1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Çantayı Kim Buldu? Poşeti Kim İcat Etti?

Çantayı Kim Buldu? Poşeti Kim İcat Etti?
Çantayı Kim Buldu ?
0

Çantayı Kim Buldu ?

Çantayı Kim Buldu: Aslında çantaları günümüzdeki modern hallerinden ayırarak değerlendirmek gerekir. Örneğin çantaların başlangıçtan günümüze kadar ki formları oldukça farklı olmuştur. Bu yüzden geçmişteki hallerini günümüzde bulundukları formlarına benzer şekilde torba ve çuval isminde adlandırabiliriz. Ancak biz yine de, konu bütünlüğü kaybolmasın diye; bu gereçlerden çanta ismiyle bahsedeceğiz. Fakat o zaman ki bulundukları formların torba ve çuvala benzediğini de unutmamak gerekli.

Bez Çantayı Kim Buldu ?
Bez Çantayı Kim Buldu ?

Çantaların tarihinden bahsettiğimizde ise, oldukça eski dönemlere gitmemiz gerekir; hatta hatta kayıtlı tarihin çok daha öncesine kadar. En eski çantaların; pamuk, hayvan derisi ve dokuma bitki liflerinden oluştuğunu, ayrıca katlanabilir olduğunu söyleyebiliriz. Sadeliklerine rağmen insanların meyve veya tahıl gibi malzemeleri kolayca toplayıp taşıyabilmesi ve aynı zamanda elle taşınabilecek olandan çok daha fazlasını taşımaya olanak sağladığı için insan uygarlığının gelişiminde ciddi katkı verdikleri ortadadır.

Günümüzde ucuz tek kullanımlık kağıt poşetler ve plastik alışveriş poşetleri, alışveriş yapanlar için kolaylık sağlamak amacıyla perakende ticarette çok yaygındırlar. Aynı zamanda mağaza tarafından ücretsiz veya küçük bir ücret karşılığında verilirler. Bununla birlikte müşteriler ayrıca mağazalarda kullanmak için kendi alışveriş poşetlerini başka yerden de satın alabilirler. Eğer yeteneklerine güveniyorlarsa, kendileri için kağıttan alışveriş poşeti dahi hazırlayabilmektedirler.

Çantayı Kim Keşfetti ? Poşeti Kim Buldu ?

Biz günümüzden uzaklaşarak tarihin tozlu sayfalarını aşındırdığımızda, ilk olarak kağıt poşet kullanımının Çin’de olduğunu görüyoruz. O zaman ki kullanım amacının ise “çayın tadını koruma için” olduğu ve Tang Hanedanlığı dönemine tarihlendirildiği kaynaklarda mevcut.

Poşeti Kim Buldu ?
Poşeti Kim Buldu ?

Yine çok eski dönemlere gittiğimizde, eski Mısır’a kadar uzanıyor tarihlendirme. Birçok hiyerogliflerde erkeklerin bellerinin etrafına bağladıkları çantalar tasvir edilmiştir. Aynı zamanda Mukaddes Kitap keselerden bahseder, özellikle Judas Iscariot‘un kişisel eşyalarını yanında taşıdığı bir çantadan. Bundan sonraki dönemlerde ise, özellikle 14. yüzyılda yankesici ve hırsızlara karşı temkinli birçok insanın paralarını taşımak için ipli çantalar kullandığı gözlemleniyor.

Bundan sonraki dönemlerde ise Avustralya Aborjinleri‘nin bitki liflerinden dokuduğu geleneksel torbalarına rastlanmıştır. Bu torbaların, Avustralya’nın kuzey bölgesinde bulunduğu ve kadınlar için yiyecek toplamak amacıyla kullanıldığı düşünülmektedir.

Bununla birlikte yine 14. yüzyılda kadınların sosyal statülerini göstermek için süslü büzgü ipli çantalar giydiği bilinmektedir. Zamanla bu gelenek, damadın geline düğün hediyesine dönüşmüştür. Aynı zamanda bu ortaçağ keseleri veya çantaları, dönemin kültürüne özgü aşk hikayeleri ve şarkıların tasvirleriyle işlenmiştir. Daha sonraları bu keseler oyun oynamak ve şahinler için bir yemek yeme gerecine dönüştürülmüştür.

Modern Zamanda Çanta:

Çantayı Kim Buldu ?
Çantayı Kim Buldu ?

Modern dünyada, çantalar artık her yerde bulunmaktadır. Birçok insanın kumaştan veya deriden yapılmış; el çantası, sırt çantası, hatta evrak çantaları gibi pek çok çanta modeli bulunmaktadır. Yine bu çantaların eski çağlardaki formlarına dönüp kağıt olanlarından bahsedecek olursak, onlarında kağıt ve plastik gibi pek çok kullanım çeşidi bulunmaktadır. Bazılarının üzerlerinde firmanın logosu ve çeşitli reklamlarını görebiliriz. Aynı zamanda, sizlerde kişiye hatta kuruma özgü reklamlarda yaptırtabilirsiniz.

Koç Holding’i Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Koç Holding’i Kim Kurdu?

Çantaların seyahat ederken kullanılan bavul, küçük gereçlerimizi taşıyabileceğimiz ölçekteki cüzdan ve daha niceleri gibi çeşitlerini de unutmamak gerekli.

Bazı Çanta ve Torba Çeşitleri:

Antistatik torba (elektronik bileşenlerin nakliyesi için kullanılır)
Sırt çantası
Kutu içinde torba
Çöp torbası
Ceset torbası
Kitap çantası
Dökme torba
Yanık çantası
Soğutucu çanta
Diplomatik çanta
Spor çantası
Un çuvalı
Giysi çantası
Çuval
Çanta
Posta çantası
Haberci çantası
Para çantası
Kağıt torba
Naylon poşet
Kağıt torba (çok çeşitli kağıt torba)
Patlamış mısır çantası
Kum torbası
Askılı çanta (omuza takılır)
Alışveriş çantası
Plastik alışveriş çantası
Yeniden kullanılabilir alışveriş çantası
Termal çanta
Seyahat çantası veya Bavul
Bileklik çantası
İlk yardım çantası

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir