1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Smart TV’yi Kim Buldu?

Smart TV’yi Kim Buldu?
Smart TV’yi Kim Buldu ?
0

Smart TV’yi Kim Buldu ?

Smart TV’yi Kim Buldu: “Akıllı” televizyonun (Smart TV), otuz yıl öncesine uzanan bir geçmişi vardır. Yani icat edenin ve mucidini tek bir kişi veya şirket olarak göstermek doğru değildir. Zira buna uygun herhangi bir net kaynakta yoktur.

Smart TV’yi Kim Buldu ?
Smart TV’yi Kim Buldu ?

Televizyonların veri hizmetleri vermeye başladığı zamanlara baktığımızda, ilk olarak metin görüntüleme hizmeti olarak ortaya çıkan teletekst teknolojisini görürüz. O zamanlarda genelde bu uygulama, Avrupa’daki yerel televizyon hizmetlerinde yayımlanıyordu. Çıkış yılları 1970’li yıllardı ve dijital televizyon teknolojileri yaygınlaşana kadar işlevselliğini devam ettirdi.

Smart TV’yi Kim İcat Etti ?

1979’lu yıllara gelindiğinde bazı veri hizmetlerine erişmek için televizyonlarda kullanılan çevrimiçi bir hizmet olan “Viewdata” çıktı. Aslında Viewdata, mantık olarak teletekst görüntüleme sistemiyle aynıdır. Viewdata’yı, teletekst’ten ayıran en önemli özellik; interaktif bir hizmet olması ve veri aktarımı için telefon hattı kullanmasıydı.

Smart TV’yi Kim İcat Etti ?
Smart TV’yi Kim İcat Etti ?

Yıllar ilerledikçe televizyon ve bilgisayar teknolojileri ilişkisi birbirine gittikçe yakınlaşıyordu. Zira bu yakınlaşmadan 1990’lı yıllarda “Web-TV” ismi verilen televizyon tabanlı bir internet hizmeti ortaya çıktı. Ancak günümüzdeki PC tabanlı internet istemcilerinin pek çok özelliğinden mağrum oldukları için; karmaşık bir sisteme sahiplerdi. Ancak yine de, internet erişimlerinden dolayı etkileşimli sistemleri atası olma yolunda ilerliyorlardı.

Robotu Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Robotu Kim Buldu?

Günümüze daha yakın yıllar olan 2008’te, televizyonların birçoğuna ağ özellikleri de eklenmiştir. Bu televizyon firmalarının başında 2008 yılında bu teknolojiyi kullanmaya başlayan Samsung firması gelmektedir. Ancak o yıllarda Smart TV özellikleri sadece; sosyal medya hesapları aracılığıyla; web bilgilerine erişebilme, fotoğraf paylaşmaya olanak, ve aile bireyleriyle iletişim kurmaya yarıyordu. Bununla birlikte, yıllar geçtikçe akıllı televizyonlar (smart tv); çeşitli uygulamalar, bazı tarayıcılar ve isteğe bağlı video hizmetleriyle donatılmış oldular. Aynı zamanda yüksek hızlı internet özellikleriyle, telefon ve çeşitli aygıtlardaki videoları oynatma donanımına da sahip hale geldiler. Günümüz dünyasında ise bu Smart özelliklerine sahip olmayan televizyonlar, artık bu teknolojinin bir parçasıymış gibi büyük bir eksiklik olarak kabul ediliyorlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir