1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Google’ı Kim Kurdu? Google’ı Kim Buldu?

Google’ı Kim Kurdu? Google’ı Kim Buldu?
Google'ı Kim Kurdu? Google'ın, Amerika'daki Silikon Vadisi'nde bulunan genel merkezinden bir görüntü ve bisikletler..
0

Google’ı Kim Kurdu?

Google’ı Kim Kurdu: Google, milyarlarca internet kullanıcısının browser ana sayfası, özellikle hayatımızı kolaylaştıran büyük etmenlerden belki de en önemlisidir. Başka bir deyişle bizim için bir arama motoru olsada Google Inc., internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları başta olmak üzere daha bir çok yatırım yapan çok uluslu olan bir Amerikan şirketidir.

Google'ı Kim Kurdu? Google'ın, Amerika'daki Silikon Vadisi'nde bulunan genel merkezinden bir görüntü ve bisikletler..
Google’ı Kim Kurdu, Google’ın, Amerika’daki Silikon Vadisi’nde bulunan genel merkezinden bir görüntü ve bisikletler..

Google’ı Kim Buldu?

Google, Larry Page ve Sergey Brin (Google Guys) tarafından 1996 yılı Ocak ayında Kaliforniya Stanford Üniversitesi’nde doktora araştırması yapmak üzere, ilk olarak bir proje aracılığıyla kurulmuştur. Lakin o yıllarda geleneksel arama motorları yapılan aramalar için verdiği sonuçları, aranan kelimenin o sayfada kaç kez görüntülendiği mantığıyla sıralamaktaydı. Fakat Google bunu değiştirmiş ve siteler arası ilişki analizi yapabilen bir sistem geliştirmiştir.

Web’i Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Web’i Kim Buldu ? İnterneti Kim İcat Etti ?

Bu yeni sisteme ise PageRank adı verilmiştir. Bu sisteme göre siteler genel tabiriyle gösterilen ilgiye göre sıralanmaktaydı. İlk olarak bu ikili arama motoru için “BackRub” ismini kullanmak istemişlerdir. Ancak büyük bilgi kaynağı sunmak istedikleri için “googol (10 üzeri 100 rakamıdır)” sözcüğünü değiştirerek “Google” kelimesini yaratmışlardır. Başlarda ünivesitede alt alan adı (google.stanford.edu) olarak kullanılmıştır. Bugünkü alan adı ise 15 Eylül 1997’de etkinleştirilmiştir. Şirket ise 4 Eylül 1998’de kurulmuştur.  Bununla birlikte ilk şirket merkezi ise ikilinin arkadaşı olan Susan Wofcicki’nin garajıdır. Son olarak Google’da ilk işe alınan kişi ise Craig Silverstein isimli doktora öğrencisi olmuştur.

Google'ı Kim Buldu? Google arama motorunda arama yapmak için bir kadın eli Pad Pro ekranına dokunuyor. Arama motorları günümüzde oldukça ilgi çekicidir; özellikle Google en popüler İnternet arama motorudur.. Google'ı Kim Kurdu?
Google’ı Kim Buldu, Google arama motorunda arama yapmak için bir kadın eli iPad Pro ekranına dokunuyor. Arama motorları günümüzde oldukça ilgi çekicidir; özellikle Google en popüler internet arama motorudur..

Bugün Google’ın bir milyondan fazla sunucusunda, günlük bir milyardan fazla arama isteği vardır. Aynı zamanda kullanıcılar tarafından oluşturulan günlük 24 petabayt veri depolamaktadır. (rakamlar tahminidir.) Aynı zamanda Google üzerinde sesli arama işlemleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Son olarak yine Google üzerinden reklam veren veya reklam alan gibi hizmetlere sahip olmanız mümkün.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir