1. Ana Sayfa
  2. Kim Buldu

Bankamatik Kartını Kim Buldu? Bankamatik Kartını Kim İcat Etti ?

Bankamatik Kartını Kim Buldu? Bankamatik Kartını Kim İcat Etti ?
Bankamatik Kartını Kim Buldu ?
0

Bankamatik(ATM) Kartını Kim Buldu ?

Bankamatik Kartını Kim Buldu: ATM yani bankamatik cihazı İngilizcede “Automated Teller Machine” olarak telaffuz edilir. Bankaların kullandığı para yatırma ve para çekme amacıyla kullanılan bilgisayar niteliğinde bir buluştur. Bankamatik buluşunun ilk başlarda para yatırma, hesap özeti gösterme gibi fonksiyonları vardı.

Günümüzde havale, EFT, kredi kartı ödemesi, fatura yatırma, ÖSYM ödemeleri gibi birçok hizmeti sağlamaktadır. Tam manasıyla bankamatik diyeceğimiz ilk buluşu 27 Haziran 1967 senesinde De La Rue firması Barclays Bankası’na özel olarak üretmiştir. Ayrıca ilk bankamatik Londra’da halka hizmet etmiştir. Bankamatik otomatını kullanabilmek için bir de kart bulmuşlardır. Bu buluşun adı ise bankamatik kartıdır. Bu kart olmadan hesabınıza kesinlikle giriş yapamazsınız. Mucit bu buluşun kötüye kullanılmaması için bankamatik cihazlarına şifre sistemini de entegre etmiştir. Böylelikle art niyetli kişileri engellemeye çalışmıştır.

Bankamatik Kartını Kim Buldu ?
Bankamatik Kartını Kim Buldu ? Türkiye’ye bankamatik kelimesini ilk defa 1982 yılında Türkiye İş Bankası getirdi.
Photo by Pixabay

Bankamatik cihazları zamanla geliştirilmiş, daha fazla fonksiyon eklenmiştir. Bizim ülkemizde hemen hemen tüm bankalarda bankamatik kartı olmadan işlem yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankalar, ATM yani bankamatik cihazlarına bozuk para verme, parmak izi okuma, sesli yanıt verme gibi kolaylaştırıcı unsurları da eklemişlerdir. Ayrıca bankamatik ismini Türkiye’de ilk defa, 1982 yılında İş Bankası kullanmıştır. İş Bankası’nı Atatürk kurmuş ve CHP’ye bağışlamıştır. Aynı zamanda kaliteli bir bankadır. ATM buluşu İş Bankası sayesinde ülkemize gelmiş ve hala vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

Bankayı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Bankayı Kim Buldu? Bankayı Kim Keşfetti ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap