1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Doğuş Grubu’nu Kim Kurdu ? Doğuş Holding’in Sahibi Kim ?

Doğuş Grubu’nu Kim Kurdu ? Doğuş Holding’in Sahibi Kim ?
Doğuş Grubu'nu Kim Kurdu ?
0

Doğuş Holding’i Kim Kurdu ?

Doğuş Grubu’nu Kim Kurdu: Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösterdiği birçok sektörle en çok söz sahibi holdingler arasında yer almaktadır. Holding, diğer birçok türdeşinde olduğu gibi geçmişinde yoğun bir emeğin verildiği köklü bir başarı hikayesini barındırmaktadır. 40 binden fazla çalışanıyla Türkiye’de genç-yaşlı birçok insana iş imkanı sunan bu devasa şirketler topluluğunun en dikkat çekici özelliği ise, diğer holdingler inşaat, endüstri, ağır sanayi, vs. ekonominin temel direklerinden olan sektörlerle ismini duyururken; Doğuş Holding yönetiminin daha çok finans, spor, çocuk gelişimi, turizm gibi modern ve hizmete yönelik atılımlarıyla bilinmesidir. Çağın değişen şartlarını başarıyla takip etmesinde şüphesiz ki bugün başında bulunan isim Ferit Şahenk’in önemli katkıları vardır. Aynı zamanda işinin profesyonellerini barındıran kadrosu da önemli bir faktördür.

Günümüze gelinceye kadar bünyesine 250’ye yakın şirketi katmayı başaran Doğuş Holding’in bildiğimiz zamanlarından öncesini; kurucusunu, sahibini ve tek tek geçilen aşamaları inceleyelim:

Doğuş Grubu’nun Kurucusu Kimdir?

Her ne kadar 21. yüzyılda Doğuş Holding denince akla ilk gelen sektörler spor, bankacılık, finans, sosyal sorumluluk gibi alanlar olsa da büyümesi için bulduğu itici gücü o da inşaat sektörüne borçludur. Çünkü kurulduğu dönemlerde Türkiye’de yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulan inşaat, taahhüt, ihale gibi alanların ihtiyacını karşılayarak önemli bir gelir sağlamıştır. Aynı zamanda yatırım imkanları bulmuştur. Özellikle inşaat işleriyle bu imparatorluğun temellerini atan Doğuş Holding’in kurucusu ise Ayhan Şahenk‘tir. 1951’de kurulan Doğuş Holding, o zamanlar tabii bir holding statüsünde değildi. 1950 yılında kendi şahıs şirketini kurarak ticarete atılan Ayhan Şahenk, bu şirketle gereken başlangıç noktasını geçtikten sonra 1951 yılında Doğuş İnşaat’ı kurmuş; Türkiye’de yol, baraj, asfalt gibi birçok önemli ihaleyi alarak şirketi için gereken parasal gücü sağlamıştır.

Doğuş Grubu'nu Kim Kurdu ?
Doğuş Grubu’nu Kim Kurdu ? Fotoğraf: ® Doğuş Grubu

60 yıl öncesinde Doğuş İnşaat’ın gerçekleştirdiği bu projelerin çoğunun kamuya yönelik ve hatta TBMM’nin talebi olması; tüm ülke çapında tanınmasını ve referans elde etmesini daha da kolaylaştırmıştır. Geçmişte aldığı bu ihaleler ve tanınırlığının artması dolayısıyla Doğuş Holding’in kuruluşu 1951 olarak kabul edilir.

Moğollar’ı Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Moğollar’ı Kim Kurdu?

Doğuş Holding’i kuran Ayhan Şahenk kimdir diye bakacak olursak; 1929 yılında Niğde’de doğduğunu ve Ankara Üniversitesi’nde Hukuk bölümünde okuduğunu görürüz. Aynı zamanda öğrencilik döneminde kurduğu Doğuş İnşaat ile iş hayatına erkenden atılma yolunu seçen Ayhan Şahenk, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk baraj inşaatını gerçekleştirmek gibi önemli bir unvana da sahiptir. Hatta inşaat işleri haricinde Doğuş Holding’in otomotiv, iletişim, turizm, gıda gibi başlıca yatırımları da Ayhan Şahenk’in döneminde gerçekleşmiştir. Aradan geçen yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde yatırımlarını ve holdinginin varlığını arttıran Ayhan Şahenk, 2001 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Ayhan Şahenk
Ayhan Şahenk, kısacası Doğuş Grubu’nun kurucusudur. Fotoğraf: ® Doğuş Grubu

Doğuş Holding’in Sahibi Kim?

Doğuş Holding, Ayhan Şahenk’in ibretlik bir azim ve çalışkanlığın yanı sıra 50 yıl sonrasını görebilmesini sağlayan ileri görüşlülüğü sayesinde Türkiye’nin en büyük holdinglerinde biri haline gelmiştir.  Özellikle Şahenk ailesinin yönetiminde olsa da bazı yönetim değişiklikleri geçirmiştir. Ama “Doğuş Holding kimin?” diye soracak olursak yönetim kurulu başkanlığı görevini Ayhan Şahenk’in oğlu Ferit Şahenk’in yürütmektedir.

Ferit Şahenk
Ferit Şahenk, kısacası Doğuş Grubu’nun güncel patronudur.. Fotoğraf: ® Doğuş Grubu

Ferit Şahenk de tıpkı babası gibi Niğde doğumludur. 1964 yılında dünyaya gelmiştir. Sonra Boston Koleji’nde eğitim görüp pazarlama ve insan kaynakları bölümünden mezun olmuştur. Sonra Harvard Üniversitesi‘nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Aynı zamanda Garanti Bankası‘nın da bizzat kurucusu olan Ferit Şahenk; 1990 yılından Ayhan Şahenk’in vefat ettiği 2001 yılına kadar holdingte Doğuş Otomotiv’in başında bulunarak görev almıştır. 2001 yılında beri ise Doğuş Holding’in yönetim kurulu başkanıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir