteşem doğa hadiselerinden biridir.

Finlandiya’nın Tarihçesi:

Finlandiya’nın Tarihçesi ?
Finlandiya’nın Tarihçesi ?

Tarihi, Türkiye Cumhuriyeti kadar eskilere dayanmaktadır. İsveç, Norveç ve Rusya gibi gelişmiş devletlerin arasında yer almaktadır Finlandiya. Aynı zamanda tarihinde her zaman bağımsızlık için mücadele etmiş bir devlettir. Bağımsızlık mücadelesiyle dikkat çeken Finlandiya, komşularının aksine, birtakım özelliklere geç kavuşmuştur. Finlandiya, bu güçlü mücadeleyi kazandığı için ekonomik bakımdan da günümüzde çok iyi bir konumdadır. Bazı araştırmalara göre Finlandiya, dünyanın en zengin ekonomilerinden bir tanesine sahiptir. Bu durumun Finlandiya’nın tarihiyle hiç şüphesiz yakın bir ilişkisi vardır. Mücadele dolu tarihi, günümüzde maddi olarak Finlandiya’yı ön plana çıkartmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir