Tekerleği Kim Buldu ? Tekerleği Kim İcat Etti ?
Tekerleği Kim Buldu ? Tekerleği Kim İcat Etti ?
0

Tekerleği Kim Buldu ?

Tekerleği Kim Buldu: Tekerlek, çember ya da daire şeklinde, taşımacılıkta kullanılan bir araçtır. Bir eksen etrafında döner ve dışa doğru parmaklıklı bir yapıdadır.

Modern çağın pek çok alanında kullanılan ve hayatımızı kolaylaştıran tekerlek, bundan yaklaşık 5000 yıl önce ilk olarak Mezopotamya’da yapılmıştır. Tekerleğin tam olarak kim tarafından ve hangi tarihte bulunduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Ancak bilinen en eski kanıt, milattan önce 3500′lü yıllarda tekerleği resmeden Sümerlerin çizdiği sembollerdir.

Tekerleğin tam olarak hangi ihtiyaçtan ve nasıl icat edildiği tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar sonucu bilim adamları bazı varsayımlarda bulunmaktadırlar.

Bu varsayımlardan ilki, General Frugier’in varsayımıdır. Ona göre insanlar Yontma Taş Devri’nden beri avladıkları hayvanları taşımakta ya da kayaları bir yerden bir yere taşımakta zorluk çekiyorlardı.  Bu yükleri taşımak için kendi güçlerini kullanıyorlardı. Ancak bu oldukça zor bir durumdu.  Bu sorunlarına bir çözüm ararken kesilmiş olan bir ağaç gövdesinin yuvarlandığını ve insan gücü olmadan bir yerden bir yere hareket ettiğini fark ettiler.  Bu olaydan sonra iki ağaç kütüğünü birbirine bağlayıp, üzerine taşıyacakları yükü yüklediler. Böylelikle tekerleği bu şekilde icat etmiş oldular.

Tekerleği Kim Buldu ? Tekerleği Kim İcat Etti ?
Tekerleği Kim Buldu ?
Photo by Engin Akyurt

Diğer varsayım ise İngiliz tarihçi Maccurdy’ye aittir. Maccurdy’ye göre tekerleğin temeli silindir biçiminde ki kağıt ya da derilerden gelmektedir.

Ticareti Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Ticareti Kim Buldu? Ticareti Kim Keşfetti ?

Ayrıca Sümer ülkelerinde yapılan kazılarda, milattan önce 3000’li yıllardan kalma kızaklar ve arabalar bulunmuştur. Ancak bilinen en eski tekerler ise bir kazık üzerine geçirilmiş üç tahta diskten oluşmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 3
  e_lendim
  Eğlendim
 • 5
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 8
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir