1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Gelecek Partisi’ni Kim Kurdu?

Gelecek Partisi’ni Kim Kurdu?
Gelecek Partisi’ni kim kurdu ?
0

Gelecek Partisi’ni Kim Kurdu?

Gelecek Partisi’ni Kim Kurdu: Türkiye siyasi tarihi bugüne kadar kurulan sayısız siyasi partiye şahitlik etmiştir. Bunlardan kimisi hem uzun süre var olup hem başarılı olmayı başarıp herkesçe bilinirken, kimisi son derece düşük oy oranlarıyla varlığını sürdürmüştür. Bazılarıysa, başka bir deyişle kapanma ve faaliyetlerini sonlandırma akıbetinden kurtulamamıştır.

Her zaman olduğu gibi günümüzde de Türkiye siyaseti kurulan yeni partilere şahit olmaya devam etmektedir.  Önümüzdeki yıllarda pek çok politik yeniliği bekliyor gibi gözükmektedir. Yazımızın konusu olan Gelecek Partisi de yeni kurulmuştur. Türkiye’de faaliyetlerine henüz yeni başlamış olan partilerden birisidir.

Gelecek Partisi’nin kurucusu kim?

Ahmet Davutoğlu - Gelecek Partisi Kurucusu
Ahmet Davutoğlu – Gelecek Partisi Kurucusu

Gelecek Partisi; tek cümleyle tarif etmek gerekirse sıfırdan var olmuş bir hareketin kurduğu parti değildir. Uzun yıllar boyunca var olan ve ülkemizi yöneten fikriyatın gelişmesi, evrimleşmesi sonucunda meydana getirdiği dallanma sonucunda kurulmuş bir partidir. Kurucularının çoğu AKP Eski Üyesi, hatta AKP Eski Milletvekili ve yine AKP’de çeşitli görevlerde bulunmuştur. Özellikle çeşitli sebeplerle görüş ayrılığı yaşamış isimlerden oluşmaktadır.

Gelecek Partisi’ni kimin kurduğu, kurucularının kim olduğu gibi soruları tek cümleyle açıklarsak, lakin yanıtı şöyledir:

“Gelecek Partisi; 13 Aralık 2019 yılında Ahmet Davutoğlu ve 154 kişilik ekip arkadaşlarıyla beraber, Kurucular Kurulu tarafından kurulmuştur.”

Partinin genel başkanı Ahmet Davutoğlu 12 Aralık 2019’da partinin kuruluş dilekçesini kurmaylarıyla birlikte İçişleri Bakanlığı’na teslim etmiştir. 13 Aralık 2019’da resmen partinin tanıtımını yapmıştır.

Gelecek Partisi’ni kim kurdu ?
Gelecek Partisi’ni Kim Kurdu?

Ahmet Davutoğlu’nun eski görevi neydi ?

Hemen hepimizin bildiği gibi Ahmet Davutoğlu eski bir AKP’lidir. 2002’de AKP’nin iktidara gelişinin akabinde 2003-2014 yılları arasında büyükelçilik ve dışişleri bakanlığı yamıştır. Dış ilişkiler konusunda pek çok önemli görevde bulunmuştur. 2014-2016 yılları arasında başbakanlık vazifesini de üstlenmiş bulunmaktadır. Fakat başbakanlık görevinin sonlanması AKP’den istifa etmesi ile beraber gerçekleşmiştir. Bu da yeni partinin kurulma sürecini başlatan etken olmuştur.

Bilgisayarı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayarı Kim Buldu?

Gelecek Partisi kurucuları arasında kimler var ?

154 kişilik Kurucular Kurulu’nda ise az önce söylediğimiz gibi çoğu Eski AKP’li olmak üzere Eski Milletvekilleri Abdullah Başcı, Avni Erdemir, Ayhan Sefer Üstün, Cemalettin Kani Torun, Cesim Gökçe, Cuma İçten, Feramuz Üstün, İbrahim Mustafa Turhan, Mehmet Ali Pulcu, Mehmet Atill Maraş, Mustafa Baloğlu, Mustafa Bilici, Mustafa Öztürk, Ömer Ünal, Selçuk Özdağ, Şenol Gürşan, Talha Erol Durmaz gibi isimlerin yanı sıra Ahmet Davutoğlu’nun başbakan olduğu dönemde danışmanlığını yapmış olan Etyen Mahcupyan, hatta Davutoğlu’nun Malezya’daki öğretim üyeliği döneminden iki öğrencisi, 15 Temmuz Şehitleri’nden Reklamcı Erol Olçok’un eşi, Abdullah Tayyip Olçok’un annesi, Nihal Olçok, 15 Temmuz Direnişçileri’nden iş insanı Abdülkadir Baykay, Viyana Eski Büyükelçisi Ümit Yardım, YÖK Eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Emine Erdoğan’ın Eski Özel Kalem Müdürü Sema Silkin gibi isimler bulunmaktadır. Ayrıca pek çok farklı meslekten, pek çok farklı etnik kökenden isimleri barındırıyor olması Kurucular Kurulu’nun dikkat çeken bir diğer özelliğidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir