1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Masayı Kim Buldu?

Masayı Kim Buldu?
Masayı Kim Keşfetti ?
0

Masayı Kim Buldu ?

Masayı Kim Buldu: Masa, üzerinde çalışmak, yiyecek tüketmek veya üzerine bir şeyler koymak için kullanılan, üst kısmı düz, bir veya daha fazla ayağı olan bir mobilyadır. Bununla birlikte, yaygın masa türlerinden bazıları; yiyecek tüketmek için kullanılan yemek masası; oturma odalarında eşyaları sergilemek veya içecek servisi yapmak için kullanılan sehpa; çalar saat, lamba veya farklı gereçlerinizi koymaya yarıyan komodin. Mimari çizimler yapmak için kullanılan çizim masaları. Dikiş masaları ve birçok örnek gösterilerek çeşitlendirilebilirler.

Masayı Kim Keşfetti ?
Masayı Kim Keşfetti ?

Masalar, stline kullanım amacına ve maliyetine bağlı olarak çeşitli malzemelerden meydana gelirler. Masaların pek çoğu ahşap ve buna benzer ürünlerden yapılmaktadır. Ancak metal ve cam dahil olmak üzere, birçok farklı çeşidi de mevcuttur. Çoğu masa düz bir yüzeyden ve birden fazla ayaktan oluşmaktadır. Bununla birlikte büyük ve uzun masalar, ekstra ayaklara sahip olabilirler.

Ortam tasarım standartları şu şekildedir:

Dikdörtgen, kare, yuvarlak, yarım daire veya oval şekilde yüzeyler. Ayak çeşitleri ise iki veya daha fazla şekildedir. Ancak ağırlıklı olarak en fazla kullanılan çeşidi dört bacağı olanlardır. Bununla birlikte üç ayağı olup, duvara veya farklı bir mekanizmaya tutturulan çeşitleri de vardır. Aynı zamanda masalarda katlanabilirlik ve daha farklı özellikler de mevcut olabilir. Bunlardan bazıları, masada farklı bölüm, altında veya çeşitli yerlerinde çekmece ve daha farklı fonksiyonlar gibi..

Masayı Kim İcat Etti ?

En eski masaların Eski Mısırlılar tarafından MÖ 2500 yılında yapıldığı düşünülmektedir. Bu masalar kaymak taşı ve ahşap kullanılarak yapılmıştır. Mezarlarda birkaç çeşit ahşap masa örnekleri bulunsada, bu masaların nesneleri yerden uzat tutmak için yapıldığı görülmüştür. Yiyecek ve içecekler genellikle yemek için bir kaide üzerine yerleştirilmiş büyük tabaklara konmaktaydı. Ancak Mısırlıların çeşitli küçük masalardan yararlandıkları bazı kaynaklarda belirtilmektedir.

Masayı Kim Buldu ?
Masayı Kim Buldu ?

Yunanlılar ve Romalılar, özellikle yemek tüketmek için sık sık masa kullanırlardı. Özellikle Yunanlılar, masaları mermer, ahşap ve metalden hazırlayabilecek kadar iyiydiler. Ancak bu hazırlanan masa örnekleriyle ilgili belirtilen net bir tarih yok. Aynı zamanda bu masaları bronz ve gümüş alaşımlarıyla süsledikleri, çeşitli kaynaklarda geçmektedir. Romalılar‘ın ise İtalya‘ya mensa lunata isminde, büyük yarım daire biçiminde masa getirdikleri çeşitli tarihi kaynaklarda belirtilmiştir. Bu kaynak Roma sosyal hayatı ile ilgili çarpıcı bir bilgidir aynı zamanda.

Orta Çağ‘da yine önceki dönemlerdeki gibi net bir tarih bilgilendirmesi maalesef yoktur. Ancak masaları o dönemde sadece soyluların kullandığına tanıklık etmekteyiz. Bununla birlikte Doğu Roma İmparatorluğu‘nda masalar genellikle dört ayaklı olur; metal ve ahşaptan yapılırdı. Yemek masaları ise oldukça büyük, yuvarlak veya yarım daire şeklinde olurdu. Bunun yanında o dönemde yazı yazmak için, küçük yazı masalarının kullanıldığı da çeşitli kaynaklarda geçmektedir. Bu kaynaklarla ilgili net tarihlendirme ve bilgilerin olmamasının sebebi, maalesef o dönemde meydana gelen işgaller, iç savaşlardır. Bu hadiselerin geçmesi, kaynak bilgilerin çoğunun kaybolmasına sebebiyet vermiştir. Bununla birlikte masalar 15. yüzyıla kadar popüler olmaya başlamış, özellikle Gotik Çağ olarak adlandırdığımız dönemde epeyce yaygınlaşmışlardır.

Masa Çeşitleri
Masa Çeşitleri. Günümüz sosyal hayatında pek çok yerde kullanılan masanın, bahçede açılmış bir türü.

Toplu yemek yenilen alanlarda masaların yaygınlaşması ise 17. yüzyılın başı itibariyle gerçekleşmiştir. Bu masalar oldukça uzun ve genişti. Hatta bir şatonun büyük salonlarında veya diğer kabul yerlerindeki ziyaretçileri ağırlayabilecek kadar yüksek kapasitedeydiler.

Günümüzde kullanılan bazı masa çeşitlerinden örnekler verelim:

Masa Çeşitleri:

Yemek odası masaları: Yemek tüketmek için tasarlanmışlardır.

Başucu masaları, komodinler: Bu masalarda, genelde yatak odalarında kullanılan masalardır. Genellikle küçük bir lamba, çalar saat, gözlük veya diğer kişisel eşyaların uygun şekilde yerleştirilmesi için kullanılırlar.

Sehpalar: Bir oturma odasında, bir kanepenin önünde, içeceklerin, kitapların veya diğer kişisel eşyaların uygun şekilde yerleştirilmesi için tasarlanmış alçak masalardır. Her ne kadar küçük gibi görünselerde, masa çeşitleri arasındadırlar.

Sehpayı Kim Buldu ?
Sehpayı Kim Buldu ?

Yemekhane Masaları: Birçok kişinin yiyecek ve içecek tüketmesi için tasarlanmış masalardır.

Çizim Masaları: Genellikle büyük ve teknik çizim yapmak için hareket ettirilebilen özelliklere sahiptirler. Ayrıca entegre bir cetvel veya benzeri bir öğeye de sahip olabilirler.

Çalışma Masaları: Genellikle yüksektirler montaj, onarım veya diğer hassas el işleri için kullanılan ve oldukça sağlam masalardır.

Koltuk Masaları: Bazen koltuğa tutturulabilirler. Çok büyük olmamak ile birlikte, genelde aperatif şeyleri tüketmek ve küçük işlevleri yerine getirmek için kullanılırlar. Daha büyük ve işlevsel türleri de vardır. Bunlar genelde hastanelerde kullanılırlar.

Dikiş Masaları: Dikiş malzemeleri ve aletlerini yerleştirmek için tasarlanmış, dikiş diken insanlar için uygun bir çalışma alanı sağlayan küçük masalardır. Entegre olarak makine ile birlikte gelebilirler. Aynı zamanda bu masalar 18. yüzyılda ortaya çıkmışlardır. Genellikle katlanabilir ve dikdörtgen biçimliydiler. Bunun yanında birden fazla çekmeceleri ve özel bölmeleri vardı.

Bilardo Masaları: Bilardo ve benzeri tarz da oyunların oynandığı masalardır. Genellikle üstlerinde kaliteli bez barındırırlar. Aynı zamanda ısıtmaları bulunmaktadır.

Santraç Masaları: Santraç oyununun oynandığı masalardır. Günümüzde oldukça kaliteli ve dekoratif modelleri vardır.

Masa Tenisi Masası: İsminden de anlaşılan oyunun oynanmasına yarayan masalardır. Genellikle ortadan ağ yardımı ile ikiye bölünürler.

Oyun Masaları: Poker, pişti, okey gibi pek çok çeşit kağıt ve benzeri oyunların oynandığı masalardır.

Çantayı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Çantayı Kim Buldu? Poşeti Kim İcat Etti?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 4
  e_lendim
  Eğlendim
 • 7
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir