1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Antalyaspor’u Kim Kurdu?

Antalyaspor’u Kim Kurdu?
Antalyaspor Futbol Kulübü
1

Antalyaspor’u Kim Kurdu?

Antalyaspor’u Kim Kurdu: Süper Lig’de uzun yıllardır mücadele veren bir Anadolu kulübü olan Antalyaspor; adından da tahmin edileceği üzere Antalya’da kurulmuştur. Süper Lig’te daha önce yaşadığı düşüşler ve geri çıkışlar sebebiyle adını daha az duymuş olabilirsiniz. Bunun yanında Antalyaspor, neredeyse Türk futboluyla yaşıt bir kulüptür.  Akdeniz Bölgesi’nde futbolun gelişiminde rolü büyük olmuştur. Futbolda geçirdiği uzun yıllardan sonra  birçok spor branşında da takımı bulunan gerçek bir spor kulübüdür.

Antalyaspor kaç yılında kurulmuştur?

Bu köklü ekibin tarihçesine bakarsak; özellikle pek çok amatör kulübün ve şirketin birleşiminden oluşan bir yapı görürüz. Bu bileşenlerin anısı her zaman yaşamıştır fakat tabii ki artık Antalyapor; Antalya ilini sporda temsil eden en büyük kulüptür. Aynı zamanda kurulduğu 1966 yılından beri sergilediği istikrarlı tavır bunun geçmişte de geçerli olduğunu ıspatlamaktadır.

Antalyaspor Logo. Antalyaspor’u Kim Kurdu..
Antalyaspor Logo. Fotoğraf: Wikipedia

Antalyaspor’un kurucusu kim?

Antalyaspor’un kurulması için ilk teşebbüs 5 Haziran 1966’da yapılmıştır. Daha önce amatör kümede mücadele eden kulüpler, TFF’nin sunduğu yeni bir fırsattan yararlanarak daha büyük kulüp kurma adımını atmışlardır. Buna göre Antalyaspor;  özellikle 1966 yılında, Yenikapı Suspor, İlk Işıkspor ve Ferrokromspor’un birleşmesiyle kurulmuştur. Aynı zamanda Antalyaspor’da ilk başkanlık görevini de Atilla Konuk üstlenmiştir.

Antalyaspor Başkanı Mustafa Yılmaz (2021)
Antalyaspor Başkanı Mustafa Yılmaz (2021)

1992 yılında Çimkurspor’da Antalyaspor’un bünyesine katılan kulübün hacmi daha da büyümüştür.

Futbol kariyerine 1966-67 sezonunda 2.Lig’ten başlayan Antalyaspor, 81-82’den sonra Süper Lig’te inmeli çıkmalı bir başarı gösterip günümüzdeki iddialı konumuna ulaşmıştır.

Manchester United’ı Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Manchester United’ı Kim Kurdu?

Antalyaspor’un Sahibi Kim?

Günümüzde Antalyaspor; Antalyaspor Derneği, Antalyaspor A.Ş. ve Antalyaspor Vakfı olmak üzere üç ortaklı bir yapıya sahiptir. Başka bir deyişle ortaklar spor branşlarındaki sorumlulukları bölüşerek üstlenmiştir. Başkanlık görevini ise Mustafa Yılmaz (2021 yılı) yapmaktadır.

50 yıldan fazla süre futbol branşında boy gösteren Antalyaspor’un branşında boy gösteren Antalyaspor’un 2012 yılından itibaren basketbol, atletizm, Amerikan futbolu, sutopu, judo, bisiklet, yüzme ve triatlon takımları da kurulmuştur.

Kırmızı-beyazlı Antalyaspor futbol takımı, evindeki maçlarını Antalya Arena’da oynamaktadır. Günümüzde de futbol kulübü Süper Lig’te mücadele etmektedir.

Antalyaspor Futbol Kulübü. Antalyaspor’u Kim Kurdu..
Antalyaspor Futbol Kulübü
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 2021-09-25

  Antalyaspor kuruldunda Ferro kromsporda lisanslı kaleliciydim ve lisansım Antalya spora gećti ama. Kadroda vardım ismimin olmamasına çok üzüldüm bir Antalya yalı olarak teşekkür Osman Filiz araştırma yapabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir