1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Bankayı Kim Buldu? Bankayı Kim Keşfetti ?

Bankayı Kim Buldu? Bankayı Kim Keşfetti ?
0

Bankayı Kim Buldu ?

Bankayı Kim Buldu: Antik çağlarda tapınaklar banka olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda bu hizmet karşılığında bankayı kullananlardan hizmet bedeli olarak paranın bir kısmı alınmıştır. Bunun akabinde ülkemizde bulunan ve dünyanın yedi harikasından bir tanesi olan Efes Antik kentindeki rahipler banka buluşunu hayata geçirmişlerdir. Seyahate çıkan hacı adaylarına yazılı belge ile hizmet vermişlerdir. Tüccarlar ise riski sıfıra indirmek için rahiplerden aldıkları çekleri kullanmaktaydılar.

İlk olarak banka buluşunu hayata geçiren rahipler, ilk etapta paranın %2’sini aldılar. Daha sonra Akdeniz’deki saldırılardan dolayı faiz oranı %12’ye kadar çıktı. Ancak faiz tutarını tüccarlardan ve yolculardan peşin olarak alıyorlardı. Ayrıca bu buluş ile beraber Efes, dünyanın en büyük tapınağı olmanın yanı sıra aynı zamanda dünyanın en büyük bankası da olmuştu. Paranın bulunuşu milattan öncesine dayanmaktadır.

Bankayı Kim Buldu ?
Bankayı Kim Buldu ?

Büyük İskender, rakibi olan Pers Devletini yenmiş ve hazinelerini ele geçirmiştir. Haliyle bu hezimetin akabinde arz talep dalgalanması olmuştur. Hatta bu dalgalanma o kadar büyüktür ki, bir daha sadece Sanayi Devriminde yaşanmıştır. Ayrıca Büyük İskender, ölümünden birkaç yıl önce Mısır’da İskenderiye isminde bir şehir inşa ettirdi. Artık bütün ticaret gemileri artık İskenderiye’ye geliyor, ticaret yapıyordu. Bu ticaretle tarım ve liman şehri İskenderiye, gittikçe zenginleşti. Böylelikle bu zenginlik sayesinde İskenderiye’ye Dünyanın 2. Bankası kurulmuş oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nı Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nı Kim Kurdu?

Modern anlamda bankacılık buluşu ise İsviçre’de ortaya çıkmıştır. Zira tüm devlet adamlarının, iş adamlarının hatta kara para aklayan insanların paraları hala İsviçre bankalarındandır.

Türkiye’de ilk kurulan devlet bankası 15 Ağustos 1888 yılında kurulan Ziraat Bankası’dır. İlk özel banka ise 26 Ağustos 1924 Türkiye İş Bankası’dır. Ayrıca İş Bankası, ilk ATM’yi açarak bankamatik terimini Türkçeye ilk kazandıran banka olma özelliğine de sahiptir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir