1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Sütaş’ı Kim Kurdu?

Sütaş’ı Kim Kurdu?
Sütaş’ın Sahibi Kim ?
0

Sütaş’ı Kim Kurdu ?

Sütaş’ı Kim Kurdu: Sütaş Süt Ürünleri A.Ş’ti, ülkenin en büyük mandıra şirketlerinden birisidir. Şirketin en önemli ve ana ürünleri; yoğurt, süzme yoğurt, kaymak, ayran, peynir, krema, kefir, süt, tereyağından oluşmaktadır.

Sütaş’ın Sahibi Kim ?

Sütaş’ın Sahibi Kim ?
Sütaş’ın Sahibi Kim ?

Aslında firmanın kaynak tarihi 1958 yılına kadar uzanmaktadır. O dönem muhtarlık görevini icra eden Celaleddin Yılmaz, Bursa-Karacabey Harası’nda bir süt ihalesi alır. 1968 yılı itibariyle de, şuan Sütaş’ın fabrikalarından birisinin bulunduğu yeri imalathaneye çevirir. Buradan da inek sütünden kaşar peyniri imalatına başlar. Hatta 1961 yılında “Yılmaz Kaşarları” ismiyle İstanbul’un çeşitli ilçelerinde satış yapmaya başlamıştır. İlk olarak ürünlerini (kaşar peyniri) şuan büyük bir marketler zinciri olan Migros’ta yapmıştır. Seneler 1975’i gösterdiğinde ise oğlu Sadık Yılmaz, yine Bursa ili Karacabey ilçesinde Sütaş’ın temellerini atmıştır. Başka bir deyişle Sütaş, Yılmaz ailesine aittir.

Kurum ilk dönemlerinde 5 ton süt işleme kapasitesine sahipti. Aynı zamanda 1980 yılında Ankara ve İstanbul’da ilk bölge müdürlüklerini açmıştır. 1989 yılında ise şirketin başına Sadık Yılmaz’ın oğlu Muharrem Yılmaz geçmiştir. 1996 yılında tarihindeki ilk reklam filmini yapan firma, seneler 1998’i gösterdiğinde yine bir ilk olan uygulamalı eğitim merkezini faaliyete geçirmiştir. Bu sürecin devamını 1999 yılında alınan ISO 9000 kalite belgesi devam ettirmiştir.

2000’li Yıllar da Sütaş:

Sütaş’ı Kim Kurdu ?
Sütaş’ı Kim Kurdu ? Kaynak: ® Sütaş

Kurum, 2002 yılındaki Kolay Cacık ürünüyle uluslar arası alanda 2 altın madalya kazanmıştır. 2003 yılında, daha önce hiç üretilmeyen ilk tüpte çocuk yoğurdunu piyasaya sürmüştür.

Firma büyüme ivmesine devam ederek 2005 yılında Damızlık süt sığırı üretim çiftliği kurmuştur. Bu çiftliğin devamın da, Tarfaş (Tarımsal Faaliyetler A.Ş.) faaliyete girmiştir. 2005 yılında ise babası Sadık beyin ölümüyle oğlu Muharrem bey şirketin yönetim başkanlığı görevini almıştır. 2006 yılıysa ilk bebe yoğudunun yapıldığı tarih olarak şirket kayıtlarına girmiştir. Yine bu yılların sonuna doğru firma, ülkedeki pazar liderliğini ele geçirmiştir. 2009 yılında Aksaray entegre tesislerini kuran kurum, aynı zamanda sürdürelebilen başarı kategorisinde Altın Effie ödülüne layık görülmüştür. Aynı yıl, günümüzde dahi şirketin en popüler ürünlerinden biri olan Sütaş Süzme yoğurdun, şirket tarafından ortaya çıkarıldığı yıldır. Bununla birlikte şirket 2010,2012 ve 2013 yılları içinde Capital Dergisi tarafından “Sektörün En Beğenilen Şirketi” ünvanını aldı.

Yurt Dışında Sütaş ve Kısa Notlar:

2012 yılı şirketin ilk yurt dışı yatırımını Makedonya’da gerçekleştirdiği seneydi. 2013 yılında bu yatırımı Romanya’ya yapılan yatırımlar takip etti. Aynı zamanda bu yıl, markanın ilk yurt dışı reklam filminin yapıldığı yıldı. 2014 yılında ise firma Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasına girmeyi başararak, bu listede 51. sıraya yerleşti. Şirketin başarılarını 2016, ve 2017 yılında aldığı ödüllerle taçlandırmaya devam etti. Özellikle 2017 yılında aldığı “Çevresel ve Kurumsal Sürdürülebilirlikte Onur Nişanı” şirketin büyük gurur kaynaklarından birisi olmuştur. Firma bu başarıyı “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüyle daha da yukarılara taşımıştır. Tüketiciler için de vazgeçilmez firmalardan birisi konumuna yükselmiştir.

Sütaş Nedir ?
Sütaş Nedir ?

2018 yılındaki Bingöl entegre tesisleri yatırımıyla “Sıfır Atık Ödülü” alan kuruluş, aynı zamanda “En Yüksek Kurumsal Derecelendirme Notuna Sahip Halka Açık Olmayan Aile Şirketi” seçilmiştir. 2019 yılı ise şirketin yeni icadı Kaf Kefiri’nin çıktığı yıldı. 2020 yılında kurumun tüm tesislerinde sıfır atık belgelerinin alındığı yıldı. Aynı yıl aynı zamanda ızgara peyniri “Izgerella”nın piyasaya sürüldüğü dönemdi. Firmanın günümüz itibariyle; Aksaray tesislerinde binbeşyüz ton, Karacabey tesislerinde binikiyüz ton, Tire tesislerinde bin ton süt işlenmektedir.

Bim’i Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Bim’i Kim Kurdu ?

Son Olarak Sütaş:

Sütaş, Türkiye haricinde Romanya ve Makedonya dahil beş adet üretim tesisinde, özellikle senede dokuzyüzmilyon litre süt üretmekte ve işlemektedir. Aynı zamanda tüketicilere yetmişsekiz çeşit farklı süt ürünü sunmaktadır. Kısacası ülkedeki her on haneden neredeyse sekizinde tercih edilen firma, sektörünün bir numarasıdır. Şirketin 2017 yılı cirosu 2,6 milyar TL’yi aşmıştır. 2019 yılında ise bu rakam 3.8 milyar TL’yi bulmuştur. Bunun yanında; Mısır, Kuveyt, Irak, Libya, Katar, BAE, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri ve bunun gibi 29 ülkeye 16.5 milyon dolar gibi hatırı sayılan bir rakamla ihracat gerçekleştirmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 6
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir