1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Ampulü Kim Buldu? Ampulü Kim İcat Etti ?

Ampulü Kim Buldu? Ampulü Kim İcat Etti ?
Ampulü Kim Buldu ? Ampulü Kim İcat Etti ?
0

Ampulü Kim Buldu?

Ampulü Kim Buldu: Ampulü, 1900’lı yıllarda Amerikalı bilim adamı Edison bulmuştur. Edison ampulün yanı sıra birçok buluşu insanoğluna kazandırmıştır. Fonograf ve kineskop bunlardan sadece birkaç tanesidir. Buluşları sebebiyle ona ‘Mucitlerin Kralı’ unvanını vermişlerdir. Edison’dan evvel birçok mucit elektrikten ışık elde etmeyi denemiştir. Ancak Edison bu çalışmaları sadece uzaktan izleyebiliyordu. Çünkü diğer çalışmalarından başını kaldıramıyordu. Bu durum, bu şekilde 1878 yılına kadar devam etti.

Sonunda Edison, ampulü bulmaya karar verdi. Bu sebeple 40 ila 50 kişinin çalıştığı laboratuvarda çalışmalara başladı. Aynı zamanda herkesin bu işe odaklanmasını istedi. Edison’un esasen tek amacı gaz lambalarının yerine elektrikle çalışan bir lamba bulmaktı. Bütün ince tellere havası alınmış tüpler içerisinde elektrik verdiler. Ama haftalarca dayanıklı bir tel bulamadılar. Bu sebeple Edison dostunun sakalını dahi tüpün içinde denedi ancak bu da etkili olmadı. Bir yıl boyunca dayanıklı malzemeyi arayıp, durdular.

Ampulü Kim Buldu ? Ampulü Kim İcat Etti ?
Ampulü Kim Buldu ? Ampulü Kim İcat Etti ?

Ayrıca Edison bir gün kopan düğmesinin ipliğini gördü. Ve ipliği de tüpün içine koymayı denedi. Sonunda uzun uğraşlar sonucu iplik tüpün içine yerleştirdi. Verilen elektrikle ampul odayı aydınlattı. Böylelikle 1879 yılında elektrik, Edison tarafından bulunmuştur. Ancak Edison buluşunu sona erdirmedi. Daha sonraları iplik yerine başka bir malzeme kullanmak istedi. 4 Eylül 1882 tarihinde New York’un bir kısmında 900 eve ampul takılmıştır. Fakat deney tek tek yapılmak yerine toplu olarak yapıldı. Aynı zamanda tüm insanlar deneyin nasıl sonlanacağını merakla beklediler. Nihayetinde 900 evde birden ampuller ışık saçtı. Türkiye ampulü, Cumhuriyet’in ilanından sonra kullanmaya başlamıştır.

İnsülini Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
İnsülini Kim Buldu? İnsülini Kim Keşfetti ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir