e
sv

Vestel’i Kim Kurdu ? Vestel’in Sahibi Kim ?

26 Okunma — 09 Ağustos 2021 16:44
Vestel’i Kim Kurdu ?
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vestel’i Kim Kurdu ?

Vestel’i Kim Kurdu: Vestel, bir zamanların ünlü Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir tarafından 3 Nisan 1984 yılında kurulmuştur. Ticaret sicil kaydı Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi şeklindedir. Kurumun il fabrikası 4 Mayıs 1985 tarihinde açılmıştır. Açılışı dönemin Başbakanı olan merhum Turgut Özal gerçekleştirmiştir. Şirketin üretim yaptığı ilk ürün Vestel Ferguson isimli televizyondur. Popüler markanın bugünkü üretim tesisleri Manisa şehrinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu tesisler tam olarak 1,1 milyon metrekarelik alana kuruludur. Başka bir deyişle bu tesis, tek lokasyon üzerinden üretim yapmakta olan en büyük endüstri tesislerinden birisidir. Tesisler ve fabrikanın ismi Vestel City’dir.

Vestel’i Kim Kurdu ?

Vestel’i Kim Kurdu ?

Vestel’in Sahibi Kim ?

Şirket 1994 senesinde Zorlu Holding zincirine katılmıştır. Bu birliktelik aynı zamanda Vestel Şirketler Grubu’nun; savunma sanayi, elektrik, elektronik ve bilgi teknolojileri gibi alanlarda faaliyet göstermesine vesile olmuştur. Vestel, beyaz eşya ve tüketici elektroniği alanlarında, dünyada önde gelen şirketlerden birisi konumundadır. Televizyon pazarında ise ülke lideri pozisyonundadır.

Vestel’in Sahibi Kim ?

Vestel’in Sahibi Kim ?

Vestel firması aynı zamanda Türkiye’nin en çok tanınmış 1o yerel markasından birisi durumundadır. Firmanın Türkiye yanı sıra Rusya’nın Alexandrov şehrinde üretim tesisleri bulunmaktadır. Bunun yanında üretim yaptığı ürünlerin birçoğunun ihracatını gerçekleştirmektedir. Avrupa’da diğer markaların yanında pazar payı, %35 civarındadır.

Firma aynı zamanda hatırı sayılır Outlet mağazacılık girişimleriyle, ihracat fazlası ürünlerini yurt dışına göndererek, marka değerini yükseltme eğilimindedir. Firma, özellikle 2014 yılında IFA fuarında yaptığı lansmanla, cep telefonu dünyasına da giriş yapmıştır. Bunun yanında firmanın, 5746 sayılını kanun aracılığıyla ilgilendirilmiş; 1 Beyaz Eşya, 3 Elektronik Ar-Ge Merkezi olmak üzere toplamda 8 Ar-Ge Merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerin hepsi Vestel City’de bulunmaktadır. Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Teknopark’ta; TV, 3D algoritma ve IPTV geliştirilme çabalarının yürütüldüğü bir merkezi daha vardır. Firmanın aynı zamanda; Regal, SEG, FINLUX gibi üretim yaptığı birçok ticari markası mevcuttur.

Mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik çözümler: Mutfakta 10 pratik çözüm

Sıradaki içerik:

Vestel’i Kim Kurdu ? Vestel’in Sahibi Kim ?