1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

OPET’i Kim Kurdu?

OPET’i Kim Kurdu?
OPET’in Sahibi Kim ?
0

OPET’i Kim Kurdu ?

OPET’i Kim Kurdu: OPET’in kuruluş hikayesi şu anda da yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüren Fikret Öztürk’ün, yıllar 1982 yılını gösterdiğinde, öğretmenliği bırakıp ticaret hayatına atılma arzusu ile ortaya çıkmıştır. Özellikle ilk olarak Mersin bölgesinde akaryakıt ve madeni yağlar kategorilerinde işleyiş gösteren Öztürkler Limited Şirketi’ni kurarak işe koyulan Öztürk, 10 yıl içerisinde ülke içerisinde faaliyette bulunan uluslararası akaryakıt firmaları da dahil olmak üzere birçok şirketin akaryakıt markasını ve madeni yağ bayiliklerini almıştır. Bunun yanında 16 adet akaryakıt istasyonun da işletmecisi ve sahibi olmuştur. 1992 yılında İstanbul’a göç etmeye karar veren aile, aynı zamanda akaryakıt dağıtım şirketi kurmaya karar verdiler. Kısacası Öztürkler Petrol ismi, OPET adına dönüşerek; Anadolu’dan başlayan yolculuğunu büyük şehirlerde dahil olmak üzere; pek çok nokta da sürdürmeye devam eder.

OPET’i Kim Kurdu ?
OPET’i Kim Kurdu ?

Büyüme ivmesini günümüzde de aralıksız sürdüren kurum, bugün OPET Petrolcülük A.Ş. adı altında; endüstriyel yakıtlar, depolama, perakende satışlar, madeni yağlar ve daha bir çok kategori de faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir.

Kurum yıllar 2002 yılını gösterdiğinde Koç Holding ile ortaklığa giderek; enerji grubunun %50’sini Koç Grubu’na satmıştır. Böylelikle alt yapı yatırımları da artan ortak büyüme, kuruluşa önemli avantajlar sağlayarak; depolama kapasitesini de 1 milyon metreküp’ün üzerine çıkarmıştır. Yine bu ortaklıktan doğan güçle, ülkedeki akaryakıt istasyonlarına da sürekli yenilerini ekleme eğilimi devam etmektedir.

OPET Misyonu:

OPET Misyonu
OPET Misyonu

Kuruluş ideolojileri arasında kaliteyi yüksek tutarak, müşteri memnuniyetini öncelikli prensibi tutan kurum; hukuka ve çevreye saygıyı da kurum mottası olarak kabul etmiştir. Bu hizmet düşüncesi kuruluşa TMS araştırmalarına göre üç yıl üst üste ‘Müşteri Bağlılığı En Yüksek Marka’ seçilme olanağı vermiştir. Aynı zamanda dünyanın en iyi marka değerlendirme kuruluşlarından birisi olan Brand Finance tarafından da; “Türkiye akaryakıt dağıtım alanının en güçlü ve en değerli markası” ünvanını da almaya hak kazanmıştır. Kuruluş bunun yanında 2004 senesinde ISO 9001:2000 Kalite Belgesini alarak, ne kadar güçlü bir marka olduğunu tescillemiştir.

Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi’nde bulunan marka; Körfez, Körfez B, Giresun ve Mersin terminalleriyle yüksek kalite ve üretim faaliyetlerine sürdürmeye devam etmektedir.

Klimayı Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Klimayı Kim Buldu?

OPET’in Sahibi Kim ?

OPET’in Sahibi Kim ?
OPET’in Sahibi Kim ?

Türkiye üzerinde 1700’den fazla istasyonu bulunan kurumun %50’si Koç Grubu’na, diğer %50’si de Öztürk Grubu’na aittir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir