e
sv

Enerjisa’yı Kim Kurdu ? Enerjisa’nın Sahibi Kim ?

304 Okunma — 26 Ekim 2021 19:01
Enerjisa’nın Sahibi Kim ?
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Enerjisa’yı Kim Kurdu ?

Enerjisa’yı Kim Kurdu: Aslında kurumun hikayesi 1996 yılında başlıyor. Çok uzun bir ömrü olmasada başardıkları işler gerçekten göz alıcı nitelikte. Her ne kadar elektrik satışı ve dağıtımı gibi iki ana iş kolu bulunmuş olsada, ülkenin dört bir yanında 9.6 milyon müşteriye hizmet verebilen bir üretim ağına sahip olabilecek kadar güçlüler. Kuruluş mottosunu; insan, teknoloji ve çözüm odaklı olarak gören kurum, yatırım ve arge çalışmalarını da bu motto üzerinden devam ettiriyor.

Enerjisa’nın Sahibi Kim ?

Enerjisa’nın Sahibi Kim ?

Çatı firması olarak değerlendirilen Enerjisa Enerji Anonim Şirketi’ne bağlı şirketlerinden bahsedecek olursak; İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi, Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ve perakende alanda hizmet veren Enerjisa Müşteri Çözümleri Anonim Şirketi olarak özetleyebiliriz. Aynı zamanda şirketin hizmet kategorilerine ve genişleme yelpazesine göz gezdirelim:

Hidroelektrik:

Kurum; Artvin, Trabzon, Adana ve Kahramanmaraş gibi şehirlerde toplam kapasitesi 1.350 Mega Watt’ı bulan hidroelektrik santrali gücüyle, elektrik üretmektedir. Aynı zamanda bunlar haricinde faaliyete girmemiş yeni Hes yatırımları da süratle hizmete sokulmaya çalışılmaktadır.

Rüzgâr:

Kurumun; özellikle Balıkesir, Çanakkale ve Dağpazarı’nda bulunan toplam 212 Mega Watt’lık kurulu gücü bulunan üç rüzgâr santrali bulunmaktadır.

Güneş:

Kurumun toplamda 9 Mega Watt kurulu gücü bulunan 2 güneş enerjisi santrali vardır. Özellikle bu santraller Bandırma ve Karabük şehirlerinde elektrik üretme faaliyetlerine devam etmektedirler.

Doğalgaz:

Enerjisa’yı Kim Kurdu ?

Enerjisa’yı Kim Kurdu ?

Firmanın; Bandırma ve Kocaeli şehirlerinde toplamda 1.587 Mega Watt güç üretim potansiyeli olan, doğalgaz kombine çevirim santrali bulunmaktadır.

Linyit:

Enerjisa - Adana Tufanbeyli Santrali. Enerjisa’yı Kim Kurdu ?

Enerjisa – Adana Tufanbeyli Santrali

Kurumun; Adana ili Tufanbeyli ilçesinde 450 Mega Watt elektrik üretim potansiyeli bulunan linyit santrali bulunmaktadır. Özellikle bu santral tamamen yerli üretimdir.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi – Nef Stadyumu:

Ali Sami Yen Spor Kompleksi - Nef Stadyumu Güneş Enerjisi Panelleri

Ali Sami Yen Spor Kompleksi – Nef Stadyumu Güneş Enerjisi Panelleri

Kurum aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü ve kulübü olan Galatasaray ile iş birliğine giderek; Ali Sami Yen Spor Kompleksi – Nef Stadyumu’nun çatısında güneş panelleri kurmaktadır.  Bunun yanında toplam 40 bin m²’lik alana yayılacak tesisin; özellikle yatırım maliyeti olan 20 Milyon TL’lik gideride Enerjisa tarafından karşılanacaktır.

Enerjisa Kimin:

Enerjisa; Sabancı Holding ve E.ON’un ortak hisselere sahip olduğu bir yapıdır. Bunun yanında iki şirketin kurumdaki hisse dağılımları yarı yarıyadır. Aynı zamanda kurumun hisselerinin %20’si, 8 Şubat 2018 yılında halka açılmıştır.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Enerjisa’yı Kim Kurdu ? Enerjisa’nın Sahibi Kim ?