1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Letonya’yı Kim Kurdu? Letonya Tarihi

Letonya’yı Kim Kurdu? Letonya Tarihi
Letonya'yı Kim Kurdu ?
0

Letonya’yı Kim Kurdu ?

Letonya’yı Kim Kurdu: Baltık Denizi’nin güneydoğu ucunda bulunan küçük ve sakin bir ülkedir Letonya. Tenha nüfusu, doğayla iç içe konumu, nezih ve uygar halkı ile Avrupa’nın köşede kalmış ülkesidir. Lakin bir o kadar da gelişmiş, en yaşanılası ülkelerinden biridir. Özellikle Letonca diye bir dilleri vardır ki, böyle Rusça ile İskandinav dilleri arasında bir aksanı vardır. Son derece hoştur…

Letonya'yı Kim Kurdu ?
Letonya’yı Kim Kurdu ? Fotoğraf: ® Gilly

Devletlerin kurucularını, özellikle tarihini ele aldığımız kategoride bugünkü yerimizi de Baltıkların bu önemli ülkesi için ayıralım dedik. Başlamadan önce bir not: Letonya, diğer İskandinav ülkeleri gibi Viking-Cermen bir ülke değildir. Halkının kökeni de kültürü de son derece farklılık göstermektedir.

Letonya’nın Kısa Tarihi:

Yukarıdaki nottan hareketle belirtecek olursak Letonlar bir Hint-Avrupa halkıdır. Komşuları olan bir diğer sakin ülke Litvanlar ile yakın akraba olan bu milletin bugünkü coğrafyaya MÖ 2500 civarında yerleştiği düşünülmektedir. Tabii Hint-Avrupa dediğimiz halk gepgeniş bir coğrafyaya yayılıp milletleşme süreci yaşadığı için şimdi bu bölgedeki milletler “Baltık Halkları” olarak adlandırılmaktadır.

Estonya’yı Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Estonya’yı Kim Kurdu ? Estonya Tarihi

Buraya yerleşen Letonlar uzunca bir süre kendi inançlarını yaşamaya devam etmişlerdir. Önemli kültürel etkileşimlerden birini Cermenler’in ticaret amacıyla bölgeye gelmesiyle yaşamıştır. O yıllarda Hıristiyanlığın yayıcısı görevini üstlenmiş olan Cermenler; ticaret yaparken bir yandan da zor kullanarak Letonları Hıristiyanlaştırmışlar. Kısacası Leton kültürünün yeni bir yön kazanmasına sebep olmuşlardır. Ayrıca; bugün Letonya’nın başkenti olan Riga şehri de 1200 yılında Cermenler tarafından kurulmuştur.

İlerleyen yüzyıllarda Letonya ve Estonya‘nın birleştiği bir Livonya Konfederasyonu kurulmuştur. Aynı zamanda Baltık Denizi’ne kıyısı olan Letonya önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Letonya’nın Kısa Tarihi
Letonya’nın Kısa Tarihi.  Fotoğraf: ® Darya Tryfanava

16. yüzyılda Lehistan(Polonya)-Litvanya İmparatorluğu eline geçen bölge, 1800’lere gelirken Çarlık Rusya’sının hakimiyeti altında yaşamaya devam etmiştir. Yani anlayacağınız Letonya, 1000’li yıllardan beri ya hep komşularıyla konfederasyon oluşturmak durumunda kalmış ya da çevredeki büyük imparatorlukların egemenlikleri altında olmuşlardır.

1918 yılında Bolşevik Devrimi sayesinde Letonya bağımsızlığını ilan etmiş ve bu kaderi birkaç yıllığına da olsa bozmuştur. Fakat ne yazık ki İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından işgal edilmiştir. İşgalden kurtuluştan sonra 1944 yılında kurulan Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti de SSCB’nin egemenliği altında yaşamaya başlamıştır.

Bağımsız Letonya’nın Kuruluşu:

Letonya'dan Doğa Manzarası
Letonya’dan Doğa Manzarası.  Fotoğraf: ® Kristaps Ungurs

1991 yılında SSCB’nin dağılmasından sonra her devlet gibi Letonya da bağımsızlığını ilan etmiştir. Dolayısıyla günümüz Letonya Cumhuriyeti, Baltık Denizi’ndeki aynı konumunda 21 Ağustos 1991 tarihinde kurulmuştur.

65.000 km kare yüzölçümü bulunan ülke Doğu Avrupa bloğunda kabul edilmektedir. Aynı zamanda kuzeyden Estonya, güneyden Litvanya, doğudan da Rusya Federasyonu ve Belarus ile komşudur. Özellikle ülkenin %61’ini Letonlar, %25’ini Ruslar, geri kalanı da çevre ülkelere ait etnik gruplar oluşturmaktadır.

Devletin ilk cumhurbaşkanlığını Anatoljis Gorbunovs yapmıştır. 2017 yılında ise Letonya’nın cumhurbaşkanlığı görevi Raimonds Vejonis, başbakanlığı ise Maris Kucinskis tarafından yürütülmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir