Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu ? Saç Kurutma Makinesini Kim İcat Etti ?
Saç Kurutma Makinesini Kim İcat Etti ?
0

Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu ?

Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu: Fransız asıllı Alexandra Godefroy, 1890’da insanlar saçlarını kurutmalarına yardımcı olabilecek bir aracı aşırı istediklerinden dolayı, bu işe gönül vererek bu cihazı icat etmiştir. Aynı zamanda Alexandra Godefroy, bu müşterileri için fön makinesi kullanma fikrini düşündüğü bir salona da sahipti. Lakin saç kurutma makinesinin icadından önce, insanlar yüzyıllardır çeşitli yöntemler ile saçlarını kurutmaya çalışıyorlardı.

O zamanlar kullanılan saç kurutma makinesi, şimdi kullandığımız saç kurutma makinesinden oldukça uzak bir teknolojiydi. Zira bu cihaz, kişinin kafası kurutucu başlığının altına sıkıştırılmışken üzerine oturması gereken büyük bir makineyi andırıyordu. Bugün bile salonlarda kullanılan bu tür kafa kurutucular var. Ancak teknolojik açıdan bu devirde keşfedilen ile yakından uzaktan benzer bir özelliği bulunmamaktadır.

Eski Saç Kurutma Makineleri:

Bir zamanlar saç kurutma makineleri
Bir zamanlar saç kurutma makineleri.  Kapaklı kurutucu ilk olarak  1951’de tüketicilere tanıtıldı. Bu kurutucular, bir kişinin başının üstüne delikli başlıkla, ısıtıcıya giden bir boruyla bağlanmaktaydı.

20,30 yıllık bu eski makinelerin kullanımlarının ardından, insanlar güvenli ve kullanımı kolay, aynı zamanda taşınabilir özelliklere sahip saç kurutma makinelerinin arayışı içerisine girdiler. Bu tarz özelliklere sahip el tipi saç kurutma makineleri 1915’te bazı şirketler tarafından üretilmiştir. Lakin bu makinelerin güç kullanım potansiyeli 100 watt ile sınırlıydı. Bu da makinelerin saçları kurutmak için uzunca bir süre harcadıkları anlamına geliyordu. Başka bir deyişle, bugün kullandığımız saç kurutma makinelerinin ortalama kurutma gücünün 2000 watt’lar ile ölçeklendirildiği bir dönemle kıyaslanmayacak kadar güçsüzlerdi.

El Fenerini Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
El Fenerini Kim Buldu ? El Fenerini Kim İcat Etti ?

100 watt’lık makinelerin bulunuşundan beş yıl sonra üreticiler saç kurutma makinelerini daha hafif ve daha kullanıcı dostu yapmak için plastik malzeme kullanmaya özen gösterdiler. Özellikle düşünülen, saç kurutma makinelerinin verimliliğini artırmak için güç tüketimini dengelemekti. Bu süre zarfında, saç kurutma makinelerinin malzemesinin ve dış yüzeyinin değiştirildiği birçok gelişme oldu. Ancak saç kurutma makinesinin çalışma mekanizması, Alexandra Godefroy’un 1890’da ürettiği makinenin hemen hemen aynısıydı.

1950’ler:

Saç Kurutma Makinesi Dünden Bugüne
Saç Kurutma Makinesi Dünden Bugüne

1950’lerde sayısız çabadan sonra, saç kurutma makinesi şirketleri bu cihazların daha gelişmiş versiyonunu geliştirmeyi başardılar. Bu makineler, bir kapağa bağlanan ve kafa kısmına takılan bir boruya sahiptiler. Aynı zamanda da hafif ve elle taşımaya daha uygunlardı. Lakin bu cihazlar da 300 watt gibi bir güç üretiyorlardı. Ancak her şeye rağmen günümüz makinelerinin güç kullanımı olarak hâlâ çok uzağındaydılar.

1960’lar:

1960’lı yıllarda daha verimli, güç kullanımı olarakta daha iyi performansa sahip makineler geliştirilmiştir. Bu dönemdeki en büyük farklılıklardan birisi motorun saç kurutma makinesinin gövdesine yerleştirilmesiydi. Bu yeni kazandırılan özellikler ile makine daha rahat taşınabilen ve daha kullanıcı dostu bir yapıya bürünmüştür. Aynı zamanda bu makineler 500 watt’lık bir ısı üretebilimekteydiler. Bunun yanında, saç kurutma makinelerinin elektriksel ve mekanik ilerlemesi de saç kurutma makinelerinin gelecekte; teknolojik olarak daha da güçleneceğinin habercisiydi.

1990’lar:

Saç Kurutma Makinesinin Tarihi
Saç Kurutma Makinesinin Tarihi

Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu, saç kurutma makinelerini ilgili risklerden korumak için gerekli ve önemli önlemler aldı. Bunun yanında üreticilere ayrıca ek güvenlik önlemleri almalarını gerektiren bir uyarı notu da verilmiştir. 1990’larda bu uyarı ile yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. Modern saç kurutma makinelerine sıcaklık kesme anahtarları ve toprak arıza devre kesicileri eklenmiştir. Bu sayede saç kurutma makineleri 2000 watt gibi güçlere evrilmiştir. Bunun yanında güvenlik açısından da son derece korunaklı hale gelmişlerdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir