e
sv

Telgrafı Kim Buldu ? Telgrafı Kim İcat Etti ?

412 Okunma — 27 Şubat 2021 16:23
Telgrafı Kim Buldu ?
avatar

admin

 • e6

  Mutlu

 • e2

  Eğlenmiş

 • e1

  Şaşırmış

 • e1

  Kızgın

 • e 2

  Üzgün

Telgrafı Kim Buldu ?

Telgrafı Kim Buldu: Telgraf, iki yer arasında belirlenen işaretler aracılığıyla yazıların ya da belgelerin gönderilmesini için kullanılmakta olan bir çeşit telekomünikasyon düzeneğidir. İlk telgraf sistemi 1792’de Claude Chappe tarafından ortaya atılmıştır.

Bu sistem tepeler üzerine kurulan kulelerden bir ağdan oluşmaktaydı, üstelik 49 farklı konuma ayarlanabilmekteydi. Başka bir deyişle çok başarılı olan bu sistem sayesinde 19. YY’da Fransa’da ki kule ağı 4828 km’yi bulmuştur.

1830’da ise Joseph Henry elektrik akımını teller ile uzaklara taşımıştır. Hatta orada bulunan elektromıknatısa bağlı olan bir zili çalıştırmayı başarmıştır. Özellikle bu olay elektrikli telgrafın doğuşu olarak kabul edilmektedir.

Telgrafı Kim Buldu ?

Telgrafı Kim Buldu ?

Telgraf üzerinde çalışan ressam Samuel Morse‘a 1832 yılında bir yolculuk sırasında elektromıknatıstan söz edilmiş, bundan dolayı Morse elektromıknatıslı telgraf için çalışmalarına başlamıştır.

Elektromıknatıslı Telgraf Ne Zaman İcat Edildi ?

1835’e gelindiğinde ise Samuel Morse dünyanın ilk elektromıknatıslı telgrafını icat etmiştir.  Üstelik icat edilen bu telgrafda elektromıknatısa bağlı bir kalem bulunmaktadır. Bu kalem şerit halinde zig zag çizgiler çizerek metni yazmaktaydı fakat pek de başarılı değildi. Sonrasında ise Morse ve yardımcısı olan Vail bu sistemi geliştirdiler. Nokta ile çizgilerden olan bir kodlama sistemi ortaya çıkardılar.

Elektromıknatıslı Telgraf Ne Zaman İcat Edildi: Portsmouth Tarihi Tersane Müzesi, İngiltere cephesinde süren Birinci Dünya Savaşı'ndaki HMS M33 Kraliyet Donanması savaş gemisinde eski masanın üzerindeki mors anahtar telgrafı..

Elektromıknatıslı Telgraf Ne Zaman İcat Edildi: Portsmouth Tarihi Tersane Müzesi, İngiltere cephesinde süren Birinci Dünya Savaşı’ndaki HMS M33 Kraliyet Donanması savaş gemisinde bulunan eski masanın üzerindeki mors anahtar telgrafı..

Daha sonraları tüm dünya tarafından kullanılacak olan bu sisteme Mors Alfabesi ismi verilmiştir. Özellikle o yıllardan itibaren aşırı derecede popülerleşmeye başlamıştır. Telgraf ile iletişim için ilk telgraf hattı ise  ancak 1843 yılında Washington D.C ile Baltimore, Maryland arasına çekilmiştir.

Antika bir telgrafta mors koduna dokunan el

Antika bir telgrafta mors koduna dokunan el

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Telgrafı Kim Buldu ? Telgrafı Kim İcat Etti ?