Ticareti Kim Buldu? Ticareti Kim Keşfetti ?
Dünya Ticaret Merkezi.
Photo by Shire777
0

Ticareti Kim Buldu ?

Ticareti Kim Buldu: Ticaret iki kişi ya da taraflar arasında özellikle para aracılığıyla yapılan mal ya da hizmet alışverişidir. Ticaretin bulunuşu insanlığa aittir diyebiliriz. Ayrıca ticaretin bulunması tarihin ilk dönemlerine dayanır. İlk olarak ticaret, takas yöntemi ile başlamıştır.

İnsanlar ihtiyaçları ile beraber yaratılmıştır. Haliyle bu da insanları ihtiyaçlarını karşılamaya, birbirlerinden faydalanmaya itmiştir. Bu sebeple insanların ihtiyaçlarını karşılaması adına ticaret ortaya çıkışmıştır. Ticaretin başka bir amacı da gelir elde etmektir.

Tarihte üretim ve kaynaklar kısıtlı olduğu için insanlar kendinde olmayan mal ve hizmetleri bir başkasından sağlamaktaydı. Bunun içinde kendinde bulunan mallar ile istediği malı değiş tokuş yaparlardı. Daha sonralarda iş bölümleri gelişmiş ve mal çeşitliliği artmıştır. Bu ilerlemeler sebebiyle ortak bir değiş tokuş aracı belirlenmiştir. Bunun sonucunda altın, fasulye, inci ve benzeri gibi eşyalar para yerine geçerek değişim aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ticareti Kim Buldu ?
Ticareti Kim Buldu ?
Dünya Ticaret Merkezi. Photo by Shire777

Ancak paranın bulunmasıyla beraber ticaret yapmak daha da kolaylaşmıştır. Ayrıca para ticaretin yayılmasını da sağlamıştır. Taşımacılık ve iletişimin gelişmesi ile ticaret bugünkü haline kadar süregelmiştir. Ticaretin gelişimi süresinde ekonomik sistemde gelişmiştir. Aynı zamanda ticareti düzenleyici kanunlar da çıkartılmıştır.

Bankamatik Kartını Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Bankamatik Kartını Kim Buldu? Bankamatik Kartını Kim İcat Etti ?

Tarihteki En Önemli Ticaret Yolları

Dünya’daki ticaret yolları, ticareti daha da kolay kılmak amacıyla yapılmıştır. Baharat, Buhur, Kehribar-Amber ve Kral yolu; Tuz ve İpek Yolu, önemli ticaret yollarındandır. Baharat Yolu, Uzakdoğu baharatlarını Dünya ile buluşturur. İpek Yolu, Çin’den başlayıp, Asya ve Anadolu üzerinden Avrupa’ya, oradan da dünyaya uzanır. Ayrıca Tuz Yolu, Adriyatik’ten Roma’ya tuz getirmek için kurulmuş ticaret yoludur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir