1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Akıllı Telefonu Kim Buldu?

Akıllı Telefonu Kim Buldu?
Akıllı Telefonu Kim İcat Etti ?
0

Akıllı Telefonu Kim Buldu ?

Akıllı Telefonu Kim Buldu: 1992 yılında neler yaşandı diye tarihe doğru yolculuk yaparsak; Olimpiyat oyunlarının Barselona’da yapıldığını, Bill Clinton’ın Amerikan başkanı seçildiğini ve Soğuk Savaş döneminin sona erdiğinden bahsedebiliriz. Ancak hiç bir sosyal ve politik gelişme, günümüzün en teknolojik başyapıtlarından birisi olan akıllı telefonun ortaya çıkışından daha önemli bir haber değeri taşımıyordur. Evet 1992 yılında, IBM ilk akıllı teledonunu piyasaya sürdü. Cihazın o zaman ki satış fiyatı 1,100 $’dı. Bunun yanında altı ay gibi kısa sürede 50.000’den fazla satış gerçekleştirmişti.

Akıllı Telefonu Kim Buldu ?
Akıllı Telefonu Kim Buldu ?

Kişisel cep telefonları 1970’li yıllardan beri piyasadayken, akıllı telefonun keşfedilmesi Amerikalı tüketiciler tarafından heyecanla karşılanmıştı. Ne de olsa, ilk cep telefonu ile ilk akıllı telefon arasındaki otuz yıllık fark; modern teknolojilerin gelişimine tanıklık etmişti. Aynı zamanda günümüzdeki dijital telekomünikasyon teknolojilerinin ilerlemesine de ciddi katkı vermişti.

Peki, 1992 yılından zamanımıza kadar nasıl gelindi ve bu telefonların icadı insanları ve tüketicileri nasıl etkiledi? Hadi bir gezintiye çıkalım:

İlk Akıllı Telefonu Kim icat Etti?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; IBM tarafından icat edilen ilk akıllı telefon 1991 yılında ortaya çıktı. Aynı zamanda 1994 yılında da satış amacıyla piyasaya sürülmüştür. IBM’in bu icadının adı Simon Personal Communicator (SPC)’idi. Çok kompakt ve şık olmasada, barındırdığı bazı öğelerle kullanışlıydı. Örnek verecek olursak; hem e-posta hem de faks gönderip alma özelliklerine sahipti. Aynı zamanda bir takvimi, adres defteri ve yerel bir randevu planlayıcısı bulunmaktaydı. Hatta standart ve tahmine dayalı giriş ekranı klavyesi barındırıyordu. Bu özellikler o dönem için “Dünyanın İlk Akıllı Telefonu” unvanını hak edecek kadar iyi ve gelişmişti.

Dünyanın İlk Akıllı Telefonu Simon Personal Communicator (SPC)
Dünyanın İlk Akıllı Telefonu Simon Personal Communicator (SPC). Fotoğraf: ® NDTV

2001 – Cep Telefonları İnternetle Buluşuyor:

Akıllı telefonların gerçek bir 3G ağına bağlanması 2000 yılına kadar gerçekleşmemişti. Başka bir deyişle, taşınabilir elektronik cihazların internete kablosuz olarak erişmesini sağlamak amacıyla; mobil iletişim standardı oluşturulması 2001 yılı itibariyle gerçekleştirilmiştir.

Bu sayede bu akıllı telefonlarla artık video konferans gerçekleştirme ve büyük e-postaları gönderip alma gibi seçenekler arttı. Ancak telefonunuzun internete erişmesi için gireceğiniz maliyetler o dönem için oldukça külfetliydi. Üstelik cihazların o dönem fiyatları 300-700 $ aralığına düşmüş olsada; yüklü internet maliyetleri nedeniyle böyle ciddi masrafların altına girmeye değmezdi.

2007 – Steve Jobs ve Akıllı Telefonu Geliyor:

Akıllı Telefonu Kim İcat Etti ?
Akıllı Telefonu Kim İcat Etti ?

Geçmişteki maliyetlerinden dolayı fazla kullanım alanı bulmayan bu icatlar için verim alma yıllarının başı 2007 yılı sayılabilirdi. Çünkü Steve Jobs ve Macworld’deki ekibi 2007 yılında ilk iPhone’u ortaya çıkarmışlardı. Bu cihaz sadece piyasaya çıkan en şık dokunmatik ekranlı cihaz değil; aynı zamanda internetin o dönem için eksiksiz tanımlandırıldığı ve pek çok özelliği kendisinde barındıran bir cihazdı. Hatta cihaz, o dönemde tüketicilerine tıpkı masaüstü bir bilgisayarın yapabildiği gibi internette gezinme olanağı verdi. Aygıtın o dönemki fiyatından bahsedecek olursak; 4GB (499 $) ve 8GB (599 $) civarındaydı. Bunun yanı sıra, 8 saatlik konuşma ve 250 saatlik bekleme süresine sahipti.

Modemi Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Modemi Kim Buldu?

Günümüzde ise Android (Google) gibi işletim sistemlerinin ortaya çıkışı ve özellikle git gide sayıları yükselen akıllı telefonların üretimi, dünyada bu teknolojiler arasındaki rekabeti git gide artırmıştır. Zamanımızda 5 milyar cep telefonunun olduğu ve bunlardan 3 milyara yakınının akıllı telefon özelliklerine sahip olduğunu varsayarsak; rakamın ve rekabetin ne kadar ciddi olduğunu tahmin edebilirsiniz. Akıl almaz şekilde gelişen ve birbirleriyle teknoloji yarışına giren bu sektörün ileride ne gibi icatlar ve gelişimler sunacağı konusu; pek çok kişi tarafından merakla takip edilen konulardan birisidir.

Akıllı Telefonun Tarihi ?
Akıllı Telefonun Tarihi ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir