1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Pateni Kim Buldu? Pateni Kim İcat Etti ?

Pateni Kim Buldu? Pateni Kim İcat Etti ?
Pateni Kim Buldu ? Pateni Kim İcat Etti ?
0

Pateni Kim Buldu ?

Pateni Kim Buldu: Paten, bot biçiminde tasarlanmış, deri veya plastikten yapılan, altında en az 2 tekerleği bulunan bir spor aletidir. Düz zeminde kaymak için kullanılmaktadır. Eğer altına teker yerine, çelik takılırsa buz pateni olmaktadır ve buz üzerinde kaymak için kullanılmaktadır.

Joseph Merlin Belçikalı bir müzik aleti yapımcısıdır. İlk olarak 1760 yılında İngiltere’de önemli bir toplantıda konuklara paten buluşunu tanıtmıştır. Hem keman çalmış, hem paten kaymıştır. Ancak hızını alamadan durmayı başaramamıştır. Düşüp kemanı parçalamış, kendisini de epey yaralamıştır.

Ayrıca Hollandalıların da 18. yüzyılda bir alışkanlık olarak paten kullandıkları bilinmektedir. 1829 yılında Fransızların ilk tekerlekli pateni kullanmasının ardından 10 yıl sonra İngilizler de ilk tekerlekli patenlerini yapmışlardır.

Daha sonra James L. Plimpton isimli New York’lu bir bilimci 1863 yılında kauçuk yastıklı, dört tekerlekli pateni bulmuştur. Böylelikle paten sporu daha da yaygınlaşmıştır. Ancak ilk patenleri şimşirden yapmışlardı ve çabuk kırılıyordu. Bu sebeple daha sonraları bilyeli, çelik patenler yaptılar. Ayrıca ilk tekerlekli paten pisti ise ABD – Newport şehri Atlantik Otel’de 1860 yılında açılmıştır. Daha sonra 1870’lerde paten sporu İngiltere’de yaygınlaşmış ve 1890 yılında ise Londra, Olympia’da dünyanın en büyük paten pisti kullanıma açılmıştır.

Pateni Kim Buldu ? Pateni Kim İcat Etti ?
Pateni Kim Buldu ? Pateni Kim İcat Etti ?

Patene en büyük ilgi ise 1909 ve 1912 yılları arasında olmuştur. Fakat sinemanın yaygınlaşması ve Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile bu ilgi neredeyse bitmiştir. Ancak 1929 yılında yeniden canlanan paten sporu 1970’lerden beri hemen her yerde yapılır hale gelmiştir.

Kamerun’u Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Kamerun’u Kim Kurdu ? Kamerun Tarihi
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir