1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Web’i Kim Buldu ? İnterneti Kim İcat Etti ?

Web’i Kim Buldu ? İnterneti Kim İcat Etti ?
Web'i Kim Buldu ?
0

Web’i Kim Buldu ?

Web’i Kim Buldu: Milyonlarda insanın bildiği, belkide günde milyarlarca defa yazılan WWW terimi, Dünya Çapında Ağ anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle İngilizce World Wide Web kelimesinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuştur.

Web'i Kim Buldu ?
Web’i Kim Buldu ?

Örümcek ağı gibi birbiriyle bağlantılı olan sayfalardan ve internet üzerinde çalışmakta olan WWW ile başlayan adreslerde toplanmış olan sayfaların görüntülenmesini sağlayan servise verilmiş isimdir. Bu yüzden internet ile web terimi aynı olguyu tanımlamazlar. Başka bir deyişle web, internet kapsamında olan ve internetin yaklaşık %85’i kapsamaktadır. Aynı zamanda internet içerisindeki en büyük servistir.

İnterneti Kim İcat Etti ?

İnterneti Kim İcat Etti: İnternetin muciti, bir programcı olan Tim Berners Lee'dir.
İnterneti Kim İcat Etti: İnternetin muciti, bir programcı olan Tim Berners Lee’dir.

Web kavramı, başka bir deyişle İsviçre’de ki CERN laboratuvarlarında bilgisayar programcısı olarak görev yapan Tim Berners Lee tarafından oluşturulmuştur. 1980’de CERN araştırmacılarının bilgi ve dökümanlarını birbirleriyle paylaşmalarının sağlanması gerektiğini düşünmüştür. Bundan dolayı Tim Berners Lee, ENQUIRE isimli sistem prototipini önermiştir.  Bununla birlikte 1989’da internet tabanlı olan sistemin ilk tabanlarını atmıştır.

Telgrafı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Telgrafı Kim Buldu ? Telgrafı Kim İcat Etti ?

1990’da HTML dilini geliştirdikten sonra da WWW sistemini hayata geçirmiştir. Başlarda CERN içinde bilgi paylaşımı için düşünülen HTML dili ve WWW sistemleri günümüzde hayatımızın vazgeçilmez internet terimlerinden ikisi olmuştur. Aynı zamanda bugün WWW, Tim Berners Lee’nin başkanı olduğu W3C – World Wide Web Consortium tarafından idare edilmektedir. Özellikle 1994’den beri hızla büyümekte olan WWW’nin kullanım yaşı da kendisiyle paralel büyümektedir. Bundan dolayı yaş aralığı da oldukça genişlemektedir. Özellikle son yıllarda ciddi derecede yaygınlaşmıştır. Web üzerinde bu servis ağı sayesinde bir çok insan kendisine özel bloglar, kişisel sayfalar kurmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir