1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Mikrodalga Fırını Kim Buldu?

Mikrodalga Fırını Kim Buldu?
Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti ?
1

Mikrodalga Fırın Nedir?

Mikrodalga fırın, mikrodalga adı verilen yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar aracılığıyla yiyecekleri pişiren cihazdır. Bu fırınlar, gıdanın ısınma eylemini yüksek frekanslı bir elektromanyetik alana maruz bırakarak gerçekleştirir. Bu elektromanyetik alanı ve dalgaları üreten parçaya (tüpe) ise magnetron denmektedir. Aynı zamanda magnetronlar, mikrodalga fırınlarda yaklaşık 2.450 megahertz frekansında radyasyon üretirler.

Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti?

<yoastmark class=

Mikrodalga Fırını Kim Buldu: Mikrodalga, dünyanın en popüler ev aletlerinde birisi haline gelmiştir; ancak birçok insan onun tesadüfen icat edildiğini bilmemektedir. 1945’te, kendini iyi yetiştirmiş Amerikalı mühendislerden birisi olan Percy Spencer, radarların içindeki yüksek vakum tüpleri olan magnetromları test eden bir laboratuvarda çalışıyordu. Spencer, bir gün mikrodalga üreten magnetronların yakınında çalışırken cebindeki fıstık ezmeli şeker çubuğunun erimeye başladığını fark etti. İşte bu fark ediş, kısacası mikrodalga fırının doğuşunun habercisiydi.

Bugün, Percy Spencer’ın mikrodalga tenolojilerine yön veren buluşu ve araştırması; radar ve magnetron teknolojilerinin de daha ileri araştırmalar ve buluşlar için hâlâ bir başlangıç noktası olarak kabul edilmesine vesile olacaktı. Bugün NASA’da, günümüzde hava koşullarını ve hatta yağmur yapılarını uydular aracılığıyla izlemek için dahi farklı dalga boylarında mikrodalgalar kullanılıyor. Hatta bu teknoloji; bulutlara, yağmura ve karlara nüfuz edebiliyor. Bunun yanında, günümüzde geliştirilen bu alana yönelik radar teknolojilerinden birisi de, deniz seviyelerini birkaç santimetreye kadar izlemek için kullanılan mikrodalgalardır.

Mikrodalga Fırını Kim Buldu ?
Mikrodalga Fırını Kim Buldu ?

Aynı zamanda polisin bir aracın hızını izlemek, özellikle ne kadar hızlı sürdüğünü gözlemlemek için bu teknojileri kullanması da; mikrodalga teknlojisinin ne kadar yaygın ve farklı kategoride hizmet veren bir teknoloji olduğunu göstermektedir. Belki de Spencer, cebinde eriyen çikolatayı yıllar önce fark etmemiş olsaydı, bu teknolojilerin hiç biri gelişmemiş olacaktı, veyahut oldukça geç keşfedileceklerdi.

Percy Spencer’ın torunu Rod Spencer, Business Insider’a verdiği demeçte, “Büyükbabam bir mikrodalga test teçhizatını izliyordu ve cebindeki fıstıklı çubuğun erimeye başladığını fark etti.” demiştir. Ki bu söylem, belki de dedenin toruna bırakacağı birçok mali servetten daha değerli bir mirastı. Çünkü, yaşadığı süre boyunca konu hakkında bilgi sahibi olanlar Rod’u; Mikro Dalgayı keşfeden adamın torunu olarak bileceklerdi.

Mikrodalga Fırın Nasıl İcat Edildi?

Spencer Mikro Dalgayı Nasıl Buldu ?

Mikrodalga Fırının Tarihi
Mikrodalga Fırının Tarihi

Bu teknoloji ile ilgili çalışmalarını hızlandıran Spencer, patlamış mısır almaya karar verdi. Aldığı mısırın patlamamış halini mikrodalgaların içine gönderdi. Mısırların belli bir zaman sonra patlamaya başladığına tanıklık etti. Ertesi sabah test aracı olarak yumurta kullanmaya karar verdi. Tam bu deneme esnasında mikrodalganın pişirme kabiliyetine inanmayan mühendislerden biri, gözlemleme yaparken yumurta yüzüne patladı.

Spencer ve işvereni Raytheon, yiyecekleri dakikalar içerisinde pişirecek yeni cihazlarına “RadaRange” adını verip, 8 Ekim 1945 yılında patentini aldılar. Bu hadiseden yaklaşık iki yıl sonra, Raytheon firması adı altında ticari olarak ilk ticari mikrodalga fırın olan “RadaRange” 1947 yılında piyasaya sürüldü. Yalnız bu cihaz 5.000 dolar( o zamanın 52.628) doları değerindeydi. Ticari başarı gösterememesinin yanında oldukça ağır ve hantaldı.

Aradan uzun yıllar geçtikten sonra, 1975 yılında bu teknoloji geliştirilerek günümüzün boyutlarına evrildiler. Hatta bu zaman diliminde satışları o kadar yüksekti ki; dönemin revaçta olan pişirme aygıtlarından gazlı fırın satışlarını bile kısa sürede sollamışlardı. Yıllar 1986’yı gösterdiğinde, özellikle her dört Amerikan ailesinden birisi bu cihaza sahipti. Sonraki yıllar da daha da yaygınlaşan mikrodalga fırınlar, özellikle seneler 1997’i gösterdiğinde; Amerika’daki %90 hanenin ev arkadaşı konumundaydı. Dünya üzerinde kullanım yaygınlığı da %60’ları bulmuştu.

Akıllı Tahtayı Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Akıllı Tahtayı Kim Buldu?

Son olarak, aradan uzun yıllar geçtikçe teknoloji hızla gelişmeye devam etse de; bu cihazın mucidi Spencer olarak kalacaktı ve bu gerçek asla değişmeyecekti. Bunun yanında Percy Spencer, mikrodalga gibi önemli bir cihazın mucidi olarak ismini altın harflerle; Nikola Tesla, Wright Kardeşler ve daha nice isim gibi tarihe yazdıracaktı..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 4
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir