e
sv

Tekerleği Kim Buldu ? Tekerleği Kim İcat Etti ?

1347 Okunma — 21 Mart 2021 23:57
Tekerleği Kim Buldu ? Tekerleği Kim İcat Etti ?
avatar

Gökçenur Akyıldız

 • e24

  Mutlu

 • e3

  Eğlenmiş

 • e8

  Şaşırmış

 • e10

  Kızgın

 • e 3

  Üzgün

Tekerleği Kim Buldu ?

Tekerlek, çember ya da daire şeklinde, taşımacılıkta kullanılan bir araçtır. Bir eksen etrafında döner ve dışa doğru parmaklıklı bir yapıdadır.

Modern çağın pek çok alanında kullanılan ve hayatımızı kolaylaştıran tekerlek, bundan yaklaşık 5000 yıl önce ilk olarak Mezopotamya’da yapılmıştır. Tekerleğin tam olarak kim tarafından ve hangi tarihte bulunduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Ancak bilinen en eski kanıt, milattan önce 3500′lü yıllarda tekerleği resmeden Sümerlerin çizdiği sembollerdir.

Tekerleğin tam olarak hangi ihtiyaçtan ve nasıl icat edildiği tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar sonucu bilim adamları bazı varsayımlarda bulunmaktadırlar.

Bu varsayımlardan ilki, General Frugier’in varsayımıdır. Ona göre insanlar Yontma Taş Devri’nden beri avladıkları hayvanları taşımakta ya da kayaları bir yerden bir yere taşımakta zorluk çekiyorlardı.  Bu yükleri taşımak için kendi güçlerini kullanıyorlardı. Ancak bu oldukça zor bir durumdu.  Bu sorunlarına bir çözüm ararken kesilmiş olan bir ağaç gövdesinin yuvarlandığını ve insan gücü olmadan bir yerden bir yere hareket ettiğini fark ettiler.  Bu olaydan sonra iki ağaç kütüğünü birbirine bağlayıp, üzerine taşıyacakları yükü yüklediler. Böylelikle tekerleği bu şekilde icat etmiş oldular.

Tekerleği Kim Buldu ? Tekerleği Kim İcat Etti ?

Tekerleği Kim Buldu ?
Photo by Engin Akyurt

Diğer varsayım ise İngiliz tarihçi Maccurdy’ye aittir. Maccurdy’ye göre tekerleğin temeli silindir biçiminde ki kağıt ya da derilerden gelmektedir.

Ayrıca Sümer ülkelerinde yapılan kazılarda, milattan önce 3000’li yıllardan kalma kızaklar ve arabalar bulunmuştur. Ancak bilinen en eski tekerler ise bir kazık üzerine geçirilmiş üç tahta diskten oluşmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tekerleği Kim Buldu ? Tekerleği Kim İcat Etti ?