1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Petrol Ofisi’ni Kim Kurdu?

Petrol Ofisi’ni Kim Kurdu?
Petrol Ofisi’nin Sahibi Kim ?
0

Petrol Ofisi’ni Kim Kurdu ?

Petrol Ofisi’ni Kim Kurdu: Petrol ve petrol ürünleri kategorisinde Türkiye’de hizmet veren bir kuruluştur. Tam olarak kuruluş amacı özel sektör, kamu firmaları ve nihai tüketicilerin ihtiyacı için petrol ürünleri ve petrol ithal etmek, almak ve ülkede bulunan belli lokasyonlarda pazarlama gerçekleştirmektir. Simgesinde ağzından alev çıkaran kurt bulunan kurumun, kuruluş yılı ise 1941’dir. Kurum, 1983 senesinde anonim şirketi hüviyeti kazanmıştır. Aynı zamanda 2000’li yıllarda kurumun; 9 akaryakıt terminali, 20 havalimanı ikmal ünitesi, 3 LPG terminali, 1.800 civarında akaryakıt istasyonu bulunmaktaydı. Günümüzde 1 milyon metreküp depolama çapıyla, ülkenin en önde gelen madeni yağ ve akaryakıt dağıtım firmalarından birisidir.

Üç yıl önceki verilere göre (2021 yılındayız) 2018 yılındaki cirosu 49.9 milyar TL olan kurum, ülkenin en büyük üç şirketinden birisi ünvanına sahipti.

Petrol Ofisi’nin Sahibi Kim ?

Petrol Ofisi’ni Kim Kurdu ?
Petrol Ofisi’ni Kim Kurdu ?

Kurum, petrol ürünlerini damıtma; depolama ve ithal etmek amacıyla 18 Şubat 1941 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur. Aynı zamanda firma 1983 senesine kadar BOTAŞ ve TÜPRAŞ’ın çatısı altında bulunmaktaydı. Bu yıllardan sonra yukarıda da belirttiğimiz gibi A.Ş statüsüne kavuşan firma, 1990 yılında özelleştirme kapsamına girmiştir.

24 Temmuz 2000 yılında kurum özelleştirilerek, o dönem hisselerinin %51’i, İŞ-Doğan Petrol Yatırımları A.Ş’ye devredilmiştir. Yaklaşık beş sene sonra Doğan Holding, ortağı olan İş Bankası’ndan hisseleri devralmıştır.

Petrol Ofisi’nin Sahibi Kim ?
Petrol Ofisi’nin Sahibi Kim ?

Yıllar 2006 Mart ayını gösterdiğinde ünlü Avusturyalı petrol şirketi OMV; Doğan Holding’den şirket hisselerinin %34’lük kısmını, 1 milyar € karşılığında satın almıştır. Bununla birlikte Doğan Holding’in şirketteki payı %86,7’den %52,7’e gerilemiştir. Aynı zamanda şirket, 2010 yılının sonunda Doğan Grubu’nun hisselerinin geriye kalan payı olan %54,17’sini de 1 milyar € karşılığında satın alarak; şirketteki payını %95,75’e çıkarmıştır.

Android’i Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Android’i Kim Buldu ? Android’i Kim İcat Etti ?

OMV, 2016 yılında şirketin karlılık payının düşmesi sebebiyle; şirket hisselerinin kendisine ait olan payının tamamını satışa çıkardığını duyurdu. Böylelikle 2017 senesinde şirketi Cenevre merkezli Vitol şirketi 1,368 milyar € karşılığında satın aldı. Aynı zamanda Petrol Ofisi’nin mevcut ceo’su 2017 yılında göreve getirilen Selim Şiper’dir. (2021)

Petrol Ofisi Ne Zaman Kuruldu ? Petrol Ofisi’ni Kim Kurdu ?
Petrol Ofisi Ne Zaman Kuruldu ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir