3 Boyutlu Gözlüğü Kim Buldu?
3 Boyutlu Gözlüğü Kim Buldu ?
0

3 Boyutlu Gözlüğü Kim Buldu:

3 Boyutlu Gözlüğü Kim Buldu: 3D teknolojisi ve gözlüğü, düz görüntüleri hayata geçirme yeteneği ile birçok insanı kendisine hayran bırakmıştır. Gerçek gibi görünen görüntüler oluşturarak hayal gücünüzü özgüce yaşamanıza olanak tanırlar. İster bir çizgi romandaki görüntüleri izleyin, ister IMAX’te 3D bir film izleyin, bu teknolojinin sizi büyüleyecek pek çok yanı var.

3 Boyutlu Gözlüğü Kim Buldu ?
3 Boyutlu Gözlüğü Kim Buldu ?

Ama bu büyüleyici görüntünün arkasında nasıl bir tarih yattığını hiç merak etmediniz mi ?

Stereoskopun Keşfi:

Bu şaşırtıcı teknolojinin öncülüğünü 1838 yılında Charles Wheatstone yapmıştır. Charles, aynı zamanda derinliği algılama yeteneğine sahip olan stereopsis’i ilk uygulayan ve kullanandır. Amaç, iki farklı görüntüyü lens kullanarak birleştirmekti. İşin ilginç olanı da, bu birleştirmenin başarıya dönüşmesiyle ortaya 3D çıkacaktı. Çünkü Charles, iki benzer nesneyi yan yana izlemenin üç boyutluluk izlenimi verdiğini keşfetmişti. Zira bu keşif onu stereoskop olarak bilinen ilk 3 boyutlu görüntüleme cihazını icad etmeye teşvik etmişti artık..

İlk stereoskop, üç boyutlu teknolojide büyük bir atılımdı. Bunun yanında cihaz, içinde bulunan bir dizi ayna ve lens ile düz bir tahtadan oluşuyordu. Her ne kadar hantal ve basit makine olsada, görüntüleme ve yapay görüntü oluşturmanın ilk örneği olduğu gerçeğini hiç birşey değiştiremeyecekti.

Lentiküler Stereoskop Keşfi:

3 Boyutlu Gözlüğü Kim İcat Etti ?
3 Boyutlu Gözlüğü Kim İcat Etti ?

Yukarıda bahsedildiği gibi, Charles Wheatstone’un stereoskopunun en önemli dezavantajı oldukça hantal olmasıydı. Artık bu hantal teknolojiyi geliştirme evresi gerekliydi ve bunun içinde ortaya Sir David Brewster çıkacaktı. Brewster, dünyanın ilk taşınabilir 3D cihazını ortaya çıkarmak için Charles’ın stereoskopunu modernize etti. Cihazın ismi “lentiküler stereoskop“dur. Bu modernizasyondan kısaca bahsedecek olursak; özellikle aynaların çıkarılıp, görüntülemeyi kolaylaştıran lenslerin kullanılmasını söylemek sanırız kafi gelecektir.

İlk 3D Film ve Gözlük Geliyor:

3D Film
3D Film

Brewster’ın geliştirmelerinden sonra, 3D teknolojisi 20. yüzyılın sonlarında ciddi bir popülerlik kazanmıştı. Zira bu popülerlik, yıllar 1922’yi gösterdiğinde “Aşkın Gücü” olarak bilinen ilk 3d filmin üretilip yayınlanmasına aracılık edecekti. Aynı zamanda bu deneyimin sunduğu farklı bir ilk ise; ilk kez bir film izlemek için kullanılan anaglif gözlüğün ortaya çıkmasıydı.

Polarize Lensler:

Yukarıda da bahsettiğimiz 1920’li yıllarda kullanılan bu teknoloji sınırlı bir seyir sunmaktaydı. Tabii ki bu sınır, Edwin Land isminde bir girişimciyi harekete geçirecekti. Edwin, 1936 yılında polarize lensi icat edip; filmlere bütün renkleri eklemeyi mümkün kılacaktı. Land’ın bu buluşu, Amerikan film endüstrisi tarafından akıl almaz ilgi gördü. Tam renkli 3D filmler, 1950’li yıllarda Hollywood‘da tanıtılmıştır. Bu tarihten sonra akıl almaz bir hızla gelişip modernize edilmişlerdir.

3 Boyutlu Yazıcıyı Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
3 Boyutlu Yazıcıyı Kim Buldu?

3D fimler, günümüzde inanılmaz bir trend haline gelmiştir. Hatta izlemek üzere kullanılan gözlükler bile; lensleri korumak için plastik çerçevelerle kaplanacak, bambaşka bir boyuta evrilecekti.

Hem gözlükler, hem 3D anaglifik camlar aradan yıllar geçip, defalarca kere modernize edilen hallerine bürünmüş olmalarına rağmen, halen Charles Wheatstone’un konseptini uygulamaktadırlar. Bu konseptler artık günümüz dünyasında sadece sinema salonları değil; evlerde de kullanılmaktadırlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir