e
sv

Smart TV’yi Kim Buldu ? Smart TV’yi Kim İcat Etti ?

15 Okunma — 05 Eylül 2021 00:55
Smart TV’yi Kim Buldu ?
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Smart TV’yi Kim Buldu ?

Smart TV’yi Kim Buldu: “Akıllı” televizyonun (Smart TV), otuz yıl öncesine uzanan bir geçmişi vardır. Yani icat edenin ve mucidini tek bir kişi veya şirket olarak göstermek doğru değildir. Zira buna uygun herhangi bir net kaynakta yoktur.

Smart TV’yi Kim Buldu ?

Smart TV’yi Kim Buldu ?

Televizyonların veri hizmetleri vermeye başladığı zamanlara baktığımızda, ilk olarak metin görüntüleme hizmeti olarak ortaya çıkan teletekst teknolojisini görürüz. O zamanlarda genelde bu uygulama, Avrupa’daki yerel televizyon hizmetlerinde yayımlanıyordu. Çıkış yılları 1970’li yıllardı ve dijital televizyon teknolojileri yaygınlaşana kadar işlevselliğini devam ettirdi.

Smart TV’yi Kim İcat Etti ?

1979’lu yıllara gelindiğinde bazı veri hizmetlerine erişmek için televizyonlarda kullanılan çevrimiçi bir hizmet olan “Viewdata” çıktı. Aslında mantık olarak teletekst görüntüleme sistemiyle aynı olan Viewdata’yı, teletekst’ten ayıran en önemli özellik; interaktif bir hizmet olması ve veri aktarımı için telefon hattı kullanmasıydı.

Smart TV’yi Kim İcat Etti ?

Smart TV’yi Kim İcat Etti ?

Yıllar ilerledikçe televizyon ve bilgisayar teknolojileri ilişkisi birbirine gittikçe yakınlaşıyordu. Zira bu yakınlaşmadan 1990’lı yıllarda Web-TV ismi verilen televizyon tabanlı bir internet hizmeti ortaya çıktı. Ancak günümüzdeki PC tabanlı internet istemcilerinin pek çok özelliğinden mağrum oldukları için; karmaşık bir sisteme sahiplerdi. Ancak yine de, internet erişimlerinden dolayı etkileşimli sistemleri atası olma yolunda ilerliyorlardı.

Günümüze daha yakın yıllar olan 2008’te, televizyonların birçoğuna ağ özellikleri de eklenmiştir. Bu televizyon firmalarının başında 2008 yılında bu teknolojiyi kullanmaya başlayan Samsung firması gelmektedir. Ancak o yıllarda Smart TV özellikleri sadece; sosyal medya hesapları aracılığıyla; web bilgilerine erişebilme, fotoğraf paylaşmaya olanak, ve aile bireyleriyle iletişim kurmaya yarıyordu. Bununla birlikte, yıllar geçtikçe akıllı televizyonlar (smart tv); çeşitli uygulamalar, bazı tarayıcılar ve isteğe bağlı video hizmetleriyle donatılmış oldular. Aynı zamanda yüksek hızlı internet özellikleriyle, telefon ve çeşitli aygıtlardaki videoları oynatma donanımına da sahip oldular. Günümüz dünyasında ise bu Smart özelliklerine sahip olmayan televizyonlar, artık teknolojinin bir parçasıymış gibi büyük bir eksiklik olarak kabul ediliyorlar.

 

Sıradaki içerik:

Smart TV’yi Kim Buldu ? Smart TV’yi Kim İcat Etti ?