1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

İnsülini Kim Buldu? İnsülini Kim Keşfetti ?

İnsülini Kim Buldu? İnsülini Kim Keşfetti ?
İnsülini kim Buldu ? İnsülini Kim Keşfetti ?
0

İnsülini Kim Buldu ?

İnsülini Kim Buldu: İnsülin, şeker yada tıp diliyle diabet hastalığı olarak bilinen hastalığın en önemli ilacıdır. Vücuttaki şeker oranını dengelemeye yarayan İnsülin, moleküler ağırlığı 5,8 kilodalton olan polipeptit yapılıdır. Vücut içerisindeki karbonhidrat özüştürmesini düzenler. Aynı zamanda glukagon ile birlikte rol alan bir hormon cinsidir.

İnsülini kim Buldu ? İnsülini Kim Keşfetti ?
İnsülini Kim Buldu ? İnsülini Kim Keşfetti ?

1869 yılında Berlin’de Paul Langerhans isimli bir tıp öğrencisi, mikroskop yardımı ile pankreasın yapısını incelemiştir. Bu inceleme sırasında dış salgı dokusunun içinde yayılmış olan bir hücre kümesine rastlamıştır. Ancak böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmamıştır. Bir süre sonra Langerhans’ın bulduğu adacıkların sindirimde rolü olabileceği fikrini Eduard Laguesse öne sürmüştür. Oscar Minkowski ve Joseph von Mehring 1889′da pankreası çıkarılan bir köpeğin idrarı üzerinde sineklerin uçuştuğunu görmüşlerdir. Daha sonra bu olay üzerine idrar da şeker olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Böylece pankreas ve şeker hastalığı arasındaki ilişkiyi saptamışlardır.

Pasaportu Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Pasaportu Kim Buldu? Pasaportu Kim Keşfetti?

1901 yılında da Eugene Opie Langerhans‘ın bulduğu ve Langerhans Adacıkları diye adlandırılan adacıkların şeker hastalığıyla arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. 1906 yılında George Ludwig, 1911-12′de E.L. Scott ve 1919 yılında Israel Kleiner tedavi için çalışmalar yapmışlardır. Ancak bu çalışmaları yarım kalmıştır. Ama Romenlere göre Nicole Paulescu 1921 yılında aldığı patentle insülinin mucidi sayılsa da, Toronto Üniversitesi 1923 yılında Nobel Ödülüne insülin çalışmalarından dolayı layık görmüştür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir